A XI. Legere Irodalmi Versenyen a szakközépiskolások kategóriájában a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia Ekomókusok 2022 csapata lett a legjobb (Fotó: Matuš Dóra)
XI. Legere Irodalmi Verseny: Az olvasás öröm!
A Legere Irodalmi Versenyt a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Nyelv és Irodalomtudományi Intézete és az Arany A. László Polgári Társulás az idén már 11. alkalommal hirdette meg. A szervezésből a Bázis Irodalmi és Művészeti Egyesület is kivette a részét. A háromfordulós csapatversenybe 11 gimnázium és 8 szakközépiskola összesen 23 csapata kapcsolódott be. A verseny célja az olvasás népszerűsítése, a szövegértő olvasás fejlesztése, az érettségire való felkészítés segítése.
Az idei Legere témája a női irodalom volt a szervezők azon szándékából fakadóan, hogy felhívják a fiatal generáció figyelmét elfeledett, kevéssé reflektált vagy felfedezetlen életművekre. A háromfős csapatok egyrészt házi olvasmánylista alapján készültek a versenyre, másrészt az első két fordulón meghallgatták Polgár Anikó (Selye János Egyetem) Nőiség, mítosz, irodalom – Fejezetek a 20. századi nő irodalom, illetve Bolemant Lilla (Nemzeti Művelődési és Ifjúsági Intézet) „...hogy ne támadjon űr sem előttünk, sem utánunk” – Női irodalmi hagyomány című előadását, melyeknek ismeretanyagáról szintén számot adhattak a versenyzők az igényes versenyfeladatlapokon. A harmadik fordulón egy szabadon választott formában (dramatizálás, megzenésítés, társasjáték, ppt-prezentáció stb.) megalkotott minielőadást mutattak be a csapatok – ez önálló, ám kötelező versenyszámnak minősült.
A verseny ideje alatt a felkészítőtanárok részt vehettek Szabó Csilla drámapedagógus (Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda, ÉS?! Színház), Kuklis Katalin drámapedagógus (Vekker Műhely, Pátria Rádió), valamint Vinczellér Katalin (Veres Pálné Gimnázium, Budapest) módszertani műhelyfoglalkozásán. A szervezők két kísérőprogrammal is kedveskedtek a résztvevőknek: a második fordulón megtekinthették a Szóképek– Ekfrázy című vándorkiállítást a kurátorok, Vályi Horváth Erika és Pénzes Tímea (Bázis) vezetésével, valamint a harmadik fordulón részesei lehettek egy beszélgetésnek a társművészetek képviselőivel: Józsa Mónika karnaggyal (Nyitrai KFE), Németh Ilona képzőművésszel (Szlovák Műszaki Egyetem) és Lošonská Dékány Niki színművésszel (Andrej Bagar Színház).
A verseny szervezésébe bekapcsolódtak a nyitrai egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának hallgatói és doktoranduszai. A támogatók között a Kisebbségi Kulturális Alapon kívül ott volt a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Nyitrai Területi Választmánya, valamint hazai könyvkiadóink (Kalligram Polgári Társulás, Madách Egyesület, Womanpress, Pozsonyi Kifli) is. A verseny gondos előkészítését és szervezését Petres Csizmadia Gabriella és N. Tóth Anikó vállalta, a rendezvény jó hangulatát és jelentőségét pedig az alábbi reflexiók tükrözik:
„Mivel az idei téma a női irodalom volt, sok olyan művel találkoztunk, amelyekről nem hallottunk eddig, vagy magunktól nem kezdtünk volna olvasásukhoz. Nagyon örültünk a lehetőségnek, hogy komolyabban is foglalkozhassunk az irodalomnak ezzel a sajnos kevésbé ismert ágával. Az olvasott művek részben szívszorítóak, másrészt viszont rendkívül elgondolkodtatóak is voltak. Izgalmas, kreatív feladatok kapcsolódtak hozzájuk: néha fejtörést okoztak, de növelték a verseny- és csapatszellemünket is. Nagyon jól éreztük magunkat, a színesen összeállított olvasmánylisták által pedig átfogó képet kaphattunk a 20–21. századi irodalomról olyan szemszögből, amit az iskolákban nem tanítanak! Örülünk, mert ezt tényleg fel tudjuk majd használni a későbbiekben is. Igényes verseny, az egyes fordulók közötti felkészülési időszakok mindig nagy izgalomban teltek. Az utolsó fordulóhoz egy kiselőadást is készítenünk kellett. Kritériumok nem voltak, így az előkészülés során valóban szabadjára engedhettük a kreativitásunkat. Jól összekovácsolódott közben a csapatunk, és a megmérettetés alatt versenytársainkat is jobban megismerhettük. A verseny valóban tartalmas, tudásvágyat kielégítő, és reméljük, hogy az elkövetkező években is részt vehetünk rajta.”
