Több az évismétlő

Az elmúlt napokban Magyarországon a bírálatok kereszttüzébe került az oktatási tárca közoktatási törvényt módosító javaslatának azon passzusa, amely az alsó tagozaton megtiltaná a gyermekek megbuktatását. A javaslat első hallásra talán meglepőnek tűnik, ám hasonló a szabályozás számos nyugat-európai országban is.

Az elmúlt napokban Magyarországon a bírálatok kereszttüzébe került az oktatási tárca közoktatási törvényt módosító javaslatának azon passzusa, amely az alsó tagozaton megtiltaná a gyermekek megbuktatását. A javaslat első hallásra talán meglepőnek tűnik, ám hasonló a szabályozás számos nyugat-európai országban is. Angliában, Dániában, Norvégiában és Svédországban például egyáltalán nem lehet megbuktatni a diákokat. Belgiumban, Franciaországban és Spanyolországban csak az oktatási szakaszok végén (tehát például az alsó tagozat utolsó évfolyamán) lehet évismétlésre kötelezni a tanulókat, Portugáliában, Görögországban és ĺrországban pedig csak kivételes esetekben lehetséges a buktatás. Máltán, illetve 2005-től a vallon belga iskolákban az utolsó években sem lehet buktatni. Szlovéniában az alapfokú oktatásban csak a szülő jóváhagyásával, Lettországban pedig az iskolatanács és a szülő együttes hozzájárulásával lehet évismétlésre kötelezni a diákokat. Európa keleti és déli részein azonban – jelenleg nálunk is – minden évfolyam végén meg lehet buktatni a tanulókat. A közoktatás szinte mindenhol magában foglalja az alapfokú, az alsó és a felső középfokú oktatást. Az Európai Unió tagállamaiban az alapfokú oktatási szakasz szinte mindenhol hosszabb, mint az alsó középfokú oktatás, kivétel Ausztria és Németország, ahol négy év alapfokú oktatást négy év alsó középfokú oktatás követ. Az európai uniós országok nagy részében – összesen hét államban – az alapfokú oktatás hat évig tart. Három országban hét-, kettőben négy-, háromban pedig ötéves az alapozó szakasz. Hat európai állam, Dánia, Finnország, Izland, Norvégia, Portugália és Svédország egybevont alapfokú és alsó középfokú, úgynevezett egységes szerkezetű alapoktatást tart fenn. Ezek belső tagoltsága országonként eltérő, de mindenhol megfigyelhető, hogy az alapfokú oktatás szakasza hosszabb az alsó középfokú oktatásnál. Az alapfokú rész a dán, a finn, a portugál és a svéd rendszerben hat évig tart, az izlandi és a norvég alapfokú oktatás hétéves, az alsó középfok pedig három évig tart. (NSZ)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?