Hogyan szerezzünk munkát?

Sok diák szeretné kiegészíteni a zsebpénzét, sokan a következő félév nagyobb kiadásaira gyűjtenek, s van, aki önállóságát próbálgatja azzal, hogy kísérletet tesz saját jövedelem szerzésére.

Megint mások – már diplomásként – azt a munkahelyet keresik, amely a következő években meghatározza életüket. Cikkünk az álláskeresés eszközeit veszi sorra, reményeink szerint nem csak a kezdők számára nyújtva segítséget.

Kapcsolatfelvétel telefonon

Ha rábukkanunk egy érdekes munkalehetőségre, érdemes alaposan felkészülni az első beszélgetésre, mielőtt a telefonért nyúlnánk! Gondoljuk át, milyen benyomást szeretnénk tenni a vonal másik végén hallgatóra, mit szeretnénk üzenni, és mire vagyunk kíváncsiak! A hangunk sok mindent elárul rólunk, ezért érdemes nyugodt, barátságos hangnemben, jól érthetően beszélnünk. Telefonálás közben sokan önkéntelenül is megemelik a hangjukat, amitől kellemetlenül élessé válhat a hangszín. Érthetően mutatkozzunk be, és röviden vázoljuk, milyen ügyben keressük a cég munkatársai közül az illetékest. Amikor vele beszélünk, hivatkozzunk a forrásra – például az olvasott hirdetésre, szóbeli közlésre –, és jelezzük, néhány napon belül eljuttatjuk pályázati anyagunkat a céghez. Elegáns dolog, ha sikerül az illetékes munkatárs nevét megjegyeznünk, vagy a központtól megszereznünk, és papírjainkat személyesen hozzá eljuttatnunk. A beszélgetés előtt készüljünk fel, hogy néhány érvvel meg tudjuk indokolni, miért választottuk a céget. A tétovázás nem kelt jó benyomást ebben a helyzetben!

A minimális pályázati anyag

Az érdekes hirdetések között gyakran találkozunk olyannal, amelyek nagyon rövid határidőt szabnak meg a pályázati anyag elkészítéséhez. Ilyenkor segíthet, ha van korábban összeállított önéletrajzunk és kísérőlevelünk. Ezeket azonban a pályázatot kiíró cég igényeihez igazadóan át kell alakítanunk. A minimális pályázati anyag az önéletrajzból és a kísérőlevélből áll. Ezek rövid, frappáns megfogalmazásával győzhetjük meg a hirdetőket. A kísérőlevélben ne ismételgessünk önéletrajzi adatokat! Ha a leendő munkaadó minimális terjedelmű pályázati anyagot kért, koncentráljuk kulcsképességeinkre, foglaljuk össze eddigi munkatapasztalatainkat, az ezek során alkalmazott legfontosabb készségeinket. A minimális pályázati anyag arra is alkalmas, hogy olyan munkaadókhoz is eljuttassuk, akik pillanatnyilag nem keresnek új munkatársat, de elképzeléseink szerint jól hasznosíthatják korábbi tapasztalatainkat. Kis szerencsével reagálnak megkeresésünkre. A pályázati anyag színvonalán sokat javíthat egy jól sikerült fénykép.

Milyen a jó kísérőlevél?

A kísérőlevél több, mint amit a neve mutat. Fontos szerepe van a pályázat elbírálójának megnyerésében, nem egyszerűen a pályázati anyag borítója. A motivációs levél kifejezés pontosabban jelzi funkcióját. A kísérőlevélben hivatkozhatunk arra, honnan értesültünk az álláslehetőségről és megindokolhatjuk, miért pályázunk. Fontos, hogy csak nyelvtanilag hibátlan, pontosan megfogalmazott írást adjunk ki a kezünkből. Az elegáns szerkesztésű írás jelzi: képesek vagyunk szövegekkel és a modern szövegszerkesztő eljárásokkal bánni, megmutatja, menynyi energiát fordítottunk az elkészítésére. A legtöbb szövegszerkesztő programban hasznos sablonokat találhatunk a kísérőlevél szerkesztéséhez. Az önállóan szerkesztett, kreatív változatok írásakor is ügyeljünk a címzésre, a dátum megjelölésére, a kapcsolattartó személy pontos megszólítására! Egy bekezdésben térjünk ki arra, honnan értesültünk az álláslehetőségről, egy másikban pedig mutassuk be érdeklődésünket, szándékunkat. Fontos rész a zárás, amelyben hivatkozhatunk a várható interjúra, reményeinkre is. Ne feledkezzünk meg a búcsúzásról! A kísérőlevelet feltétlenül írjuk alá, de nyomtatásban is szerepeljen a nevünk a papíron! A mellékletek – önéletrajz, fotó, iratmásolatok – felsorolását a levél legalján helyezzük el.

A pályázati anyag „csomagolása”

A pályázati csomag összeállítása hazánkban még kevéssé elterjedt, de az Európai Unióba általánosan alkalmazott eljárás. A csomag tulajdonképpen egy jól kiválasztott mappa, amely az önéletrajz mellett mindazokat a bizonyítványokat, igazolásokat, referenciaanyagokat tartalmazza, amelyek a pályázat elbírálásához információkat nyújthatnak a kiíró számára. Személyes anyagainknak mindig csak a másolatát bocsáthatjuk a pályáztató rendelkezésére. Sikeres pályázást kívánunk mindenkinek! (he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?