A három tarka macska csapat (Kodály Zoltán Gimnázium, Galánta)
„A nagymegyeri Ekomókusok számára teljesen új volt a verseny, hiszen elsős és másodikos tanulók alkották a csapatot. A csapat tagjai szerint az olvasmányok többnyire érdekesek és tanulságosak voltak. Az előadások magas színvonalúak, mondhatni egyetemi szintűek voltak, rengeteg információval, idegen kifejezéssel, amelyek feldolgozásához, megértéséhez szükség volt a felkészítő tanár útmutatására, magyarázataira. Az utolsó fordulóra való felkészülés volt a legigényesebb, mivel ilyenkor számos program zajlik a középiskolákban (egyrészt karácsonyváró programok, másrészt a közelgő félévzárás előtti dolgozatok). Mindent összevetve a csapat élvezte a versenyt, és a lányok úgy érzik, hogy számos újdonsággal, irodalmi érdekességgel találkoztak, valamint sokat fejlődtek a tudatos olvasás és az olvasmányok értelmezése terén.”
Az Ekomókusok 2022 csapat, Papp László felkészítőtanár (Kereskedelmi Akadémia, Nagymegyer)
„Idén először vettünk részt a Legere Irodalmi Versenyen, és csapatunk nevében megállapíthatom, hogy nemcsak kitűnő eredménnyel, hanem pozitív élményekkel is zártuk a versenyfolyamatot. Az alapiskolában már szerepeltünk hasonló megmérettetésen, így volt egy halvány elképzelésünk arról, mire is számítsunk, de a feladatok kreativitása, ötletessége, na meg a remek szervezés minden várakozásunkat felülmúlta. Noha a verseny nagy erőfeszítést és alapos felkészülést igényelt, mi élveztük a folyamatot, azóta is ahányszor szóba kerül közöttünk a verseny, mindig arra a munkafolyamatra emlékszünk vissza a legnagyobb szeretettel és örömmel, amikor három hónapon keresztül majdnem napi szinten találkoztunk, és az irodalomról beszélgettünk! Az elején mindannyian tartottunk kicsit a sok olvasni- és tanulnivalótól, de beszippantott minket a művek atmoszférája, és egyáltalán nem éreztük terhes pluszmunkának a készülést. A nyitrai egyetem épülete is lenyűgözött minket, és bár minden alkalommal az idegességtől remegve ültünk a teremben, azért igyekeztünk mindent beleadni (és úgy érezzük, sikerült is). Jó élményeket szereztünk a versenyen, és úgy tervezzük, a következő években is indulunk majd.”
A SCAVI csapat és Kulcsár Mónika felkészítőtanár (Pozsonyi MTAG)
„A női irodalom csak kis mértékben szerepel a kötelező tananyagban, ha néha mégis egy írónővel, költőnővel találkozunk az irodalomórák keretében, a művei elolvasására, elemzésére akkor sincs időnk. Ezért volt nagy öröm számomra, hogy az idei Legere verseny során a női irodalom történetével, múltbéli és kortárs képviselőivel foglalkozhattunk. Az olvasandó művek nagyon gyakran más gondolkodásmódot, a férfi íróktól eltérő szemléletmódot jelenítettek meg. Úgy gondolom, minden versenyző sokat tanulhatott ebből a nem mindennapi megmérettetésből, amely az olvasás megszerettetésére is nagy hangsúlyt helyez. Habár iskolaidőben nincs túl sok időnk az olvasásra, mégis megéri mindennap egy kicsit egy könyv lapjait bújni.”
Slezák Dóra, Napsugarak csapat (Selye János Gimnázium, Komárom)
„Én nagyon örülök, hogy van ez a verseny. Tanárként jó látni, ahogy a csapat fordulóról fordulóra egyre lelkesebb, és ami a legjobb, hogy egyre ügyesebben dolgoznak a szövegekkel. Míg az első fordulóra készülve sok mindenre én hívom föl a figyelmüket a szövegekkel kapcsolatban, a következő fordulók előtt már olyan részleteket, összefüggéseket látnak meg, amit én lehet, hogy észre sem vettem volna. Plusz olyan irodalmi művek is kerülnek így a kezünkbe, amelyekre a verseny nélkül lehet, hogy sosem bukkantunk volna. Szeretjük még a verseny hangulatát, az előadásokat. Még sosem volt olyan diákom, aki rossz szájízzel fejezte volna be a verseny.”
