Philip K. Dick: Transz

A rövid ideig élt amerikai író egyik remekműve ez a regény, mely ugyanúgy bizonyítja zsenialitását, mint bármely másik műve. Philip K. Dick gyökeresen eltér a már jól megszokott, úgymond „ezerszer lerágott csont” stílusú sci-fitől, és művei ritkán végződnek happy enddel.

A rövid ideig élt amerikai író egyik remekműve ez a regény, mely ugyanúgy bizonyítja zsenialitását, mint bármely másik műve. Philip K. Dick gyökeresen eltér a már jól megszokott, úgymond „ezerszer lerágott csont” stílusú sci-fitől, és művei ritkán végződnek happy enddel.

Az író 1928-ban született, és alig 53 évesen hunyt el. Élete utolsó éveit mániákus paranoiában töltötte. Máig vitatkoznak arról, hogy Dick őrült volt-e vagy sem, de munkássága kétségtelenül módfelett kihatott a 20. és 21. század tudományos-fantasztikus irodalmára és filmvilágára. Az ő novelláiból készítették Az emlékmás, a Szárnyas fejvadász és a Különvélemény című filmeket, de kétségbevonhatatlan tény, hogy ha Ph. K. Dick nem élt és nem alkotott volna, most Mátrix-filmek sem lennének, nem beszélve egyéb más mozisikerekről. A Transz egy borongós jövőben játszódik, ahol a világ keleti, illetve nyugati blokkra van osztva. Mindkét nagyhatalom (Amerika és a Szovjetunió) szörnyű fegyverterveket eszel ki, amiben legnagyobb segítségükre a transzban dolgozó mérnökök vannak. Amikor a Föld körül idegen műholdak jelennek meg, a két nagyhatalom együttes erővel próbál létrehozni egy olyan szuperfegyvert, amely megvédheti őket az idegenek támadásától. Ám amikor a transzban dolgozók egy gőzmozdony és egy kisilabizálhatatlan tárgy rajzát hozzák le a hipertérből, szörnyű dologra jönnek rá: amit ők hipertérnek véltek, az valójában egy autista képregényrajzoló agya volt, és az összes fegyver, amit eddig terveztek, a valóságban kivitelezhetetlen. A helyzet tragikus és komikus egyszerre, és a végső megoldás különleges, nem várt helyről érkezik – egy játéktervezőtől.

A könyvben, ahogy azt már Dicktől megszokhattuk, sok helyen már-már elveszteni véljük a fonalat, de végül minden tisztázódik, és magunk is kénytelenek vagyunk rájönni: nem véletlenül Philip K. Dicket tartják a 20. század legeredetibb sci-fi írójának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?