Önértékelés a minőségért

Léva. A helyi egyházi gimnázium sokat megélt falai között február 6-án, hétfőn azért találkoztak az iskola 53 diákjának szülei és az intézmény tanárai, hogy a komáromi Comenius Pedagógia Intézet által kidolgozott kérdőív alapján felmérjék, mennyire elégedettek az oktatás színvonalával.

Górcső alá került az iskola versenyképességeA szerző felvételeHajtman Béla, az iskola igazgatója a minőség elvét tartja az oktatásban a legfontosabbnak, hiszen ezen a területen is már a piaci követelmények érvényesülnek, melyek rákényszerítik az intézményeket a versenyre, és arra, hogy a fogyasztó, jelen esetben a diákok és a tanárok elégedettségét tartsák a legfontosabbnak. „Öt év alatt nagyon sok minden történt, sok minden változott, sok minden a régi maradt. Itt az ideje felmérni, merrefelé tartunk, mely területeken vannak a közös erővel orvosolandó hiányosságok. Egy intézmény akkor működhet jól, ha meg tudjuk beszélni a problémákat, melyeket közösen képesek vagyunk megoldani is” – hangsúlyozta Hajtman.

Nyitott intézmény

Először a diákok töltöttek ki egy anonim kérdőívet, mely az iskola jelenét és jövőjét érintő kérdéseket forszírozta. A szülők és a pedagógusok is kaptak kérdőíveket, melyeken keresztül kifejezhették elégedettségüket vagy éppen elégedetlenségüket. Az igazgató szavai szerint az általa vezetett iskola nyitott intézmény kíván lenni, mely bevonja a szülőket és a diákokat is profiljának megfogalmazásába.

Hajtman Béla elmondta, a lévai egyházi gimnázium a második szlovákiai magyar iskola, mely részt vesz ebben a felmérésben. Elsőként a komáromi Selye János Gimnázium vállalta ezt a fajta megmérettetést. Mivel nagy iskoláról volt szó, Komáromban minden tizedik diákot és az összes tanárt kérdezték meg. „Mivel kisebb iskoláról van szó, nálunk teljes lesz a fölmérés, mindenkit meg tudunk kérdezni, így még teljesebb lesz a kép. A felmérést majd Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója értékeli ki” – közölte a gimnázium igazgatója, s hozzátette: – „Mi nyílt kártyákkal akarunk játszani, mindenkit kérünk, legyen őszinte. Az igazság lehet, hogy fájdalommal jár, de csak ez vezethet a megtisztuláshoz, megújuláshoz. Valóban kíváncsiak vagyunk a véleményükre.”

Az igazgató ezután számítógépes prezentációs anyag segítségével mutatta be a kérdőívet a szülőknek. A véleménynyilvánítás érinti a gyermekeik tudásszintjét, a tanulással eltöltött időt, a tanárok munkáját, vajon az adott iskola csak a tehetséges diákokkal törődik-e, vagy a lemaradozók felzárkóztatására is odafigyel-e, milyen színtere az oktatási intézmény a tanulásnak, a közösségi életnek, a szakmai továbbképzésnek, milyen közeg az adott város, kellőképpen informálják-e a szülőket?

A helyzetelemzés is lényeges

Górcső alá kerül az iskola versenyképessége. Az igazgató szerint ez akkor lenne igazán érdekes, ha egy adott régió iskolái vagy a hasonló paraméterű oktatási intézmények mind részt vennének ebben a felmérésben, s ennek alapján meghatározható lenne, melyik intézménynek mi az erőssége, az idegen nyelvek oktatása vagy a szeretetközpontúság. Négy fontos kérdés is megfogalmazódott: mitől jó egy iskola, a lévai tanintézet jó iskola-e, honnan tudják ezt, mit tehetnek, hogy még jobb legyen?

A kérdések az iskola szülői szövetségének jóváhagyásával készültek. A kérdőív foglalkozik a célkitűzésekkel, tizenhat cél közül választhat a szülő, melyik öt számára a legfontosabb, s melyik öt az, amit az adott iskola kínál. A szülők ötös skálán fejezhetik ki elégedettségüket – tizenegy kérdésre válaszolva, a komáromi kérdőívben még volt hármas is, Léván már nem volt hármas, mivel ez semleges, középút, nem derül ki belőle a határozott vélemény. A helyzetelemzés is lényeges, hiszen a kedvelt tantárgyakra, a jövő szempontjából fontos tárgyakra, a legnagyobb problémát, odafigyelést igénylő órákra vonatkoztak a kérdések.

Önismereti teszt

Az igazgató kérte a szülőket, ne kérdezzék meg gyermeküket, a kitöltés után beszéljék csak meg a válaszokat. Kért mindenkit, kreatívan nevezzék meg a gimnázium legfőbb erősségeit, és azokat a területeket, melyeken fejlődnie kellene. Hajtman Béla egyfajta önismereti tesztnek nevezte a kérdések sorát, melynek segítségével tisztább képet kapunk önmagunkról. Felhívta a figyelmet, hogy arculattervezésként is felfogható ez a folyamat. „Öt év után határozzuk meg önmagunkat, az eredmény, amit kapunk, nem minisztériumi rendelet lesz, mi akarjuk így. Ha tudunk a gondjainkon segíteni, tegyük azt, figyeljünk egymásra, tudjunk együttműködni”.

Az igazgató távlati célja, hogy az iskola alávesse magát egy minőségbiztosítási folyamatnak. Michael P. Brunt szellemes mondása a krédója az intézményi önértékelésnek: „Amikor Kolumbusz elindult, nem tudta, hová megy, amikor megérkezett, nem tudta, hol van, amikor visszaérkezett, nem tudta, hol volt, és mindezt közpénzen tette.” Egy iskolának nem szabad Kolumbusz példáját követni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?