Pozsony. Közjogi méltóságainknak nyilvános vagyonnyilatkozatot kellene készíteniük az új összeférhetetlenségi alkotmánytörvény értelmében. A tervezet azért is érdekes, mert a kormánykoalíció és az ellenzék közösen dolgozta ki, sőt még Ján Cuper HZDS-képviselő is aláírta.
A politikusfeleségeknek is mindent be kellene vallaniuk
A törvény szigorúbb feltételeket szabna politikusaink számára. Vladimír Pirošík jogász, az Állj az Öszszeférhetetlen Érdekeknek Szövetség (Aliancia – Stop konfliktu záujmov, ASKZ) munkatársa szerint a jelenlegi, még az előző választási időszakban elfogadott törvény nem megfelelő. Afféle „papírtigris”, hiszen általa még senkit nem ítéltek el, senkiről nem bizonyították be, hogy tevékenységei, érdekei összeférhetetlenek az állam érdekeivel, holott a sajtó már néhány gyanús esetre felhívta a figyelmet. Pavol Kanis volt védelmi miniszterről sem bizonyították be, hogy törvényt sértett, hiszen az eljárás rendkívül hosszadalmas. Ha például egy parlamenti képviselő gyanúba kerül, a honatyáknak először javaslatot kell benyújtaniuk a házelnöknek. Ha ezt elfogadja és szavazásra bocsájtja, háromötödös többségnek kell megszavaznia az indítványt, ám a gyanúba került honatya élhet fellebbezési jogával az Alkotmánybíróságon, amely nem kötelezhető gyors döntésre. Az ügy így évekig is elhúzódhat.
Az új jogszabály kimondaná: a parlamenti képviselők, bírók, polgármesterek stb. milyen funkciókat nem tölthetnek be egyidejűleg, s megválasztásuk esetén milyen határidőn belül kell „megszabadulniuk” az összeegyeztethetetlen funkciótól. A törvény szerint az államfőnek, a parlamenti képviselőknek, a kormánytagoknak, az alkotmánybíráknak, a legfelsőbb bíróság elnökének és alelnökének, a bírói tanács tagjainak, a bíróknak, a főügyésznek, az emberjogi biztosnak, a Számvevőszék tisztségviselőinek, a Szlovák Nemzeti Bank banktanácsi tagjainak, az államtitkároknak, a községek polgármestereinek, a helyi képviselő-testületek tagjainak, a községek főellenőreinek, a megyei elnököknek, megyei képviselőknek, az állami, községi és megyei vállalatok igazgatóinak, valamint hozzátartozóiknak – feleségnek, gyerekeknek – kötelességük lenne vagyonnyilatkozatot készíteniük, és ehhez az interneten bárki hozzáférhetne. Kizárólag a magánéletüket sértő információkat nem kellene nyilvánosságra hozni. Peter Kresák, az előterjesztők egyike szerint a politikában már sokan meggazdagodtak, és a polgároknak nincs lehetőségük ellenőrizni a politikusok jövedelmét, azaz hogy nem törvénytelen úton szerezték vagyonukat. A közjogi méltósággal egy háztartásban élő személyeket pedig azért kellene erre kötelezni, mert „nincs egyszerűbb annál, mint ha valaki a felesége vagy gyermeke nevére íratja ingatlanát, utána pedig kinyilvánítja: nincs semmije.”
Az ASKZ az előterjesztettnél is szigorúbb összeférhetetlenségi törvényt szorgalmaz. A honatyáknak címzett tegnapi felszólításukban hét pontban foglalták össze elképzeléseiket. Szerintük bővíteni kell a törvény hatálya alá esők körét és pontosítani a fogalmakat; egyetértenek a kötelező, nyilvános és mindenki számára hozzáférhető vagyonnyilatkozattal; egyszerűsítenék a jogi eljárást, és ha fennáll a törvénysértés gyanúja, sőt ez bebizonyosodik, szigorúbb büntetéseket szabnának ki. (szge, sza)
Nem gond a vagyonbevallás, de...
Farkas Pálnak bevallása szerint nincs rejtegetnivalója, parlamenti képviselőként minden évben vagyonnyilatkozatot tesz, mely az MKP részéről nyilvános. „Azzal sincs gondom, hogy a családom nyilvános vagyonnyilatkozatot tegyen, bár a javaslat ellenzői szerint korlátozódik a családtagok szabadsága, kiszolgáltatottá válnak, azaz kicsit súrolja az emberi jogokat is. De ez ezzel a funkcióval jár” – véli Farkas.
Roman Vavrík (SDK) elmondta: nem okoz gondot megmutatni vagyon-, illetve adóbevallását hét évre visszamenőleg, viszont ilyen információ közlésébe a sajtóban nem egyezne bele. Attól félne, hogy másnap a maffia rátámad. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.