Hogyan születnek a csodák?

Színházi programokban gazdag volt a gyermeknap Rimaszombatban. Késő délután a kassai Thália Színház A dzsungel könyve c. zenés darabjának, másodnap pedig a budapesti Figurina bábszínház előadásának tapsolhatott a város apraja.

A stílusában és értékeiben is különböző produkciók kapcsán nyilván számos érdekes beszélgetésre sor került az osztályközösségekbenJuhász Katalin felvételeA stílusában és értékeiben is különböző produkciók kapcsán nyilván sok – gyermeki lelket, szépérzéket, esztétikai látásmódot fejlesztő – beszélgetésre sor került az osztályközösségekben. Mert az iskolák, iskolások színházlátogatásának egyik szépsége: az előadások megbeszélésével, értékelésével indirekt módon fejleszti az emberpalántákat, hogy ne csak nézzék, hanem lássák is, amit kapnak.

Medvét játszó emberek vagyunk

A kassai Thália musicalje kiváló kritikákat kapott. A színház országos turnéja egyik állomásaként mutatta be nagy sikerű darabját a rimaszombati kultúrházban. Dés László zenéje, Geszti Péter és Békés Pál szövege 10 éve hangzott el először színpadon. Kipling története a magyar (társ)szerzőknek köszönhetően igazi állatmesévé nőtte ki magát; elgondolkoztató egyéni és közösségi jellemrajzokkal, sorsdöntő élethelyzetekkel szembesíti nézőit. S ha a tánc és a látvány tovább erősíti mindezt, garantáltan tombol a közönség. Ez történt nálunk is. Emberek vagyunk, még ha medvét, kígyót vagy farkasokat játszunk is. De ettől eltekintve kiváló felvezető maradt a darab nem egy osztályfőnöki óra témájához.

Az emberi találékonyság csodája

A budapesti Figurina bábszínház a Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének ajándékaként érkezett a városba. Az intézet – a szavalóversenyen látott Kun Attila táncszínházi produkció után – most a legkisebbjeinket lepte meg egy csodával. A Grimm fivérek ismert meséinek tárgybábos feldolgozása ugyanis csoda volt. Az emberi találékonyság csodája. Hófehérke meséje világítótestek, gyertyák és elemlámpa segítségével kelt életre; Csipkerózsika története a varródobozból bújt elő; az öntelt gyors lábú nyulat fürdőszobai „környezetben” győzte le a sün pár, s a konyha világa adott figurákat Piroska meséjéhez. Sejteni lehet a csoda születésének pillanatát. Azt a pillanatot, amikor az otthonában házimunkát végző bábos házaspár próbálja lekötni, szórakoztatni unatkozó gyermekeit. S játszik azzal, ami éppen kéznél van: törülközővel, súrolókefével, kisfazékkal, gyűszűvel, gyertyával. Az élethelyzet adta ötlet következetes, apró részletekre is odafigyelő kidolgozása után – talán csak bábok által megteremthető – varázslatos színházi pillanatok sora született.

Az effektív színházlátogatás receptje

Egy ideje el-elgondolkozom azon, hogy betölti-e funkcióját az iskolai színházlátogatás. Nevel-e viselkedésre? Fejleszt-e esztétikai érzéket, kreativitást, látásmódot, beszédkultúrát? Motivál-e önálló alkotásra? Erről pedig egyetemi osztálytársam, Honti Gyuri szakdolgozata jut eszembe, melyben az „effektív színházlátogatás receptjét” véltem felfedezni annak idején. Leírta, hogyan készítsük fel a gyerekeket, mire hívjuk fel a figyelmüket, hogyan beszélgessünk a látottakról. Összefoglalta, miként lehet felerősíteni a színházi előadások nevelő hatását. Állítom, az egyik legemlékezetesebb dolgozat volt. Pedig semmi olyasmiről nem írt, amit ne tudna vagy amire magától rá ne jönne a gondolkodó ember. S mégis – összefoglalva a színész-pedagógus, pedagógus-színész tapasztalatait – képes volt az újdonság és felismerés erejével hatni, s teljes mértékben meggyőzni mindenkit arról, hogy a színház nem akol, ahová be kell terelni a gyermeket, hanem szentély.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?