Miért nem esnek ki a ciklonvasút utasai?

Szeretitek a vidámparkot? Biztosan sokan voltatok is már ott! De ha mégsem, akkor is láthattátok azt a félelmetes ciklonvasutat, ami teljesen körbefordul, s az emberek fejjel lefelé „lógnak” ki belőle.

Szeretitek a vidámparkot? Biztosan sokan voltatok is már ott! De ha mégsem, akkor is láthattátok azt a félelmetes ciklonvasutat, ami teljesen körbefordul, s az emberek fejjel lefelé „lógnak” ki belőle. Miért nem esnek ki? Olyan erős lenne a biztonsági öv? A választ most megtudod, ha velünk tartasz!

Akár voltál már vidámparkban, akár nem, akár kipróbáltad a ciklonvasutat, akár nem, mindenképpen el kellett hogy gondolkodj azon, vajon miért nem esnek ki az emberek, amikor a vasút 360 fokos fordulatot tesz. Azért vagyok biztos abban, hogy felmerült benned a kérdés, mert aki vállalkozik egy ilyen dologra, előbb átgondolja, eléggé biztonságos-e az a valami!

Ha kipróbáltad már azt, hogy egy vízzel töltött vödröt megpörgettél, tapasztalhattad, hogy egy csepp víz sem folyt ki belőle, holott logikus lett volna, hiszen a víz folyékony, a vödör pedig fejjel lefelé volt. Akkor itt valami titok lappang, s a két dologra a magyarázat nagyon hasonló kell, hogy legyen. És valóban, ugyanaz a magyarázat a két jelenségre!

Ha szereted a fizikát, de legalábbis érdekel valamennyire, akkor jól figyelj! Elhangzik majd néhány fizikai kifejezés, reméljük, ez nem rémiszt meg túlságosan!

Mielőtt a magyarázatba belekezdenék, hadd tisztázzak két fogalmat, a tehetetlenség és a gravitáció fogalmát, ugyanis ez a kettő szerepel a magyarázatban. A testnek a mozgás megváltoztatásával szembeni ellenállását nevezzük tehetetlenségnek, ami nagyban függ a test tömegétől, és persze sebességétől. A másik a gravitáció, ami nagyon egyszerű nyelvre lefordítva nem más, mint a Föld középpontja felé vonzóerő, melynek következtében önmagától minden leesik. Ezeknek a fogalmaknak az értelmében lássuk a ciklonvasút esetét!

A ciklonvasúton a létrejövő tehetetlenségi erő nagyobb, mint a gravitáció, így az utasok akkor is a kocsiban maradnak, amikor az fejjel lefelé van.

A biztonsági övek nem adhatnak magyarázatot a kérdésre, ugyanis azok nem is lépnek működésbe mindaddig, míg elég gyorsan megy a vasút. Ha valamilyen műszaki hiba folytán mégis lelassulna, akkor kapcsolnak be, mert abban az esetben csak az tarthatja meg a benne lévő embereket, addig azonban nincs rájuk szükség.

A sebesség és a tehetetlenségi erő együttesen teszik tehát lehetővé azt, hogy ne ess ki a kocsiból. A fizika törvénye értelmében, ha egy test valamilyen erő hatására mozgásba lendül, mindaddig folytatja útját, míg egy másik erő meg nem állítja vagy el nem téríti.

Gondolj arra, amikor például buszon utazol! Ha a busz hirtelen lefékez, az utasok előre esnek, mert a tehetetlenség fenntartja az előre irányuló mozgást. Ugyanez a helyzet, ha az autó utasai éles kanyarban a másik irányba dőlnek. Az autó haladási iránya megváltozik, de a testek tehetetlensége tovább tolja az utasokat az eredeti irányba.

A magyarázat tehát egészen egyszerű! S ha nem is a ciklonnal, de egy vödör vízzel te magad is kipróbálhatod, ha eddig még nem tetted meg, hogy igaz-e, amiről beszéltünk, s meglátod, működni fog! (n, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?