Messzire hallatsszon a kolomp!

Nemesócsa. Szép hagyománnyá kezd válni tájainkon, hogy a híres személyiségekről elnevezett alapiskoláink sorra rendezik a névadójukhoz kötődő versenyeket. És nem csupán háziverseny formájában, hanem országos, sőt nemzetközi részvétellel.

Az alsó tagozatosok közül a tanyi Malvinka csapat végzett az első helyenVas Gyula felvételeNemrégiben számoltunk be a komáromi Jókai Mór Alapiskola által indított Jókai és kora elnevezésű irodalmi-műveltségi vetélkedő országos fordulójáról, a napokban pedig Nemesócsára, a Móra Ferenc Alapiskolába kaptunk meghívást a II. Móra Ferenc Napokra. A kétnapos rendezvénysorozatban kiemelt helyet kapott az a Móra Ferenchez kapcsolódó irodalmi vetélkedő, amelybe 12 alapiskola – köztük két magyarországi – összesen 21 csapata vett részt.

Ötször is elolvasták a könyvet

Az alsó tagozatosoknak a Kincskereső kisködmön, a felső tagozatosoknak a Rab ember fiai című Móra-műből kellett felkészülniük. „A feladatokat nagy igényességgel Jeney Gabriella, a komáromi Szinnyei József könyvtár munkatársa és Gálfi Mária magyar szakos tanárnőnk állította össze – tudtuk meg Fekete Iréntől, a házigazda iskola igazgatóhelyettestől, aki jómaga is felkészített egy csoportot a vetélkedőre. – Én negyedikes gyerekeket hoztam, és amikor felvetettem a vetélkedő lehetőségét, eleve arra kértem őket, csak az jelentkezzen, aki hajlandó ötször elolvasni a Kincskereső kisködmönt. Rögtön akadt 5-6 jelentkező, és mondhatom, közel egy hónapos felkészülési időszak van mögöttünk.” Az alsó tagozatos diákoknak a műből választott személyről kellett elnevezniük csapatukat, majd a kiválasztott szereplőt be is kellett mutatniuk. A felső tagozatosok nehezítésként csak a verseny napján kaptak csapatnevet, tehát nekik helyben kellett elkészíteniük a számukra kisorsolt szereplő jellemzését és bemutatni őt. Érdekes feladat volt a kicsiknél a kakukktojás – a kiállított tárgyak közül kellett megkeresniük azt, amelyik nem szerepelt a regényben –, továbbá villámkérdésekre kellett válaszolniuk, de egy részlet felolvasásával a szép magyar beszédet is értékelte a zsűri. A felső tagozatosoknak még „házi feladatként” Apafi-címert kellett készíteniük, és dramatizált formában kis részleteket is előadtak a regényből.

A jók között a legjobbak

A zsűri döntése alapján az alsó tagozatos diákok között a tanyi kisiskola Malvinka csoportja (Varga Viktória, Csémy Vanda, Szabó Csenge, Szabó Éva, Nagy Máté és Adamak Krisztián) végzett az első helyen, felkészítő tanáruk Gaál Gertrúd volt. A második helyet a Móra Ferenc Alapiskola Kincskereső Gergő csapata, a harmadikat pedig a komáromi Jókai Mór Alapiskola Messzi Gyurka csapata szerezte meg. A felső tagozatosok közül a komáromi Jókai Mór Alapiskola Apafi Mihály csapata (Vörös Márta, Ódor Beatrix, Varga Enikő, Hajtman Viktória és Halász Mónika) bizonyult a legjobbnak, felkészítő tanáruk Paszternák Zsuzsa volt. A második helyen a gyűrújbaráti II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola Szitáry Ádám csapata, a harmadikon pedig a gútai Iskola Utcai Alapiskola Szitáry Kristóf csapata végzett. A felső tagozatosoknál közönségdíjat is kiosztottak, amelyet a nemesócsai Móra Ferenc Alapiskola Iluci csapata érdemelt ki. Bittera Kinga helybéli óvónőnek, iskolabarátnak köszönhetően minden résztvevő kis csengettyűt kapott, amelyet az óvónő saját kezűleg készített. A résztvevők emléklapot és egyedi könyvjelzőket is kaptak, a nyertesek pedig a szülői szövetség jóvoltából könyvjutalomban részesültek.

A Móra Ferenc Alapiskola azon diákjai számára, akik nem kapcsolódtak be a versenybe, szintén Móra jegyében telt a nap. Valamennyi felső tagozatos osztály Móra-táblát készített: az előre meghatározott feltételek szerint az íróról szóló leporellót, monogramot, könyvillusztrációt, rejtvényt és egy fogalmazást kellett rajta elhelyezniük a tanulóknak. Az ötödikesek még Móra-iskolát is készítettek papírból és szalmából. A legszebbre és legtartalmasabbra azonban a hetedikesek munkája sikeredett.

Fedezzék fel: olvasni öröm

„Amikor iskolánk két évvel ezelőtt felvette Móra Ferenc nevét, felelősséget is vállalt – mondta Majer Anna igazgatónő. – Amint azt névadónk megfogalmazta, úgy kell rázni a kolompot, hogy messziről meghallják, és mi is ehhez próbáljuk tartani magunkat. Tavaly, az I. Móra Napok alkalmából még csak iskolán belül ünnepeltünk, de úgy gondoltuk, a környező iskolákat is bevonjuk az ünneplésbe, illetve a versenyekbe. Őszintén megvallva nem is számítottunk ekkora érdeklődésre, ez nagyon jóleső érzéssel tölt el.” Az igazgatónő és a helyettes szerint meg kell próbálni a gyerekeket elvonni a televízió, a számítógép bűvköréből, és újra és újra fel kell velük fedeztetni az olvasás örömét. Az iskolában egyébként minden osztályban berendeztek egy kis Móra-sarkot, a folyosón állandó faliújsággal tisztelegnek névadójuk előtt, az udvaron kopjafa áll, amit a Móra Napok alkalmával megkoszorúznak, és megemlékeznek az író halálának évfordulójáról is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?