Vegyük elejét a tanulási zavaroknak!

Az oktatás szintjein más és más arányban kell, hogy megjelenjen a képességfejlesztés, és a fejlesztendő képességek is eltérőek a különböző életkorokban.

Az oktatás szintjein más és más arányban kell, hogy megjelenjen a képességfejlesztés, és a fejlesztendő képességek is eltérőek a különböző életkorokban. Az óvodai program többé-kevésbé megfelel a gyermekek igényeinek, talán éppen azért, mert a nagyon fiatal gyermekekre nem lehet olyan könnyen akármilyen képzést ráönteni. A természet még eléggé ellenáll, fejlődésük csak meghatározott ütemben történhet. Nem is lenne nagyobb baj, ha a gyermek hatodik életévét követő szeptember első napján nem kerülne hirtelen egészen más közegbe. Augusztus 31-én még szinte nem volt kötelező foglalkozás, de másnap az iskolában már 45 percig kellene egy helyben maradni. Az átmenet, ha nem is annyira drasztikus, mint ahogy leírtuk, nagyon gyors és nehezen megemészthető. Vagy az iskolát kellene óvodásabban kezdeni, vagy az óvodában folyamatosan hozzászoktatni a gyerekeket az iskola követelményeihez. Magam az előbbi megoldásra szavaznék, de az óvoda más téren sokat segíthetne az iskolának a gyerekek felkészítésében. Az iskolai készségek (írás, olvasás, számolás) elsajátításához szükséges képességek szenzitív periódusa, amikor ezen képességek a legerősebben fejlődnek és a legjobban fejleszthetőek, éppen az óvodáskorra esik. Ezen szenzomotoros képességek fejlesztése megfelelő játékokkal, gyakorlatokkal az óvodában kellene, hogy megtörténjen. Ha ez elmarad, mert éppen azok a gyerekek, akiknek erre a legnagyobb szükségük lenne, nem vesznek részt a „kezdeményezésekben”, az iskola első évei biztosan a kudarcot jelentik majd számukra. A tanulási zavarok ugyan nem az óvodában jelentkeznek, de ott lehet elejét venni kialakulásuknak. Szükség lenne tehát az óvodai nevelésben e kérdéskör kezelésére.

Az alapiskolai oktatás a közoktatás legproblémásabb eleme. Az óvodából iskolapadba került gyerekekből kilenc év alatt a középiskolai felvételire mérhetetlen ismerethalmazzal felvértezett diákokat kell faragni.

Az oktatás feladata, hogy a felnövekvő nemzedéket felkészítse a jövő problémáival való megküzdésre. Mai iskolásaink felnőttként valószínűleg olyan kihívásokkal szembesülnek majd, olyan feladatokat kell majd megoldaniuk, amelyeket ma még nem is ismerünk. A változások megerősítését segítené, ha megfelelő eszközök, tankönyvek állnának a pedagógusok rendelkezésére. Ezért a szemléletnek megfelelő szakanyagok kialakításának erős támogatására is szükség van. (n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?