Készítsünk értékes biohumuszt

KÖTELES GÁBOR
Az állattartás melléktermékei – helyes kezelés esetén – a növénytermesztés értékes kellékei lehetnek. Ám helytelen felhasználás esetén a természet, a felszíni és földalatti vízkészletének súlyos szennyezőjévé válhat. Az állatok ürüléke ugyanis sok karbamidot és nitrátot tartalmaz.

KÖTELES GÁBOR

Az állattartás melléktermékei – helyes kezelés esetén – a növénytermesztés értékes kellékei lehetnek. Ám helytelen felhasználás esetén a természet, a felszíni és földalatti vízkészletének súlyos szennyezőjévé válhat. Az állatok ürüléke ugyanis sok karbamidot és nitrátot tartalmaz. Ha a friss állati eredetű trágyát a talaj tápanyag-utánpótlására használjuk, az a termesztett növényekre mérgezően hat. Ha ilyen felhasználás után sok eső esik, akkor a káros anyagok a felszíni és felszín alatti vizeket szennyezik. Hogy a trágyával ne tegyünk kárt a természetben, komposztáljuk. Nagyobb gazdaságokban ezt földelő rétegezéssel vagy keveréssel végzik. Azok a kertészkedők, akik kevés trágyával és inkább több kerti, valamint háztartási szerves hulladékkal rendelkeznek, a komposztálást rétegezéssel végzik. A hulladékból értékes biokomposztot állíthatunk elő úgy is, ha a kertben megfelelő helyen kiásunk egy 30–40 cm mély, 100–150 cm széles árkot, amelyet apróra felvágott szerves hulladékkal töltünk meg. A háztartásban fellelhető csonthulladékot is zúzzuk össze és szórjuk a komposztálandó réteg tetejére, amelyre ezután 5–20 cm vastagságú trágyaréteget terítünk. Az egészet takarjuk le 1–3 cm-es földréteggel. Az eljárást megismételhetjük és az egészet érni hagyjuk. Másfél-két év alatt a hulladékokból értékes biokomposztot nyerhetünk. Ha az érési folyamatot gyorsítani akarjuk, nyáron 3–4, télen pedig 6–8 hónap után az anyagot forgassük meg, szükség esetén nedvesítsük. Ha a leírt módon rétegezett hulladékba néhány vörös trágyagilisztát helyezünk, még jobb humuszt kaphatunk. A gyümölcsfák metszésekor keletkezett nyesedéket se hordjuk ki a kertünkből, mert aprítás után talajtakarásra vagy biodombágy készítésére használható. A dombágyon 4–5 évig termelhetünk különböző zöldségeket, melyek a felszabaduló hő hatására jobban fejlődnek.

A szerző a Szepsi Mezőgazdasági Középiskola nyugalmazott szaktanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?