Kiürültek a falvak?

A Szepsi Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolának és Gimnáziumnak – hasonlóképpen, mint a kisebbségi iskolák többségének – az oktatáson kívül volt és van egy másik rendkívül fontos feladata: a nemzetmegtartás.

A pedagógusoknak meg kell tanítaniuk a diákokat a nemzetben való gondolkodásra és az érvényesülésre. Az anyanyelvi oktatás fontosságát Comenius már a 17. században felismerte és hangsúlyozta, hiszen az alapvető ismereteket igazán mélyen és alaposan csak az anyanyelvünkön vagyunk képesek magunkévá tenni. Az ember gondolatvilága csak akkor tud szabadon fejlődni, ha nem ütközik a „nem értem” akadályába, ha már az első információk közvetlenül az értelmére hathatnak. Az így szerzett tudás nemcsak egyszerűbb, hanem mélyebb is, könynyebben felhasználható, az ember személyiségének fejlődéséhez járul hozzá. A XXI. század iskolájának célja pedig az, hogy értelmes, művelt, mint fizikailag, mint szellemileg egészséges nemzedékeket neveljen.

Haladnak a korral

A szepsi alapiskola és gimnázium igazgatójával, Sýkora Ilonával a tanintézet jelenéről és jövőjéről beszélgettünk. „Intézményünk az idei tanévben négy gimnáziumi osztállyal működik, diákjaink száma 90. Gimnáziumunk általános műveltséget nyújtó középiskola, melynek fő célja, hogy felkészítsük a fiatalokat a főiskola, egyetemi és szakosító tanulmányokra. A kor elvárását teljesítve a magyar és a szlovák nyelv oktatásán kívül nagy teret kap az angol és német nyelv tanítása. A számítástechnikát tanóra és szakköri tevékenység formájában sajátítják el a diákok, kitűnően felszerelt számítástechnikai szaktanteremmel rendelkezünk, amelyet az Infovek-program alapján működtetünk” – mondta az igazgatónő. A szepsi iskolára jellemző, hogy részt vesznek a járási módszertani központ, a szabadidőközpont, a város, a Katedra, a Pedagógusszövetség valamint a CSEMADOK által hirdetett versenyeken. Diákjaik és tanáraik tehetségét dicsérik a versenyeken elért jó eredményeik. Céljuk, hogy a gyerekek az itt töltött évek alatt rengeteget tanuljanak, de közben jól érezzék magukat. Azon dolgoznak, hogy tanulóik tudása, műveltsége a legnagyobb mértékben, személyiségük a legjobb irányban fejlődjön.

Nemzeti öntudat és értékrend

„Szeretnénk, hogy növendékeink olyan sikeres, elégedett felnőttekké váljanak, akik tudják, honnan jöttek, hová tartanak. A matematikai, biológiai és más szakmai ismeretek mellett be kell épülnie a diákok kialakuló és fejlődő gondolatvilágába a nemzeti öntudatnak és értékrendnek is. Ettől lesz az ember teljes, megingathatatlan, határozott és célratörő. Ezért rendkívül fontos, hogy iskoláinkat megtartsuk, sőt nem is elég a megtartás, állandóan fejleszteni kell, meg kell felelni a kor követelményeinek és kihívásainak.”

A tanintézetben mindig akadtak lelkes pedagógusok, akik a kötelező tanterven túl, és legtöbbször fizetség nélkül, szabadidejük rovására legalább néhány csoportnyi tanulót maguk köré véve tehetséggondozó szakköröket szerveztek. Színjátszó-, tánccsoportokat, irodalmi színpadot, énekkart, sportkört. Hogy csak egyet említsünk, Szabó Ottó festőművész képzőművészeti szakkört tart a tehetséges fiatalok számára. Bár a központi tantervek erről keveset szólnak, az iskola a maga saját belső programjával igazíthat rajta. Még pénz nélkül is, ha vannak tanárok, akik ezt érzik, tudják, akarják és vállalják.

„Sajnos idén az előrejelzések azt mutatják, hogy nem lesz annyi elsős gimnazistánk, mint tavaly. Még múlt év végén végigjártuk a környező alapiskolákat, diákokat toboroztunk, de csak 11 tanulót tudtunk meggyőzni, hogy a mi oktatási intézményünket válassza. Bár március végéig, a jelentkezési lapok leadásáig még történhetnek csodák. Eddig mindig a környező falvakból érkezett iskolánkba a legtöbb diák, ám mostanság jelentősen csökkent a születendő gyerekek száma, s ennek következtében a gimnazisták is kevesebben vannak. Sok szülő még nem foglalt állást gyermeke továbbtanulását illetően, mert várt a Monitor eredményeire, amiből egyértelműen kiderül, elég tehetséges-e csemetéje a gimnáziumi tanulmányokra. A sok negatívum mellett azonban elbüszkélkedhetünk azzal, hogy jó kapcsolatot tartunk fent az egyes felsőoktatási intézményekkel, többek között a komáromi Selye János Egyetemmel is. Itt Szepsiben felvételi előkészítőt tartunk a jelentkezőknek, így nem kell messzire utazniuk. Mivel egyesített iskola vagyunk, tehát együtt van az alapiskola a gimnáziummal, arról is beszámolhatok, hogy ugyan még tart a kiselsősök beíratása, idén szép számban bejelentkeztek, eddig 39-en” – mondta büszkén a tanintézet vezetője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?