Miért fáradtak reggel a diákok?

Később kell kezdeni a tanítást – állapították meg tudományosan a lipcsei egyetem kutatói azt, amit eddig is minden szülő tudott.

A tinédzserek szülei pontosan tudják, hogy idővel egyre nehezebb felébreszteni a gyerekeket. Szünidőben vagy hétvégén amúgy is a végtelenségig alszanak, viszont esténként alig lehet őket ágyba küldeni. A lipcsei kutatók szerint a hétalvók jogosan maradnak az ágyban, ugyanis a 13–20 év közötti fiatalok biológiai, hormonális okok miatt alszanak reggel tovább, mint a család többi tagja, nyilatkozta a Die Welt című német lap online változatának Christoph Randler professzor.

Rosszabb jegyek

Miután az iskolák már kora reggel csúcsteljesítményt várnak el a diákoktól, az eredmény programozott: rosszabb jegyek születnek a lehetségesnél, és az elvártnál. A kutatók kérdőíves módszerrel kerestek választ arra, hogyan osztanák be a fiatalok az idejüket, mikor mennének aludni, mikor kelnének fel, és mik azok a napszakok, amikor különösen fittnek és teljesítő-képesnek érzik magukat.

„A fiatalok többsége hétalvó, csak a kisebbség számít korán kelőnek, jobbak is az iskolai eredményeik. Nekik egyszerűen szerencséjük van, hiszen akkor érkeznek a feladatok, amikor már teljesítőképességük megfelelő. A biológiai korlátokat nem lehet azzal kompenzálni, hogy előbb megy valaki aludni, mert az éjszakai baglyokat nem lehet egy gombnyomással átállítani” – hangsúlyozta a professzor.

Éjjeli bagoly

A szív frekvencia-ingadozásai, a vérnyomás és a test hőmérsékletének változásai mellett az ún. napi ritmus is hatással van az alvás-ébrenlét ritmusára. Ezt belső, hormonális tényezők ugyanúgy befolyásolják, mint a külső hatások, például a napfény. Ezenkívül a gének döntenek, kiből lesz „éjjeli bagoly” és ki kel fel a kakasokkal. Egy európai kutatás is megállapította, hogy a nap-éjjel ritmus alakulásában az életkornak fontos szerep jut. A kicsi gyerekek reggelente tele vannak tettvággyal, 50 éves korban viszont kiegyenlítődnek a különbségek a férfiak és nők között, legalábbis az alvás tekintetében. A kutatások azt is megmutatták, hogy a hétalvóság a nőknél átlagosan 19, 5, a férfiaknál 20, 9 éves korban ér véget, vagyis addig tart a kamaszkor.

Későbbi órakezdés

A tudósok azt javasolják, hogy mindezt figyelembe véve kezdjék később a tanítást, hiszen például télen a bagoly-típusok még nehezebben ébrednek, felnőtt korban viszont könnyebben alkalmazkodnának a munkához, főleg a későbbi, éjjeli munkavégzéshez, amely akár egészségi problémákat is okozhat – olvasható a német internetes lapban. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?