Szabó Eszter felkészítőtanár (Pedagógiai Szakközépiskola, Szenc)
„Középiskolás éveim alatt minden évben jelentkeztünk az osztálytársaimmal a versenyre, ami teret adott, hogy fejlesszük irodalmi ismereteinket és minél nagyobb betekintést nyerjünk írók, költők mindennapjaiba. Ráadásul mindezt szórakozva. Az idei Legere minden szinten új élmény volt számomra. Három év elteltével most fotósként, grafikusként és az egyetem diákjaként vettem részt az irodalmi miliőben. A már elsajátított pedagógiai szempontokat magamba szívva, most láttam igazán, mekkora munka áll a szervezés mögött. Ámulva figyeltem a különböző módszertani feladatok kreatív megoldásait. Bár hiányzik az a jóleső érzés, mikor versenyzőként kiléptem az egyetem kapuján, és fáradtan, de elégedetten néztünk össze a barátaimmal, ma már örömmel tölt el, hogy mennyi könyvforgató fiatalt kaphattam lencsevégre, akik szemében ugyanúgy látom az olvasói csillogást, amit én valamikor kaptam és azóta is őrzöm.”
Matuš Dóra egyetemi hallgató (Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem)
„A Legere számomra egy rendezvény, aminek láthatóan nagy hagyománya van, és ez megmutatkozik a gépezet olajozottságán. Sehol nem tapasztaltam nyikorgást, homokszemet, pedig voltak új szereplői is a folyamatnak. Egy verseny, aminek lelke van. Szerintem az emberek azért járnak vissza kedvvel, mert érzik, hogy hiteles és magán túlmutató – a verseny nem csak verseny pour verseny. Barátságos és vendégszerető a környezet, test és lélek táplálva van versenyzőnél és felkészítőnél egyaránt. Kellően változatos, témájában és vendégeiben megújulni képes, a részrehajlásnak pedig a hosszú évek alatt szikráját sem tapasztaltam. Valószínűleg a versenyzők és felkészítők sem, ezért járnak vissza. Nagyon érző, nagyon emberi, nagyon magas szakmaiságot képvisel számomra a Legere.”
Kantár Balázs egykori szervező, jelenlegi zsűritag (Nemzeti Művelődési és Ifjúsági Intézet)
A XI. LEGERE IRODALMI VERSENY EREDMÉNYEI
GIMNÁZIUM kategória:
1. HÁROM TARKA MACSKA csapat (Kodály Zoltán Gimnázium, Galánta) – Kerek Anna Ibolya, Kerek Lilla Flóra, Varga Lara. Felkészítő: Bugár Andrea
2. SCAVI csapat (Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Gimnázium, Pozsony) – Bukor Lilianna, Dávid Dóra, Deszkás Dóra. Felkészítő: Kulcsár Mónika
3. NAPSUGARAK csapat (Selye János Gimnázium, Komárom) – Búzás Eszter, Slezák Dóra, Adamek Bianka. Felkészítő: Spátay Adrianna
Minielőadások versenye:
LADY EVA csapat (Szondy György Gimnázium, Ipolyság) – Fehérváry Anna, Füle Evelin, Marczal Viktória. Felkészítő: Csáky Csinger Alexandra
Különdíj:
BÖLCSESSÉG ISTENNŐI csapat (Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium, Dunaszerdahely) – Orbán Vivien, Koráb Laura, Csánó Viktória. Felkészítő: Simon Beáta
SZAKKÖZÉPISKOLA kategória:
1. EKOMÓKUSOK 2022 csapat (Kereskedelmi Akadémia, Nagymegyer) – Bartal Anikó, Csiba Réka, Németh Tünde. Felkészítő: Papp László
2. ÁLMODOZÓK csapat (Pedagógiai Szakközépiskola, Szenc) – Kiss Loretta, Zsidek Réka, Lőrincz Virág. Felkészítő: Szabó Eszter
3. HOBBITKÁK csapat (Iparművészeti Magániskola, Gúta) – Lelkes Eszter, Rigó Orsolya, Barczi Renáta. Felkészítő: Bálint Katalin
Minielődások versenye:
FEMME FATALE csapat (Közös Igazgatású Iskola – Vidékfejlesztési Szakközépiskola, Dunaszerdahely) – Fazekas Nóra, Soós Anikó, Gál Laura. Felkészítő: Kis Lívia
Különdíj:
SZÁZSZORSZÉPEK csapat (Közös Igazgatású Iskola – Vidékfejlesztési Szakközépiskola, Dunaszerdahely) – Németh Evelin, Soós Tünde, Tóth Lili. Felkészítő: Mucska Zsuzsanna
Összeállította: Zella Ágnes
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.