Magolj, ha kell, csak rá ne szokj!

Nehezen jegyzed meg a tanulnivalót, s ha mégis sikerül, a felelés, dolgozat idejére egyszerűen eltűnik az emlékezetedből? Ezért úgy gondolod „szita az agyad”, azaz gyenge a memóriád, s most varázserejű memóriajavító módszereket vársz tőlünk?

Amikor a tankönyv szövegét olvasod, koncentrálj arra, hogy megtaláld azokat a szavakat, kifejezéseket, amelyek a mondanivaló lényegét hordozzák Somogyi Tibor felvételeVannak ilyen módszerek, ha nem is varázserejűek, de hatásosak – mindjárt azokról is szó lesz. Először azonban muszáj egy kicsit azzal foglalkoznunk, hogy miért sokkal nehezebb megjegyezni a tananyagot, mint például a tegnap látott film tartalmát.

Megértés = jó jegy?

Az egyik leggyakoribb tanulási hiba az értelem nélküli tanulás – a magolás. Néha persze rákényszerül az ember arra, hogy egyszerűen bevágjon dolgokat, ilyenek például a meg nem értett vagy érthetetlen szabályok, amikből másnap dolgozatot iratnak. Ilyenkor még mindig eredményesebb a magolás, mint ötöst kapni. Sajnos a megértés az iskolában nem mindig feltétele a jó jegynek.

De nagyon nagy baj, ha ebből rendszert csinálsz! A bemagolt tudás ugyanis valójában csak papagájbeszéd, nagyon hamar elfelejted és később semmire sem tudod használni. Ezért ha valamit nem értesz, kérdezz! Ne hagyd magad lerázni, udvariasan de határozottan rágd a tanár fülét: nem értem!

Fenék kell hozzá

megértettél, attól még nem tanultad meg! A megtanulás – a bevésés – kicsit hasonlít a magoláshoz, amennyiben kitartás, fenék kell hozzá, de mégis egészen más, hiszen már értelme, jelentése van számodra a szövegnek. Sok készség van, ami nem alakul ki addig, amíg nagyon sokszor mechanikusan nem ismételted meg ugyanazt a mozdulatsort: így van ez a számítógépes játékoknál, az egyenes vonal vagy kör rajzolásánál, az autóvezetésnél, vagy egy hangszeren való játéknál. Elhatározás, céltudatosság, szándék és kitartás nélkül sem az autóvezetést, sem a fizika leckét nem lehet megtanulni! Vannak persze célszerű módszerek, ezekkel lerövidítheted a tanulási időszakot, de magát az erőfeszítést sajnos a legtöbbször nem lehet megtakarítani. Könnyebb megjegyezni, és később előhívni azt, amit nem csak megértettünk, hanem utána rövid, lényegre törő formában tárolunk be az emlékezetünkbe.

A mondanivaló lényege

A tanulás egyik alapvető titka, hogy a lényeget kell megtalálni és mélyen bevésni! De hogyan találjam meg a lényeget? – kérdezheted. Nos valóban ez a hatékony tanulás alapja. Amikor a tankönyv szövegét olvasod, koncentrálj arra, hogy megtaláld azokat a szavakat, kifejezéseket, amelyek a mondanivaló lényegét hordozzák. Szinte ízlelj meg minden szót, mennyire új, mennyire fontos, mi jut róla eszedbe, találkoztál-e már vele? Dolgozhatsz kizárásos alapon: ez a szó sem fontos, ez sem, ez sem – és ha elég figyelmes voltál, ami mard, az lesz a lényeg. Ezt húzd alá, de még jobb, ha egy papírlapra leírod a lényegi szavakat, mondatokat ráadásul színessel – ezzel segítheted az agyadat a megjegyzésben. Ezt nevezzük kulcsszó vázlatnak. A kulcsszavakról eszedbe jutnak a részletek, és folyamatosan tudsz beszélni a témáról.

30%-kal kevesebb tanulás

A memorizálás, a bevésés leghatékonyabb módja a rendszeres ismétlés. Kísérletek bizonyítják, ha egy szöveget egymás után tízszer átveszünk, megközelítően sem fogunk rá olyan jól emlékezni két hét múlva, mintha ma kétszer, holnap és azt követő három napon egyszer, egy hét múlva és két hét múlva még egyszer-egyszer tesszük ugyanezt. ĺgy harminc százalékkal kevesebb tanulással ugyanazt az eredményt érjük el.

Ha könnyen elkalandozik a figyelmed, olvass hangosan, de legalább félhangosan! Ha minden délután, függetlenül a másnapi tanrendtől, végiggondolod, átnézed, még jobb, ha összefoglalod, mi volt az aznapi új anyagrészek lényege, a későbbi tanulás felét megspóroltad. Ilyenkor ugyanis még frissek az emlékek, és egy gyors ismétlés megerősíti a lenyomatokat az agyadban. Három nap múlva, amikor sorra kerül az a tantárgy egy újabb gyors átismétlés elégséges lehet a sikeres felkészüléshez. (tm, pé)

Miért tanulsz nehezen?

A tanári magyarázatok, a tankönyvi szövegek általában közelítőleg sem olyan élményszerűek, érdekesek, mint egy mozifilm (bár vannak üdítő kivételek).

Nincsenek módszereid ahhoz, hogy az unalmas kásahegyet – a tananyagot – miként lehet viszonylag élvezhető formára átgyúrni.

Nem tudod, hogyan kell módszeresen megjegyezni dolgokat és később emlékezni azokra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?