Serdülőkorban a pattanás nem az ápolatlanság vagy a tisztálkodás hiányának a jele, hanem a kor természetes velejárója. Sok fiatal számára mégis komoly lelki problémát jelent, ha sok kis pötty csúfítja el az arcát.
Segítség, pattanás!
A serdülőkori hormonális változások hatására a bőr is kizökken addigi egyensúlyából. A legtöbb fiatal bőre korántsem olyan hibátlan, mint ahogy azt a reklámokban látható fiatal lányok és fiúk külseje sugallja. Néha évekig is küszködnek a pattanásokkal, amelyek a 20. év táján kezdenek ritkulni, és csak 25 év felett tűnnek el végleg. Kivételes esetben még később is előfordulhatnak. A pubertáskori fokozott hím nemihormon-képződés nyomán (néha a lányoknál is) növekedésnek indulnak a bőrben lévő faggyúmirigyek, és több fagygyút termelnek. Sok fiatal azon veszi észre magát, hogy egyszer csak zsírossá vált az arcbőre és a haja.
Mi történik, ha elzáródnak a faggyúmirigyek?
A fokozott faggyútermeléssel egy- időben gyakran az is előfordul, hogy a szokásosnál több szarusejt képződik a bőrben, és a szaruréteg nem válik le teljesen a bőr felszínéről. A faggyúmirigyek kijárata ilyenkor elzáródik, és fehéres vagy sötét pontok jelennek meg az orr és a száj körül, a homlokon, sőt a hát felső részén is, úgy, hogy a kivágott ruhából kilátszanak. Ezeket hívjuk mitesszernek, és sötét színük miatt a bőr piszkosnak látszik.
Öröklött hajlam
Bizonyos baktériumok, melyek rendes körülmények között a bőr felszínén élnek, kitűnő táptalajra lelnek a mitesszerben, és gyorsan elszaporodnak benne. A kórokozókban lévő enzimek felszakítják a faggyút, és így abból gyulladáskeltő anyagok szabadulnak fel. Ha elhanyagoljuk, a mitesszer begyullad. Megnő, pirossá és gennyessé válik, pattanás lesz belőle. Bár elszaporodásukhoz a szaruréteg leválási zavarai is hozzájárulnak, a pattanásos bőrre való hajlam általában öröklött. A gondos bőrápolás azonban sokat javíthat a külsőn, esetenként el is tüntetheti a pattanásokat. Olyan készítményeket kell tehát használni, melyek gátolják a faggyúképződést, elősegítik a szaruréteg leválását, és akadályozzák a kórokozók elszaporodását a faggyúmirigyekben.
Miért nem jó a szappan?
Reggel és este meleg vízzel mossuk meg az arcot és a nyakat, hogy a faggyút feloldjuk. Mivel a szappan tulajdonképpen fokozza a mitesszerképződést, használjunk helyette zsíros bőrre való testápolót vagy lemosókrémet. Ezek általában bőrkímélő, enyhén savas hatásúak, és antibakteriális vagy gyulladásgátló anyagokat is tartalmaznak. Alaposan mossuk le a krémet, és végül öblítsük le hideg vízzel a megtisztított bőrfelületet.
Hetente két-három alkalommal bőrradírral vagy arcpakolással vessük alá bőrünket egy alapos tisztítókúrának, amelyik feloldja a felső bőrsejteket. Az eltömődött pórusok ezáltal kinyílnak és a faggyúmirigyek ki tudnak ürülni. A kúra előtt célszerű kamillás gőzben vagy egy meleg vizes borogatással kicsit felpuhítani az arcbőrt. A kamilla egyben gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású is. Használjuk bátran, csak jót tehet. (o, Galenus, he)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.