Néhány szó a bukásról

A bukás szó önmagában sok mindent jelenthet: gondolhatunk a fizikai elesésre, gazdasági csődbemenésre, sikertelen kísérletre vagy iskolai tanévismétlésre is. Jelentését mindig az adott kontextus határozza meg.

A bukás szó önmagában sok mindent jelenthet: gondolhatunk a fizikai elesésre, gazdasági csődbemenésre, sikertelen kísérletre vagy iskolai tanévismétlésre is. Jelentését mindig az adott kontextus határozza meg. Mivel ez az újság középiskolás diákoknak és diákokról szól, úgy gondolom, a szót az osztályismétlés értelmében érdemes egy kicsit boncolgatni.

A megbuktam, megvágtak, meghúztak mind-mind ugyanazt jelentik: nem teljesítettem tanulói kötelességeimet, így kénytelen vagyok még egyszer elvégezni az adott évet. A bukás megítélése kultúrák, országok, iskolák szerint eltérő lehet. Nem ugyanolyan elbírálás alá esik az a tanuló, aki az egyik iskolában bukott meg, vagy aki a másikban. Nem ugyanúgy tekintenek egy évet ismételt tanulóra Szlovákiában vagy Magyarországon, mint más országokban. Vegyük példának Francia- országot, hogy az állítást konkrétumokkal is alátámasszuk. A francia oktatási rendszer sok ponton eltér a miénktől. Náluk az osztályzatok 0-20-ig terjednek. Szlovákiában egyest bárki kaphat, aki felkészül az adott dolgozatra, feleletre; ám Franciaországban 20-ast szerezni lehetetlen. A 18-as osztályzat már remek jegynek számít. A bukás náluk nem akkor következik be, ha valakinek a tudása nem éri el a 4-es szintet, hanem akkor, ha a tantestület úgy dönt, hogy nem rendelkezik az illető elegendő tudással a következő tanév elkezdéséhez. A francia fiatalok jelentős része ismételt már osztályt legalább egyszer. Ettől nem érzik magukat lúzernek, nem vesztik el a tanulási kedvüket, és nem tekintik magukat kevesebbnek, mint társaik. Mi furcsáljuk francia cseretársaink kérdését, mely az ismételt évek számára vonatkozik. Ugyanúgy a francia fiatalnak is nehéz elképzelnie, hogy nálunk a bukás egy – nagy általánosságban – negatívan megítélt esemény.

A bukás okai emberenként változnak. Vannak azok a fiatalok, akik ugyanannyit tanulnak, mint társaik, mégsem képesek jobbra teljesíteni, mint elégtelen. Sokaknak meglenne az esze, tehetsége, de nem használják ki e természet adta előnyt, és hanyagságuk bukással jár.

A hajtós, tanulós, strébi osztályközösség nemigen tud elviselni egy rossz teljesítményű tanulót, így azt előbb-utóbb kiközösítik. Azokban az osztályokban, ahol a tanulás valahol az utolsó helyen szerepel a fontos dolgok listáján, nem sok jelentőséget titulálnak a bukásnak. Az elégtelenre teljesítő fiataltól is függ, hogyan birkózik meg a helyzettel: vagy összetörik, kiborul, vagy megerősödik és keményebb tanulásba kezd, vagy semmiféle hatást nem gyakorol rá.

A felsorolt néhány példából is láthatjuk, mennyire befolyásolja a környezet, a hely, a közösség, az ország a bukás és a bukott tanuló megítélését. Mindenki saját maga eldöntheti, mi a véleménye a témáról, de egy biztos: mi vagy barátaink, családtagjaink is kerülhetnek hasonló helyzetbe... (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?