Néhány szó a részképzésről

Szlovákiában nagyon kevés egyetemistának adatott meg, hogy magyarul végezze tanulmányait. A magyar nyelvű oktatás hiányát igyekszik pótolni a részképzés, ami arra ad alkalmat, hogy egy vagy két szemeszteren keresztül (5 vagy 10 hónap) Magyarországon folytassanak a diákok tanulmányokat.

Ez a képzés a magyar állam ösztöndíj-támogatásával történik, ami azt jelenti, hogy az a diák, aki benyújtja pályázatát a Szlovákiai Magyar Ösztöndíjtanácshoz, ingyen tanulhat Magyarország bármelyik egyetemén, illetve ingyen szálláslehetőséghez és havi ösztöndíjhoz jut.

Diákszemmel

Zagyi Norbert, a Comenius Egyetem Matematika, Fizika és Informatika Karának ötödéves hallgató: „A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatika Karán töltöttem az előző két szemesztert mint programozó-matematikus. Rendkívül pozitívan értékelem ezt az évet, mert sikerült olyan tantárgyakat hallgatnom, amelyeket itthon nem oktatnak, vagy másként tanítanak. Személyesen elsősorban egyes objektum-orientált programnyelvek érdekeltek, illetve szerettem volna behatóbban foglalkozni a szoftverfejlesztés különböző módszertanaival.

A budapesti tanárok nyitottak és segítőkészek, így bármely problémával – legyen az szakmai vagy akár olyan hétköznapi, mint hogy „Hogyan juthatok el leggyorsabban a Kelenföldi pályaudvarra?” – bátran fordulhattam hozzájuk.

Azt tapasztaltam, hogy igenis érdeklődőek dolgainkkal kapcsolatban; beszélgetéseinkben szerettek volna többet hallani a hazai oktatás formájáról, a tananyagról, az itteni egyetemi életről, de sokat kérdeztek a felvidéki magyarság helyzetéről is.”

Takáts Annamária, a Comenius Egyetem Matematika, Fizika és Informatika Karának negyedéves matematika– management szakos hallgató: „Az elmúlt tanév mindkét szemeszterét az ELTE Természettudományi Karán töltöttem matematikusként. Nehéz pár mondatban összefoglalni az élményeimet. Mindenképp meg szeretném említeni az oktatás magas színvonalát, mely nagy hatással volt rám. Ismeretlen közösségbe kerültem, ahol a diákok érdeklődők és tanulni szeretnének, a tanárok közvetlenebbek, kedvesebbek és segítőkészek, az egyetem pedig jobban felszerelt. Személy szerint az ELTE-n eltöltött időt arra használtam, hogy betekintést nyerhessek a matematika általam ismeretlen területeire. Sok újat tanultam, új módszerekkel, nézetekkel ismerkedtem meg, és behatóbban foglalkoztam az engem érdeklő témakörökkel. Az ott eltöltött időszakot mindenképp eredményesnek tekintem, nemcsak a fentebb említettek miatt, hanem mert úgy érzem, bizonyos fokig sikerült elsajátítanom a magyar szakterminológia helyes használatát a matematika témakörében és lehetőségem nyílt olyan tárgyakat hallgatni, melyek a hazai egyetemen háttérbe szorulnak.”

Mičúch Lea, a besztercebányai Bél Mátyás Tudományegyetem Filológia Karának hallgatója: „A 2003/2004-es tanévben részképzésen vettem részt Budapesten. A befogadó intézmény a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara volt. Besztercebányán szlovák–magyar szakos vagyok és legfőképpen a magyar nyelvű oktatásra voltam kíváncsi Magyarországon. Részt vettem Besztercebányán a kari forduló TDK-ján, ahol első helyezést értem el. Ez is sokban motivált, mivel teljes mértékben kihasználhattam a magyarországi könyvtárakat, és tovább fejleszthettem a TDK témáját (Kétnyelvűség vizsgálata). Teljes mértékben kijelenthetem, hogy a részképzésben való részvételem sokban segített ebben. A tanulmányaim mellett rengeteg emberrel ismerkedtem meg, sok szakmai tanácsot kaptam. Lehetőségem volt megismerni a magyarországi oktatás előnyeit, az ottani rendszert és tanárokat, akik természetesen nagy kedvességgel fogadtak. Egy év után hazatérve, sok-sok kedves élményre emlékezek, és nagyon jó érzésekkel tértem vissza.”

A pályázás feltételei

– a hallgatónak legalább 2 lezárt szemeszterrel kell rendelkeznie,

– az utolsó tanév tanulmányi átlaga nem lehet rosszabb 2,00-nál,

– ki kell tölteni a kívánt adatlapot (letölthető a www.diakhalozat.sk és a www.agorairoda.net honlapokról),

– hallgatói jogviszony igazolása,

– befogadó nyilatkozat az adott magyarországi egyetemtől,

– két tanár szakmai ajánlása,

– szakmai önéletrajz készítése,

– pályázati kérelem indoklása (kb. 1 oldalas fogalmazás, miért szeretnél az adott egyetemen tanulni),

– ha a pályázó valamilyen diákszervezet tagja, a szervezettől erről igazolást kérni,

– publikációk listáját, nyelvvizsga igazolását csatolni,

– magyar nemzetiséget igazolni (pl. magyarigazolvány fénymásolata)

– 2 saját címmel megcímzett, felbélyegzett boríték mellékelése.

Ez a lista először hosszúnak tűnik, de nem szabad megijedni. A részképzés meghálálja magát, a diákok általában nagyon elégedetten, sok élménnyel jönnek vissza egyetemükre. Pályázni augusztus 2-áig lehet. Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy az egyetemen okvetlenül tudatni kell, ha egy vagy két szemeszterre külföldön kívántok tölteni. A tanulmányokat nem kell megszakítani, de szükséges a tanszékvezető és a dékán beleegyezése. Sok sikert a pályázáshoz, és jó tanulást Magyarországon! (csiz, dh)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?