Helyzetkép iskoláinkról

Az utóbbi tíz évben lezajlott társadalmi és politikai változások természetesen az oktatásügyben is éreztették hatásukat. A megfontolt és kevésbé megfontolt politikai döntések nagyban befolyásolták a szlovákiai magyar tannyelvű iskolák helyzetét.
A.

Az utóbbi tíz évben lezajlott társadalmi és politikai változások természetesen az oktatásügyben is éreztették hatásukat. A megfontolt és kevésbé megfontolt politikai döntések nagyban befolyásolták a szlovákiai magyar tannyelvű iskolák helyzetét.

A. Szabó László, az oktatási minisztérium nemzetiségi főosztálya vezetőjének a Szlovákiai Magyar Oktatási Fórum, valamint a Magyar Koalíció Pártja Miniszteri Klubja számára készülő dolgozatából vett adatok sok érdekes tényre mutatnak rá.

A statisztikai felmérésekből egyebek mellett kiderül, hogy a magyar tannyelvű, illetve a közös igazgatású alapiskolák száma 1991-ben 292, 2000-ben 300 volt. Annak ellenére, hogy ezen iskolák száma, ha nem is jelentős mértékben, de megnőtt, a magyar nyelvű osztályok száma csökkent, 1991-ben még 2289 volt a magyar osztályok száma, 2000-ben már csak 2178. A tanulók számát illetően is csökkenés tapasztalható, míg tíz évvel ezelőtt 47 882 diák tanult magyar tannyelvű alapiskolában, 2000-ben már csak 41 989. 1991-ben a magyar nemzetiségű diákok több mint 25%-a járt szlovák tannyelvű alapiskolába, ma körülbelül – mivel pontos adatok egyelőre nincsenek – 20%-a. A Vázlatos helyzetkép a szlovákiai magyar közoktatásról című készülő dolgozat megemlíti, hogy különösképpen a kisebb településeken található magyar tannelvű alapiskolák kerülhetnek később veszélybe az országban tapasztalható demográfiai hullám miatt, ugyanis egyre kevesebb gyerek születik, így egyre kevesebb lesz a kiselsős.

Tanulságos ténynek minősül, hogy azok a magyar nemzetiségű diákok, akik szlovák tannyelvű alapiskolába jártak, csak kisebb, sőt egyre kisebb számban kezdik el magasabb szintű tanulmányaikat. A vonatkozó adatok egyértelműen bizonyítják, tévednek azok a szülők, akik a gyermekük könynyebb boldogulása reményében a többségi nyelvű iskolába íratják be a gyereküket. A. Szabó László, a dolgozat írója adatok tükrében állítja, „hogy a magyar nemzetiségű tanulók magyar alapiskolából nagyobb eséllyel léphetnek tovább magyar gimnáziumba, mint a szlovák alapiskolából szlovák gimnáziumba”. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?