Hogyan terjed a hő?

Arra a kérdésre, hogy terjed-e a hő, mindenki gondolkodás nélkül rávágná, hogy igen, de hogy hogyan, azon talán kicsit töprengeni kellene.

Arra a kérdésre, hogy terjed-e a hő, mindenki gondolkodás nélkül rávágná, hogy igen, de hogy hogyan, azon talán kicsit töprengeni kellene. Mert állítani mindig könnyebb egy dolgot, mint bebizonyítani azt, ezért ma nemcsak azt próbáljuk példával alátámasztani, hogy terjed-e a hő, hanem azt hogy hogyan! Kezdjünk is hozzá! A hőmérsékletről biztosan sokat hallottál már, s nem ismeretlen a fogalom sem számodra. Ez az a fogalom, amit minden nap minden egyes percében szó szerint a saját bőrödön tapasztalsz. Mert érzed, ha meleged van, érzed, ha fázol, és azt is érzékeled, ha egy hideg helyiség fokozatosan melegszik, miközben te ott vagy. Erre nagyon jó példa az, amikor most télen apukáddal vagy anyukáddal készültök valahová autóval. A téli hidegben az autó nagyon lehűl, és amikor beszállsz, még a kabátot sem veheted le, mert olyan hideg van. Amint azonban a motor működésbe lép, elkezd melegedni, ezáltal a fűtés is beindul a kocsiban.

Percről percre egyre melegebb lesz, végül már a kabátodra sem lesz szükség. Tehát egyértelmű, hogy a levegő gyorsan vezeti a hőt. De vajon mi a helyzet egy tárgy esetében, ami például fémből vagy üvegből készült? Egy egyszerű kísérlettel ezt hamar megtudhatjuk. A kísérlethez szükséges néhány kellék, ezek a következők: egy fémrúd, gyertya, játékgolyó, üvegrúd.

Ha gondot okozna a felsorolt kellékek valamelyikének a beszerzése, akkor próbálkozz az iskolában valamelyik tanárodtól segítséget kérni. Az iskola egy olyan hely, ahol mindenféle herkentyű megtalálható, biztosan ilyenek is lapulnak valamelyik szertár polcain. A dolgod annyi, hogy gyújtsd meg a gyertyát. Amikor már megolvad a kanóc körül a faggyú, a fémrúd végétől kb. 15 cm-re csöpögtess rá belőle, és amíg folyékony, ragaszd a segítségével a fémrúdhoz az egyik játékgolyót. Ugyanezt ismételd meg többször, és 3 cm-enként ragassz további golyókat a fémcsőhöz. Amikor megdermedt a faggyú a csövön és stabilan tartja a játékgolyókat, tartsd a fémcső végét a gyertya lángjába. Ahogy melegíted a cső végét, és minden jól működik, akkor a fémcső elkezdi vezetni a meleget. A meleg hatására viszont a faggyúnak meg kell olvadni, és a játékgolyónak le kell pottyanni. Aztán a másodiknak is és a harmadiknak is szépen sorjában. Ha így történik, akkor megvan a bizonyítékod arra, hogy a fém vezeti a hőt. Ha ugyanezt egy üvegcsővel végzed el, már nem pont ugyanez történik. Az üveg ugyanis sokkal nehezebben vezeti a hőt, mint a fém. Próbáld ki és hasonlítsd össze a két esetet! Ha megtetted, akkor meg is fogod kapni a választ a címben feltett kérdésre, és többé nem jöhetsz zavarba, ha valaki tőled kérdezi ezt meg. (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?