Tanulócsoportokban könnyebb

A tanulást hatékonyabbá tehetjük, ha csoportban dolgozunk a feladaton. Diákként a nap legnagyobb részét hasonló korúak csoportjában töltjük, mégis ritka, hogy a középiskolások tanulócsoportokat alkotnának, és egy-egy feladat megoldásához összeadnák mindazt a tudást, amivel külön-külön rendelkeznek.

Pedig nem elképzelhetetlen, hogy egy prezentáció összeállítása vagy az érettségi tételek kidolgozása hatékonyabb lenne, ha a csoporttársak összefognának. A csoportos munka többletét hasznosíthatóvá tehetjük az ú. n. brain-storming és kreatív feladatmegoldás segítségével.

Ötletbörze

A brain-storming, vagy ötletbörze jól hasznosítható módszer egy-egy kérdés vagy téma alapos körüljárásához. Az együttes munka első fázisában a probléma, kérdés megállapítása után összegyűjthetik a csoporttagok mindazt az információt, amivel a kérdésben már egyénenként rendelkeznek.

Fontos, hogy minden csoporttag szóhoz juthasson, elmondja mindazt, amit a témával kapcsolatban fontosnak tart. Az első fázisban tilos kritizálni a hozzászólókat, hiszen épp az a lényeg, hogy szabadon áradjanak az ötletek és adalékok. Az információkat érdemes rögzíteni egy nagyobb papírlapon – például csomagolópapíron, flip-chart papíron.

Az összes szükséges kulcsszó

A munka második fázisában az összegyűlt információk, megoldási lehetőségek közötti kapcsolatot érdemes feltérképezni. Lehet-e értelmes csoportokba rendezni az elhangzottakat, s ha igen – mik a gyűjtés szempontjai. Az első és második fordulót akár többször is meg lehet ismételni, míg például összegyűlik minden tételhez az összes szükséges kulcsszó.

Ha már minden információ rendelkezésre áll, akkor a harmadik szakaszban rögzíthetjük az információkat, formába önthetjük a megoldás lehetőségeit. Hozzáfoghatunk az immár „tökéletes”, gazdag szempontrendszerre alapozott érettségi tételek leírásának.

Az ötletbörze akkor működik jól, ha mindenki pöröghet, hozzájárulhat a közös munkához. Természetesen, ilyenkor nem kritizálhatjuk a hozzászólókat és ötleteiket, hiszen akkor nem lenne kedvük folytatni a közös munkát. Használjuk fel, építsünk a felmerülő ötletekre – legyenek azok bár mégoly távolinak tűnő dolgok is. Az ötletbörze elsősorban az információk gazdag tárházának összegyűjtését szolgálja. Jó, ha mindenki mindenkit lát a munka során – ezért érdemes körben ülni, szemkontaktust tartani.

Vezetésére vállalkozó diákok

Az ötleteket csak akkor szabad tüzetesebb elemzés alá vonni, ha már javaslatait minden csoporttag megtette. Ha minden csoporttagnak van lehetősége elmondani ötleteit, akkor könnyű félresiklani az eredeti gondolatmenetből, a csoport vezetésére vállalkozó diáknak ezért ügyelnie kell arra, hogy a jó hangulat ellenére ne térjen el a társaság a tárgytól. A további ötletek ösztönzésére egyszerű, de jól bevált módszer a dicséret.

Ahhoz, hogy az összegyűjtött információkat optimálisan használni lehessen, szükség van a csoportban olyan emberekre is, akik képesek összegezni, szintetizálni. Minden tanulócsoportban szükség lehet olyan emberekre, akik képesek az alapvető csoporttag-szerepeket ellátni. Esetleg többet is közülük. E csoporttag-szerepek egyik nagyobb köre azokat öleli fel, akik a feladat megoldására koncentrálva munkálkodnak. Információkat adnak, kezdeményeznek, koordinálnak, értékelnek vagy figyelnek az időre. A csoporttagok másik köre a csoport működésére koncentrál: bátorítja a tagokat, irányítja a hozzászólások rendjét, megpróbálja megőrizni a csoporttagok közötti harmóniát.

Kívülállók

Szerencsés, ha magának a csoport-működésnek a kérdéseit is meg lehet vitatni. Azt, hogy hogyan tudnak együttdolgozni a résztvevők. Minden munkacsoportban előfordulhatnak emberek is, akik kicsit kilógnak. Szeretnek bohóckodni, agresszív módon viszonyulnak a feladathoz, társaikhoz, esetleg kívülállóként csak a közös munka eredményének lefölözésére várnak. Az utóbbi szerepek képviselőit érdemes megnyerni a feladat-megoldáshoz szükséges együttműködésre.

Tudni kell azt is, hogy a csoportok fejlődése során jellegzetes szakaszok figyelhetőek meg. A csoport alakulását rendszerint követi egy fázis, amikor érdemi munka még nem történik – a tagok a különféle (előbb bemutatott) szerepekért versengenek. Keresik a helyüket a közösségben. Ha a közösség rendje kialakult, csak akkor következhet az érdemi munkához szükséges szabályok lefektetése majd a tulajdonképpeni együttműködés. Több szem többet lát alapon érdemes takarékoskodni a rendelkezésre álló idővel, beosztani a feladatokat az érettségiig. (he, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?