Gimnazisták véradáson

Galánta. Nagy volt a forgalom a napokban a galántai Szent Lukács Kórház hematológiai és transzfúziós osztályán, a Bálint-napi vércsepp elnevezésű akcióba bekapcsolódó önkéntes véradók álltak sorban a kivizsgálásra, majd a „lecsapolásra” várva.

A Kodály Gimnázium diákjai a Szent Lukács Kórház véradóállomásánSzőcs Hajnalka felvételePénteken, február 10-én egy csapat vidám fiatal is volt a véradók között, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium végzős diákjai, akik Restár Judit tanárnő vezetésével jöttek el. Marsal János igazgatótól megtudtuk, nem ez az első ilyen akciójuk, már tavaly is részt vettek csoportos véradásban. „Tavaly még kezdők voltunk, nem igazán tudtuk, milyenek a feltételek. Elvittem vagy harminc önkéntes jelentkezőt, de ott helyben derültek ki olyan dolgok, hogy nem szabad az utolsó egy hónapban antibiotikumot szedni, vagy oltást kapni, kizárási ok a piercing meg a tetoválás is. Az önkénteseink közül egyiknek az orrában volt a piercing, a másiknak tetoválása volt, a harmadik antibiotikumot szedett, a negyediknek fájt a torka, de volt, aki amiatt esett ki, mert túl könnyű volt. Ugyanis a lányoknak legalább 50, a fiúknak legalább 60 kilósnak kell lenniük, úgyhogy a harmincból végül tizenöten adhattak vért” – idézi a tavalyi tapasztalataikat az igazgató.

A gimnazisták nem szándékosan időzítették a véradást éppen a Bálint-napi akció idejére. „Először decemberben jeleztem a szándékunkat a helyi vöröskeresztnél, de állítólag problémák voltak a vérvételhez használt tasakok beszerzésével. Azt mondták, egyénileg bármikor lehet vért adni, de csoportokat csak pénteken tudnak fogadni, és ez a péntek volt megfelelő” – tájékoztatott az igazgató.

„Azért jöttünk, mert a szlovákiai egészségügy helyzete nem a legjobb, és ha egy kis segítséggel mi is hozzá tudunk járulni a emberek gyógyulásához, az jó – válaszolta kérdésünkre az egyik negyedikes fiú, aki éppen túlesett élete első véradásán. – Azt gondolom, hogyha már a technikai feltételek megvannak a gyógyításhoz, akkor mi emberek is tegyük meg, amit megtehetünk.” Egy másik fiú már tavaly, harmadikosként is részt vett a véradásban, ő is azért jött, hogy segítsen embertársain, és annak nem tulajdonít jelentőséget, hogy ez éppen a Bálint-napi akció során történik. Erika Slobodová doktornő, a Szent Lukács Kórház hematológiai osztályának főorvosa megmagyarázta, a tetoválás és piercing nem örökös kizáró ok, itt egyéves „türelmi” időt követelnek meg, de ha valaki például sárgaságon esett át, már sosem lehet önkéntes véradó.

Slobodová örül annak, hogy „Bálint-napi vércsepp” néven már hagyományosan megrendezett akcióban nagy számban részt vesznek a fiatalok, és reméli, hogy többen közülük visszajáró véradóvá válnak. Azt is megtudtuk, hogy a tavalyi Bálint-napi akcióban Galántán 141-en, idén 111-en vettek részt, és a hasonló decemberi akcióba, a „Karácsonyi vércsepp” nevűbe még többen szoktak bekapcsolódni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?