20 százalékos béremelés lehet az egészségügyben

Pozsony. Tegnap sem született megállapodás a szakszervezetek és a kórházak szövetségei között. A tárgyalások ugyan folytatódnak, de az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete (SOZ) továbbra is 30 százalékos béremelést követel.

Ivan Valentovič egészségügyi miniszter az egyetemi kórházak nevében 20 százalékos béremelésre tett ajánlatot. „Június elsejétől 10 százalékos, majd november elsejétől további 10 százalékos emelést javasoltunk” – tájékoztatta lapunkat Anton Szalay, a SOZ alelnöke. Az egyetemi kórházak azonban tavaly december végéig közel 4,5 milliárd koronás tartozást halmoztak fel, ennek nagy részét 2006 második felében. A minisztérium szerint az egyetemi kórházak javaslatának anyagi feltételei már ma biztosítva vannak, az egészségbiztosítókkal kötött szerződések alapján. „A júniusi béremelésnek már megvan a fedezete, a novemberit várhatóan fedezik majd a biztosítókkal jelenleg is folyó tárgyalások és a tervezett racionalizációs intézkedések” – mondta lapunknak Silvia Balázsiková, a szaktárca szóvivője. A béremelés csak az egészségügyi személyzetet, vagyis az ápolókat és az orvosokat érintené, az adminisztratív dolgozók és egyéb alkalmazottak fizetése nem emelkedne. A központi kórházakba tervezett béremelés megnehezítheti a kisebb intézmények helyzetét is, melyek idén legfeljebb 10 százalékos béremelést tartanak elképzelhetőnek. A miniszter ezek vezetőit is felszólította, hogy az egyetemi kórházakhoz hasonló mértékű béremelést adjanak alkalmazottaiknak. A Szlovákiai Kórházak Szövetsége (ANS) – a megyei és városi önkormányzatok hatáskörébe tartozó intézmények szervezete – szerint a szlovák egészségügy legnagyobb problémáit éppen az egyetemi kórházak jelentik, mivel az ágazat adósságállományának legnagyobb részét ezek tartozása teszi ki. „Szlovákiában túl sok az egyetemi kórház, ebben európai elsők vagyunk” – mondta lapunknak Marián Petko, az ANS vezetésének tanácskozása után. A második legnagyobb problémának a folyamatosan növekvő gyógyszerkiadásokat tartják. Kifogásolja azt is, hogy az ágazatba kevés pénz jut. Az állam egyelőre csak az év első négy hónapjában fizet megfelelő biztosítási díjat saját biztosítottjai után, az ANS azt szeretné, ha ezt egész évre meghosszabbítaná. A jelenlegi feltételek mellett ugyanis csak 10 százalékos béremelést tart elképzelhetőnek a kisebb, a megyei fenntartású és nonprofit szervezetek által üzemeltetett kórházakat tömörítő szervezet. „Ha az állam egész évben magasabb biztosítást fizetne biztosítottjai után, akkor magasabb béremelés is lehetne” – mondta lapunknak Petko. Ezt azonban a szaktárca nem tartja szükségesnek, Balázsiková szerint nem fogják kérni, hogy az állam az év hátralevő részében is emelt – 4 helyett 5% – egészségbiztosítási járulékot fizessen. Ez mintegy 4 milliárd korona kiesést jelent. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?