Kurt Cobainre emlékezett az egész világ

1967. február 20-án született, vagyis tegnap töltötte volna be 39. életévét Kurt Cobain, a Nirvana néhai frontembere. A tragikus sorsot ért zenész több mint tíz éve nincs közöttünk, de hatása mind a mai napig érezhető a világ rockzenéjében.

1967. február 20-án született, vagyis tegnap töltötte volna be 39. életévét Kurt Cobain, a Nirvana néhai frontembere. A tragikus sorsot ért zenész több mint tíz éve nincs közöttünk, de hatása mind a mai napig érezhető a világ rockzenéjében. A Nirvana története a wa-shingtoni Aberdeen városában kezdődött, ahol Kurt Cobain és Krist Novoselic kamaszéveit töltötte. A város mindössze két és fél órányi útra van Seattle-től, ahol már akkor komoly zenei élet kezdett kibontakozni. Ebbe csöppent bele Cobain is, aki 1985-ben már a The Melvins roadjaként dolgozott, majd faképnél hagyva a középiskolát, a basszusgitáros Novoselic társaságában csatlakozott az Olympia zenekarhoz. A két barát 1986-ban Nirvana néven saját csapatot alakított – ekkor még Dale Crover püfölte a dobokat. A dobos fronton azonban állandó jövés-menés volt, mígnem két évvel később, 1988 novemberében Love Buzz címmel a független Sub Pop Records égisze alatt kiadták első kislemezüket.

Első albumuk, a Reciprocal Recordingnál kijött Bleech felvételei mindössze 606 dollár és 17 centbe kerültek, de a kiadófőnök, Jack Endino látott zenéjükben fantáziát. Annak ellenére, hogy Amerikában mérsékelt visszhangra találtak, a brit New Musical Express cikkeinek hatására Angliában egyre népszerűbbek lettek. Aztán véglegessé vált a felállás: Cobain és Novoselic párosához csatlakozott a negyedik, egyben utolsó dobosuk, Dave Grohl. ĺgy szerződtek le a multinak számító Geffen kötelékéhez tartozó DGC Records-hoz, ahol kijött első világszerte terjesztett albumuk, a Nevermind. A grunge zenét az egész világgal megkedveltető 1991-es anyag olyan dalokat tartalmazott, mint a Smells Like Teen Spirit, a Come As You Are vagy a Lithium. Ezeket a kritikusok hiába címkézték fel a grunge jelzővel, Németországtól Angliáig, Japántól az USA-ig mindenhol a poplisták élmezőnyébe kerültek. Ekkortól a történet ismert: a három zenész a világ szemében gigasztárrá vált, amit Cobain csak nehezen viselt el. Ez vezetett a karizmatikus énekes-gitáros-szerző magánéleti és drogproblémáihoz, melyekből nem tudott kimászni. A lelki terhek súlya alatt Cobain seattle-i otthonában, 1994. április 8-án önkezével vetett véget életének. (zf)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?