Szlovákia vizeiben is találtak veszélyes tengeri baktériumokat.
A fürdőzésre használt felszíni vizekben előfordulhatnak tengeri baktériumok, az úgynevezett vibriók. Eddig négy baktériumfajt azonosítottak a szlovákiai vizekben. A vibriók olyan mikroorganizmusok, amelyek általában a tengervízben és a tengeri állatokban fordulnak elő, és a túléléshez magasabb koncentrációjú ásványi anyagokra, különösen nátriumra van szükségük.
A Szlovák Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ) szakemberei figyelmeztettek, hogy a vibriók hasmenést vagy különböző fertőzéseket okozhatnak. Pánikra semmi ok, de a fürdéskor nem árt óvatosnak lenni.
A szakértők szerint a tengeri vibriók szlovákiai jelenléte a folyamatban lévő klímaváltozás egyik megnyilvánulása lehet:
„Úgy véljük, hogy a magas nyári hőmérséklet és a szárazság a felszíni vizeink »besűrűsödését« okozza, és így olyan környezetet teremt, amelyben ezek a baktériumok túlélhetnek és szaporodhatnak”
– mondták.
Figyelmeztettek, hogy egyes vibriók negatív hatással lehetnek az emberi egészségre. A szóban forgó baktériumok puszta jelenléte még nem ad okot aggodalomra, de a szakértők óvatosságra intették az embereket.
Fontos, hogy nyílt sebekkel semmiképp se fürödjünk, és ha fürdés közben sérülünk meg, minél hamarabb fertőtlenítsük a sebet. Fürdés után minél hamarabb zuhanyozzunk le, és véletlenül se igyunk a vízből.
Szlovákiában az elmúlt három-négy évben csak néhány fertőzéses esetet regisztráltak, bár a szakértők szerint ennél több is előfordulhatott, csak nem mutatták ki.
„Az orvosoknak a mikrobiológiai diagnosztika során ezekre a mikroorganizmusokra is gondolniuk kellene. Különösen a sebeknél, a szem- és fülfertőzéseknél, ha a beteg nemrégiben fürdőzött, és a hasmenéses megbetegedéseknél, ha nem találnak más, gyakoribb kórokozókat”
– tették hozzá.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.