Jegyek helyett százalék

A rozsnyói P. J. Šafárik Gimnáziumban szeptembertől elsőként a járásban nem jegyekkel, hanem százalékszámítással „osztályozzák“ a diákok teljesítményét. Ez azt jelenti, hogy a feleletekért vagy az írásbeli felmérőkért a diákok pontokat kapnak, s ezt az eredményt egy táblázat segítségével százalékokra számítják át.

A rozsnyói P. J. Šafárik Gimnáziumban szeptembertől elsőként a járásban nem jegyekkel, hanem százalékszámítással „osztályozzák“ a diákok teljesítményét. Ez azt jelenti, hogy a feleletekért vagy az írásbeli felmérőkért a diákok pontokat kapnak, s ezt az eredményt egy táblázat segítségével százalékokra számítják át. Matematikából például egy szóbeli feleletért legtöbb 15–20 pontot lehet elérni, amiért a százalékos táblázat szerint 100–90 százaléknak megfelelően, 13,5–18 pontig még a klasszikus egyes osztályzat jár. Azonban például egy feleletért történelemből a legtöbb elérhető pontszám a tízes. Ennél a tantárgynál már csak egy pontot lehet rontani, hogy még egyest kapjon a diák. Az eltérő pontozás a tantárgyak nehézségi fokából ered. Pontok szerinti egyest elérni azonban sokkal nehezebb, mint a klasszikus osztályozási rendszerben, állítják a diákok. „Feleletnél nem nehéz a maximumot kapni, mert a tanároktól függ, hogy mennyit követelnek, a felmérőnél már kicsit nehezebb. Lehetetlennek nem lehetetlen, de

MAXIMÁLIS TUDÁST IGÉNYEL.

A jó tanulók eddig is sokat tanultak, de most még többet kell nekik, maximális pontszámra teljesíteni pedig igen nehéz, hiszen ha bármit nem tud, rögtön levonnak egy pontot“ – véleményezte a módszert, egy magát megnevezni nem kívánó diák. Jozef Matis, a gimnázium igazgatója elmondta, hogy ez a rendszer lényegében a klasszikus osztályzáshoz hasonlít, csak százalékban tükrözi a diákok tudását és objektívebb értékelésre ad lehetőséget. „A fő ok, amiért bevezettük, hogy az öt éve futó Monitor érettségi előkészítő program éppen a pontozásból indul ki. Tehát, mivel a Monitor nem jegyekkel osztályozza a diákokat, mi is alkalmazkodni szeretnénk ehhez.“ A következő évtől a középiskolai érettségik ugyanis hasonló értékelési rendszerben folynak majd, ahol a diákokat pontszámokkal és az ezekből táblázat alapján kiszámított százalékértékekkel osztályozzák majd. Ezért a rozsnyói gimnázium úgy gondolja, hogy az új módszerű osztályozásra való áttérés egyfajta felkészítés lesz az egy év múlva általánosan bevezetett módszerhez. Ez a lépés azonban nem aratott osztatlan sikert, főleg a végzős diákok körében. Mint mondták, azért a teljesítményért, amelyért a múltban egyest kaptak volna, most sokkal inkább meg kell dolgozni. „Még többet kell tanulnom ahhoz, hogy jó jegyeim legyenek, és a főiskolai felvételi jelentkezési lapon mégis sokkal rosszabb jegy jön majd ki, mint korábban a jegyek alapján“ – panaszkodott az egyik diák. A diákok félnek ettől a módszertől, és állítják, hogy nehezebb javítani a pontrendszerben, mint a jegyekkel. A jelenlegi negyedikes diákokat ugyan még nem érinti az új érettségiztető program, ennek ellenére ez évtől már őket is százalékokban értékelik a gimnáziumban. „Én azt gondolom, hogy ez egy átmeneti időszak, a diákoknak is így kellene felfogniuk.

NEM CÉLUNK LERONTANI nA DIÁK ÁTLAGÁT,

vagy hogy a diákot megkárosítsuk“ – válaszolta Matis. Erre bizonyíték, hogy míg a Monitor-program 60–70 százalék tudásban állapítja meg a hármas jegyet, addig a gimnázium mérsékeltebb osztályzása szerint 50–70 százalék jelenti a hármast. Az igazgató elmondta, hogy a Monitor-programtól még eltérő, belső osztályzással a fokozatos átmenetet szeretnék elérni a jövőre általánosan bevezetett rendszer alkalmazásához. A százalékos osztályozás rendszerében a gimnáziumban 100-tól 90 százalékig egyest, 85-től 75 százalékig kettest lehet kapni, 70-től 50 százalékig a diák hármast, 45-től 30 százalékig már csak négyest remélhet, ettől kisebb százalékszám már ötöst jelent.

Jozef Matis hozzátette, sajnálja, hogy a főiskola nem veszi figyelembe ezt a rendszert. „A Monitor program nem kapcsolódik a főiskolákra. Ráadásul a szakmunkásképzők is egyforma teszteket kapnak a gimnáziumokkal, és ugyanabban az értékelési rendszerben osztályoznak majd.“ A diákok természetesen nagyon szigorúnak ítélik meg ezt a rendszert annak ellenére, hogy árnyaltabb „osztályozást“ tesz lehetővé, mint korábban. Szerintük javítani sem lehet olyan könnyen, mint a jegyekkel. Egyelőre a módszert a gimnáziumban

KĺSÉRLETI JELLEGGEL

vezették be. „A diákok és a tanárok már megszokták, bár én egy hónap után egy kicsit meghátráltam volna, és azt mondtam, hogy aki akarja, az visszatérhet a klasszikus osztályzáshoz. Ám a tanárok már megszokták a pontokkal történő értékelést“ – mondta az igazgató. „Az új módszerrel kapcsolatban tanácsot kértem a kerületi tanfelügyelőtől, aki egyértelműen azt javasolta, hogy belekezdhetünk, mert ez egy előkészítő lépés lesz. Ezért jövőre már nem lesz olyan nagy sokk, amikor erre kötelezően rá kell állnunk.“ A bizonyítványokon és a hivatalos pedagógiai dokumentumokon azonban továbbra is jegyek szerepelnek majd.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?