Ferde szemmel?

Bizony, egyáltalán nincs könnyű dolga annak, ki különbséget szeretne tenni akár csak két ázsiai ember között. Kínai és nem kínai között, pedig ez szinte lehetetlen vállalkozás egy nem kínai számára. De már akkor is jelentős útvesztőbe kerülhetünk, ha csak a kínaiakat nézzük.

Bizony, egyáltalán nincs könnyű dolga annak, ki különbséget szeretne tenni akár csak két ázsiai ember között. Kínai és nem kínai között, pedig ez szinte lehetetlen vállalkozás egy nem kínai számára. De már akkor is jelentős útvesztőbe kerülhetünk, ha csak a kínaiakat nézzük.

Ahhoz, hogy akár csak kicsit is megismerjük Kínát, tudnunk kell, hogy kínai és kínai ember közt is óriási különbségek léteznek. Mivel Kína nemcsak történelmét, kultúráját, vallását illetően hatalmas ország, hanem az ott élő népcsoportok száma alapján is nyugodtan kijelenthető, hogy óriási. A hatalmas területet 56 kisebb-nagyobb népcsoport lakja, közülük a Han-ok számítanak a legnagyobbnak, ők Kína lakosságának 93 százalékát teszik ki. A fennmaradó 7 százalékot 55 kínai kisebbség, nemzetiségiek jelentik.

15,5 millió fő a zhuangok (csuang) nevű kisebbségek közül kerül ki, őket követik a huik (8,6 millió fő), az ujgurok (7,2 millió fő), majd a zangok (cang) – azaz tibetiek (4,6 millió fő) valamint a mongolok (4,8 millió fő).

A kisebbségeket, nemzetiségeket nemcsak területi megoszlásuk különbözteti meg egymástól, hanem nyelvük, vallásuk és kulturális sokszínűségük is. Ha a kisebbségeket a vallás szemszögéből vizsgáljuk, akkor a következőket tapasztaljuk: az iszlám jellemző a hui, kazak, kirgiz, tatár, tadzsik és üzbég kisebbségre. A lámaista vallás főleg a tibeti, a mongol kisebbségre hat. A dai (tai) és blang kisebbség a buddhizmus hinajána ágát követi. Katolikus vagy protestáns vallásúak a miaok és yaok, a sámánista vallás pedig a mandzsu és nanaj nemzetiségeket jellemzi.

Miao (miao) nemzetiség Yunnan (Jünnanban) és Guangxi (Kuanghszi)-ben élnek. Ruházatuk alapján megkülönböztetnek hosszúszoknyás, rövidszoknyás, vörös vagy fekete miaokat. A szülők mindig a legkisebb gyermekkel élnek. Közülük szinte mindenki foglalkozik szőlőtermesztéssel, de híresek még hímzésükről, szövésükről és viaszöntésükről is.

A Yao-k (Jao) többsége a Guangxi tartománybeli autonóm területen él. Ruházatuk színes, a férfiak hosszú hajukat pedig egy vörös kendővel kötik össze, és fácántollal díszítik. A nők pedig közel fél kilónyi ezüstöt hordanak a fejükön. Háromszobás házaik bambuszból készülnek. Mindennapjaikat rengeteg tabu veszi körül. Számos ünnepük közül legismertebb a tavasz ünnepe, a sírok lesöprésének ünnepe vagy pedig a szerelmes fiatalok ünnepe. A kisebbségek mindig fontos szerepet játszanak egy adott ország kultúrájában, és nincs ez másként Kína esetében sem. Ahhoz, hogy Kína ennyire sokszínű országgá tudott válni, ahhoz nagyban hozzájárultak a kisebbségek, nemzetiségek kulturális különbségei, vallási hagyományai és társadalmi értékei. (n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?