Nincs rá fedezet

A pályakezdő pedagógusok közül sokan fogadták örömmel a hírt, hogy a parlament a közelmúltban elfogadta a kedvezményes pedagógushitelekről szóló jogszabályt. Az előnyös hitellehetőségek megteremtésére vonatkozó jogszabály elfogadása azonban önmagában nem jelenti azt, hogy a pályakezdő pedagógusok a közeljövőben pénzhez juthatnak.

A jogszabály megalkotói pusztán egy meglévő űrt töltöttek be azzal, hogy törvényi hátteret biztosítottak a pályakezdő pedagógusok hiteltámogatásának. A törvény megfelelő gyakorlati alkalmazása talán megakadályozhatja a pályát elhagyó tanítók, tanárok vagy pályájukat el sem kezdő pedagógusjelöltek számának növekedését.

A legnagyobb gondot az jelenti, hogy egyelőre nem létezik a hitelfolyósító alap. A pedagóguskölcsönök kifizetésére a törvény értelmében elsősorban a Nemzeti Vagyonalapnak (FNM) és a pénzügyminisztériumnak kellene biztosítania az anyagi fedezetet. A törvény ezenkívül számol bel- és külföldi magánszemélyek, vállalkozók anyagi támogatásával, valamint a kirótt kamatokból és a hiteltörlesztő részletekből befolyt összegekkel is.

Bár a hitelalap egyelőre nem működik, már jelenleg is problémákat vet fel. Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója, a téma alapos ismerője véleménye szerint alapvetően két súlyos probléma merül fel a hitelalappal, illetve későbbi működésével kapcsolatban. „Egyelőre tisztázatlan, hogy a hitelt, mivel nem jár alanyi jogon, a kérelmező pályakezdő pedagógusok közül kinek folyósítják, és kinek nem. Nem világos milyen kritériumrendszer alapján bírálják majd el az egyes hitelkérelmeket, mert a jogszabály az alapvető követelményeken kívül nem határoz meg további feltételeket. A törvény nem írja elő azt sem, hogy az alap a jövőben mekkora összeggel gazdálkodik, egyáltalán nincs biztosíték arra, hogy valóban az igényeknek megfelelő összegben kerül pénz a számlájára” – fejezte ki a törvény gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban aggodalmait Andruskó Imre. Az alap egyes hírek szerint kezdetben mintegy 100 millió koronás tőkével működne. Mivel a jogszabályban foglaltak szerint a pályakezdő pedagógusok legfeljebb 250 ezer koronás hitelre tarthatnak igényt, és nincs okunk feltételezni, hogy a kérelmezők nem a maximális összegű támogatást igénylik, a 100 milliós kezdőtőke csak 400 maximális összegű kölcsön kifizetésére elég.

Bár nincsenek adatok a pályakezdő vagy a tanulmányaikat legfeljebb három éve befejezett pedagógusok pontos számáról, sem arról, hogy közülük hányan kérnek majd hitelt, feltételezhetjük, számuk jóval meghaladja 400-at. Éppen ezért annak érdekében, hogy minél több pedagógus jusson pénzhez, a törvény nem garantálja a kért összegben a hitel folyósítását. ĺgy a rendelkezésre álló pénz többfelé áramolhat. A folyósított összegek nagysága mindig az alap éves kapacitásától függ. Ennek köszönhetően a pedagógushitel nagyban veszít a jelentőségéből. „Én mindenesetre azt kérem a kollégáimtól, ha szükségét érzik, nyújtsák be a kérvényüket, mert ha egyhamar pénz hiányában nem is folyósítható a hitel, legalább besorolják őket a kérelmezők közé.” – tanácsolta az igazgató.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?