Kurt Vonnegut: Halálnál is rosszabb

Halálnál is rosszabb: a cím szerencsére korántsem érthető az alkotásra, melynek alcíme: Életrajzi jegyzetek az 1980-as évekből. Vonnegut, a lélektani regény egyik leghatalmasabb képviselője, 1991-ben adta ki ezt a könyvét, magyarul pedig csak 1995-ben jelent meg.

Halálnál is rosszabb: a cím szerencsére korántsem érthető az alkotásra, melynek alcíme: Életrajzi jegyzetek az 1980-as évekből. Vonnegut, a lélektani regény egyik leghatalmasabb képviselője, 1991-ben adta ki ezt a könyvét, magyarul pedig csak 1995-ben jelent meg. Az író (ahogy az már az alcímből is kiderülhetett), most saját magát nézi nagyítón keresztül, saját életének fontosabb, érdekesebb mozzanatait tárja az olvasók és rajongói elé. A könyv jelentős részét régebbi újságcikkei és ünnepi beszédei teszik ki, melyeket most kritikákkal illet, véleményez, hozzáfűz, vagy épp elvesz belőlük. Az ember csak hátradől és olvassa, ahogy ez a cseppet sem átlagos amerikai író a világot szemléli. Ahogy hatalmas adag öniróniával írja le saját életét, a legfeketébb fekete humort sem mellőzve, sőt az egészet abba ágyazva. Érdekes, hogy úgy tudja leírni privát szemléleteit, szubjektív véleményeit, saját belső világát, sokszor összefüggéstelennek tűnő sorrendben is, hogy az olvasó mégsem érzi unalmasnak vagy üresnek egy percre sem.

Kurt Vonnegut valódi megszállott módjára forgatja a tollat, ami az arra érdemes olvasó legnagyobb örömére és derülésére szolgálhat. Az író, kihasználva, hogy életrajzi jegyzetekről van szó, szemérmetlenül kiéli önfeltárulkozási vágyát, és szinte mindenről ír, ami őt foglalkoztatja, mozgatja, elszomorítja, meg egyáltalán: érzelmeket vált ki belőle. Mindezt őszintén, és a tőle megszokott humorral teszi.

Az író gyakorlatilag abba a helyzetbe próbál minket belekényszeríteni, amelyben ő is éppen van, vagy az adott írás megírása, beszéd elmondása, akármi kitalálása közben volt. Azért kényszerítés jellegű a dolog, mert szinte minden mozzanatot megmagyaráz, jegyzetel, teljesen világossá teszi az adott helyzetet. Szórakoztatásról szó sincs. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem szórakoztatóak az írások, csak valami olyasmit jelent, hogy kicsit táncoljunk úgy, ahogy ő fütyül. Ja, és heherésszünk közben. Ezer örömmel, Mr. Vonnegut, ezer örömmel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?