Mennyire ártalmas a chat?

Beszélgetni akarsz? Irány a chat! Sokan sokféleképpen nyilatkoztak már a virtuális barátságokról, és az ezeket kiváltó társalgó honlapokról. Megnéztük, mit is kínál a leglátogatottabb magyar csevelyfórum.

A belépéskor bejelentkezhetsz, de nem kötelező. Persze a regisztrálás komoly előnyökkel jár. Beléphetsz a társalgóba, ahol kedvedre válogathatsz a beszélgetőpartnerek közül. A chat lényege, hogy mindenki mindenkivel és senkivel. A köszönés után nagy dolog, ha válaszolnak, állítják a megrögzött chatelők. Egy „Nicole” nevezetű egyén folytat meglehetősen filozofikus eszmecserét. Kérdésemre elmondja, hogy sokan semmi értelmes dologról nem társalognak. „Ismerkedés? Nem jöhet szóba” – írja. „Normális pasival nem lehet találkozni. Aki van, az rendszerint komolytalan. Harmincból kettővel lehet csak beszélgetni”. A téma változó. A közhiedelemmel ellentétben nem a szexről folyik a diskurzus, bár arról is, de nem ez a jellemző. Minden témában vannak nyitva szobák. Az ezoterikától kezdve a különböző zenei, filmes, illetve szociológiai kérdéseket feszegető szobáktól egészen a vallásig minden megtalálható.

„Zacskóvíz” és „gyilkos zsír”

A chat sikere abban keresendő, hogy az ember bármikor bárkivel szóba elegyedhet a személyes találka nélkül is. Sokan éppen a névtelenségbe burkolózva teljesen értelmetlen dolgokról beszélgetnek. Nicole azt írja: „A chat lényege: hosszú órák eltöltése a semmiről való társalgással.” Ha már a különös neveknél tartunk, a chaten széles a választék. Van itt „gyilkos zsír”, „bumburnyák”, „kárókatonalány” és „zacskóvíz”. Szinte hihetetlen, de nem csak a fiatalok szórakozása. Nicole: „Itt minden korosztály megtalálható. Nullától kilencvenkilenc éves korig.” A beszélgetések rendszerint kimerülnek a „Szia? Korod? Honnan vagy? Akarsz szexelni?” kérdéssorozatban, de sokan nem is társalognak, csak olvassák a bejegyzéseket, néha küldenek egy karaktert, nehogy leléptesse őket a rendszer. Virtuálisan több mint kétmillión társalognak, naponta 5 és 8 ezer között. Ezek 53 százaléka férfi, 47 százaléka pedig nő. Egy szobában pedig akár több ezer felhasználó is lehet. Legtöbben a déli órákban ülnek a számítógép elé és nyitnak meg valamilyen társalgót.

Digitális szappanopera a neten

A top chatelő egy bizonyos Eiermann Tamás. A huszonnégy éves budapesti fiatalember eddig 1063 napot és több mint 14 órát töltött egyes szobákban. A leggyakrabban előforduló kifejezések a káromkodások mellett a „ha nem akarod, ne mondd el”, az „aha” és a „nem kötelező válaszolnod”. Nicole szerint a világháló digitális szappanopera.

„Sajnos vannak floodosok, akik karakteráradatukkal lehetetlenné teszik a beszélgetést és lassítják a netet” – írja Nicole. Az ilyen módon történő beszélgetésekből barátságok ritkán születnek. Egy mondás szerint az internetfüggőt úgy lehet felismerni, hogy a legjobb barátjával még sohasem találkozott. Egyes pszichológusok szerint nem ártalmas, ha valaki a neten keres barátot, ugyanakkor fennáll annak a veszélye, hogy magányossá és elhagyatottá válik. A mai világ elsekélyesedett emberi kapcsolatokban gazdag, egyre több a sivár lelkű ember, akinek egyetlen szórakozása mások zaklatása. Lehet chatelni, meg virtuális barátságokat kötni, ám ezek nem pótolják a valódi, hús-vér ember közelségét és a személyes találkozás varázsát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?