Figyelmeztető számok

Komárom. Nem mindennapos felmérést készített nemrégiben diákjai körében a komáromi Selye János Gimnázium. A több mint 30 kérdést tartalmazó kérdőív segítségével arra keresték a választ, hogy tanulóik körében mennyire terjedt el a kábítószer-fogyasztás.

Komárom. Nem mindennapos felmérést készített nemrégiben diákjai körében a komáromi Selye János Gimnázium. A több mint 30 kérdést tartalmazó kérdőív segítségével arra keresték a választ, hogy tanulóik körében mennyire terjedt el a kábítószer-fogyasztás.

„A tesztlapok alapján elmondhatjuk, hogy iskolánkon az országos átlaghoz viszonyítva kedvezőbb a helyzet – értékelte a felmérés eredményét Lelkes Gábor tanár úr, az iskola drogmegelőző programjának koordinátora. – Ez azonban nem azt jelenti, hogy elégedettek lehetünk. Hiszen a 18 éves korosztályhoz tartozó diákjaink 26 százaléka legalább egyszer szívott már marihuánás cigarettát, a 17 éve-seknél ez az arány 20 százalék, a 16 éveseknél 5, a 15 éveseknél pedig 12 százalék. A nyugtatók és alkohol kombinációját minden ötödik harmadikos diákunk kipróbálta már legalább egyszer. Öt százalékra tehető azon 15 évesek aránya, akik már fogyasztottak ecstasy tablettát, és még sorolhatnám. Valós problémával állunk tehát szemben, amellyel foglalkozni kell.” Az statisztikai hivatal országos felmérése szerint míg 1996-ban a 15–29 éves fiataloknak 19 százaléka fogyasztott kábítószert, 2000-ben már 26,3 százalékuk. És még egy adat: 1999-ben a 15 éves középiskolások 11,5 százaléka próbált ki legalább egyszer valamilyen kábítószert, a 18 éves középiskolásoknak viszont már 31,8 százaléka.

„A kérdőívekből kiderült az is, hogy tanulóink kizárólag hétvégén fogyasztottak kábítószert, tehát közvetlenül az iskolában szerencsére egyelőre nincsenek jelen a drogok – mondta Andruskó Imre iskolaigazgató. – Viszont komolyan el kell gondolkodni az iskola és a szülő közös fellépésének lehetséges formáiról. A drogmegelőző program keretében iskolánkon több előadást, vetélkedőt tartottunk már. Február 13-án délután 14 órakor ismét ellátogat hozzánk dr. Klobusitzky György, a Budapesti Rendőrtiszti Főiskola adjunktusa, aki ezúttal nem a diákok, hanem a szülők és tanárok részére tart előadást. Elsősorban arról beszél majd, hogy miként ismerhető fel, ha egy gyerek drogozik, milyen magatartásformát válasszon a szülő, ha ilyen problémával kerül szembe.”

Visszatérve a felméréshez: a gimnázium tanulói korosztálytól függően 36–52 százalékban viszonyultak pozitívan a könnyű drogok legalizálásának kérdéséhez. Lelkes Gábor szerint a diákokban olyan kép él a könnyű drogokkal kapcsolatban, mint a „light” jelzővel ellátott cigarettákról: vagyis, hogy nem igazán károsak. „Ez azonban egy nagy csapda. A világ összes narkósa könnyű drogokkal kezdte, ők sem akartak kábítószerfüggők lenni, de szervezetük később már kikövetelte a kemény drogokat – figyelmeztetett rá a tanár úr. – Nem kívánunk vészharangokat kongatni, hiszen diákjaink között – legalábbis a teszt tanúsága szerint – nincs kábítószerfüggő. Többségük kíváncsiságból, esetleg a többiek előtti vagányságból egyszer-kétszer kipróbálta, és ezzel be is fejezte. Soha nem lehet viszont előre tudni, hogy az adott gyerek szervezete miként reagál az első tablettára, vagy füves cigire. A kíváncsiságért nagyon nagy árat is fizethet az illető!” (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?