Zálogai a magyar megmaradásnak

Huszonöt évvel ezelőtt alakult meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége. Ennek alkalmából ünnepi ülést tartottak.Komárom. Az ünnepség a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában kezdődött: átadták az épület új, 10 szobás, 22 férőhelyes emeleti szárnyát.

Huszonöt évvel ezelőtt alakult meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége. Ennek alkalmából ünnepi ülést tartottak.

Komárom. Az ünnepség a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában kezdődött: átadták az épület új, 10 szobás, 22 férőhelyes emeleti szárnyát. Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke beszédében kifejtette, a Ház ezután nemcsak a hazai magyar pedagógusközösséget fogja szolgálni, hanem kapocsként összefogja a Kárpát-medence minden pedagógusát, s otthont adhat továbbképzéseknek, táboroknak, konferenciáknak. Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete nagyra értékelte az SZMPSZ eddigi érdemeit, méltatta azokat az áldozatvállaló, példa értékű tevékenységet folytató személyiségeket, akik zálogai a magyar megmaradásnak a Kárpát-medencében. Az új emeleti szárny megtekintése után az ünneplő tömeg átvonult a Szövetség Tiszti Pavilonban levő központi irodája elé, ahol emlékfát ültettek.

Az SZMPSZ ünnepi ülésének a Selye János Egyetem konferenciaterme adott otthont, az ünnepség megkezdése előtt a folyamatosan érkező vendégek a szövetség 25 éves tevékenységét bemutató filmet tekinthették meg. Jókai Tibor köszöntőjében felidézte a múltat, a kezdeti nehézségeket, amikor közvetlenül a rendszerváltás után egy bemerevedett gondolkodást kellett alapjaiban megreformálni, s egy új, kreativitáson alapuló, önmagáért felelős társadalmat felépíteni, hogy felelősségteljesen lehessen nevelni a jövőt formáló fiatal nemzedéket. A változások fokozatosan felpezsdítették a szakmai életet. A magyarországi pedagógiai minta nyomán a Felvidéken is elindult a fejlesztés: megszülettek a nyári egyetemek, sokasodtak az anyanyelvű tanulmányi versenyek, szaktáborok és emlékkonferenciák, tankönyvek jelentek meg, Rozsnyó a pedagógusok országos találkozójának színhelye, az országos tanévnyitó egy-egy vidék pedagógusainak és szülőinek találkozóhelye lett. Az SZMPSZ elnöke hangsúlyozta: a szövetség legnagyobb hozadéka, hogy országos háló alakult ki, megismerte egymást a gömöri, a mátyusföldi, a bodrogközi és a csallóközi pedagógus, s építő jellegű kapcsolatok alakultak ki. Az alkotó emberek táborát a mai napig vonzza az SZMPSZ. A szakmai tervek megvalósításához pedig Magyarország mindenkori oktatási tárcája, miniszterelnöksége és a közalapítványok nyújtottak támogatást. Az SZMPSZ pedig segítette a Kárpát-medencei szakmai szervezeteket kapcsolatai, tapasztalatai révén.

A rövid műsor után díjakat adtak át. Az SZMPSZ Országos Elnöksége Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége díjat adományozott a szövetség az egykori elnököknek, Pukkai Lászlónak, Lovász Gabriellának, Hecht Annának, Pék Lászlónak, Ádám Zitának és in memoriam Sidó Zoltánnak, aki helyett fia, Árpád vette át a díjat. A közönség állva, hosszan tapsolva fejezte ki tiszteletét a volt elnökök áldozatkész munkája iránt.

Emlékérmet kaptak az SZMPSZ 13 területi választmányának elnökei, a támogató intézmények és magánszemélyek, a Kárpát-medencei testvérszervezetek, emlékplakettet kaptak a szövetséget támogató intézmények és 82 magánszemély, akik meghatározó egyéniségei voltak az SZMPSZ-nek az elmúlt 25 évben. Megható pillanata volt az ünnepségnek a díjak in memoriam átadása. Ezekkel azon elhunyt pedagógusok munkáját méltatták, akik sokat tettek a szövetségért.

Ádám Zita, az SZMPSZ alelnöke beszámolójában az eltelt 25 évet értékelte. Felsorolta a 25 év sokrétű tevékenységét, ami azt igazolja, hogy az SZMPSZ jó úton halad, a jövőt szolgálja bátor, kitartó emberekkel.

Pék László, az SZMPSZ egykori elnöke is kiemelte a szövetség értékes munkáját. Az ünnepi ülés végén Pukkai László, az SZMPSZ első elnöke adott útmutatót a jövőbe: a magyarság erősítése szükséges azért, hogy továbbra is megőrizzük iskoláink színvonalát.

Az ünnepség Elek László katolikus esperes és Süll Tamás református lelkész áldásával ért véget. Az emelkedett hangulathoz hozzájárult a Tóth Árpád karnagy vezényelte Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa és a komáromi Művészeti Alapiskola pedagógusainak koncertje, szólót énekelt Záhorská Renáta, zongorán játszott Prágay Marianna, valamint fiatal tehetségek – Melecsky Kristóf, Holocsy Zsóka Zsófia, Bruszi Tamara – előadása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?