Ismét előkerül a már zátonyra futott koncepció

Martin Fronc oktatásügyi tárcavezető felbuzdulva azon, hogy a parlament a közelmúltban végül is elfogadta a meglehetősen radikális egészségügyi reformmal kapcsolatos törvényeket, januárban újra előterjeszti a tandíjrendszer bevezetéséről szóló jogszabálytervezetet.

A miniszter bízik abban, ez alkalommal a honatyákkal végre sikerül elfogadtatni a költségtérítéses felsőoktatás bevezetését.

A koncepció ez ideig háromszor futott zátonyra. Az elképzeléseknek megfelelően a tandíjjal az oktatási költségek 5-30 százalékát – éves szinten 3 650-21 900 korona – terhelnék a hallgatókra. Az intézmények maguk döntenék el, hogy a megadott határokon belül mennyit kívánnak behajtani a hallgatókon. A legolcsóbbak várhatóan a műegyetemek, a legdrágábbak pedig a legnépszerűbb, az orvosi, a jogi és az informatikai képzést nyújtó egyetemek lesznek. A tandíjfizetés előreláthatólag gyakorlatilag mindenkinek kötelező lesz. Martin Fronc, az oktatási tárca vezetője szerint átlagosan havi 800 koronás tandíj esetén az egyetemek összességében évente mintegy 1,2 milliárd többletbevételre tehetnének szert. Kérdés azonban, ilyen mértékű többletbevétel megoldhatja-e a felsőoktatás problémáit.

Fronc annak ellenére bízik a tandíjrendszer sikerében, hogy egy közelmúltban készített felmérés tanúsága szerint a megkérdezettek több mint 82 százaléka nem ért egyet a felsőoktatási tandíjak bevezetésével. A nyilatkozók fele szerint a tandíj nem emeli, sokkal inkább csökkenti majd az oktatás színvonalát.

A költségtérítéses felsőoktatás esetleges bevezetése heves reakciókat váltott ki a hallgatók körében is. Emlékezetes, május negyedikén Pozsonyban mintegy ötszáz diák tartott tiltakozó megmozdulást az ingyenes felsőfokú képzés fennmaradásáért és a felsőoktatás kormány által tervezett reformja ellen. A tüntető fiatalokat mintegy 20 ezer hallgató támogatta aláírásával. A tiltakozók többsége a baloldali hallgatótömörüléseket képviselte. A jobboldali kereszténydemokrata fiatalok elutasították a tüntetés gondolatát, egyben kampányba kezdtek, hogy meggyőzzék a diákokat a tandíjrendszer bevezetésének előnyeiről.

A hivatalos felmérések szerint az egyetemisták – ha állandó lakhelyükön található felsőoktatási intézményt látogatnak – havi tanulmányi költségei a múlt évben átlagosan mintegy 4000 koronát tettek ki. A lakóhelyükön kívül felsőfokú tanulmányokat folytatóknak a fenti összeghez képest havonta hozzávetőlegesen és átlagban 1300 koronával magasabbak a tanulmányaikkal összefüggő költségeik. A valóságban vélhetőleg még ennél is sokkal drágább a diákok élete.

Egyelőre felmérhetetlenek a fizetős felsőoktatás majdani következményei. Főleg, ha figyelembe vesszük az alacsony hazai átlagjövedelmet, és azt a tényt, hogy a szlovákiai családok tizenkét százaléka szociálisan hátrányos helyzetű. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?