Felsőoktatási körkép

Idén majdnem 57 ezer középiskolai hallgató teszi majd le az érettségi vizsgát. Sokan közülük már eldöntötték, hogy egyetemen vagy főiskolán tanulnak tovább.

Idén is lesznek olyan egyetemek, ahol többszörös a túljelentkezésSomogyi Tibor felvételeBár még hátravan pár hónap az érettségiig, azt minden középiskolásnak tudatosítania kell, hogy ha tovább szeretne tanulni, alaposan fel kell készülnie az érettségi vizsgára, mivel a felsőoktatási intézmények mintegy 80%-a a jelentkezők felvételénél figyelembe veszi a matúrán nyújtott teljesítményt. A lakosság számának csökkenése miatt idén már mintegy kétezerrel kevesebb maturandus végzi el középiskolai tanulmányait, mint tavaly. A 2004/2005-ös tanévben 58 761-en érettségiztek, idén a maturandusok száma kevesebb lesz, mint 57 ezer. Annak ellenére, hogy jelentősen csökken azok száma, akik ebben az évben érettségiznek, sajnos nem garantált mindenkinek, hogy bejut az általa választott felsőoktatási intézménybe, mivel idén is lesznek olyan egyetemek, ahol többszörös a túljelentkezés.

A pozsonyi Comenius Egyetem Orvostudományi Karára tavaly ötszörös volt a túljelentkezés, a túrócszentmártoni karon 5,5 jelentkező jutott egy betöltetlen helyre. Többszörös volt a túljelentkezés a jogi karokra is, a besztercebányai Bél Mátyás Egyetem Jogtudományi Karára egy helyre 5,7 érettségiző jutott.

A jogi és orvosi egyetemeken kívül nehéz bejutni a közgazdasági egyetemekre is, hiszen tavaly 3,6-szoros volt a túljelentkezés.

A 2006/2007-es tanévben az országban lévő húsz nyilvános és három állami egyetem közül tíz valamennyi karán számít az érettségi osztályzat (a pozsonyi Közgazdaság-tudományi Egyetem; az Eperjesi Egyetem; a nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetem; a nyitrai Konstantin Egyetem; a rózsahegyi Katolikus Egyetem; a nagyszombati Cirill és Metód Egyetem; a trencséni Alexander Dubček Egyetem; a liptószentmiklósi M. R. Štefánik Katonai Repülős Akadémia; a pozsonyi Szlovák Egészségügyi Egyetem; a pozsonyi Rendőrakadémia). A Közgazdaság-tudományi Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Tanszéke felvételi vizsga nélkül felvesz minden olyan leérettségizett jelentkezőt, akinek év végi átlaga 1,2 és annál jobb. Három egyetemen egy-egy kivételével minden karon tekintetbe veszik az érettségi eredményét. További öt egyetem csak néhány karon veszi alapul az érettségi átlagot, a maradék öt felsőoktatási intézmény (a pozsonyi Képzőművészeti Egyetem; a pozsonyi Színművészeti Egyetem; a besztercebányai Művészeti Akadémia; a kassai Állatorvosi Egyetem; a zólyomi Műszaki Egyetem) pedig kizárólag a felvételi vizsgától teszi függővé a hallgatójelöltek felvéte-lét, tehát egyáltalán nem számítja be a matúrát.

Az érettségi előtt álló diákok legtöbbje nincs könnyű helyzetben, hiszen előttük áll az érettségi és a felvételi vizsga is, de mindenki tartsa szem előtt: még van elég idő a felkészülésre, s ezáltal a jobb eredmények elérésére is. (p, he, ú)

JÓ, HA TUDJUK

A felsőoktatási intézmény csak akkreditált tanulmányi szakokra hirdethet felvételit.

Az iskola határozza meg, hány hallgatót vesz fel.

Az, aki felsőfokú alapképzésre (Bc.) jelentkezik, középfokú végzettséggel kell rendelkeznie, a felsőfokú mesterképzésre (Mgr.) való felvétel feltétele a felsőfokú alapképzés megléte.

A kari felvételről a dékán dönt, ám ha a hallgatót nem vették fel, a rektornál fellebbezhet.

A felvételi vizsga eredményéről az oktatási intézmény köteles a hallgatót legkésőbb harminc napon belül ajánlott levélben értesíteni.

A felvételiző a levél kézbesítésétől számítva nyolc napon belül fellebbezhet a döntés ellen annál a szervnél, aki küldte a levelet. Ha az egyetem dékánja az alulírott, akkor tehet eleget a fellebbezési kérelemnek, ha törvényellenességet állapít meg a felvételi eljárás során, ellenkező esetben a kérvényt továbbítja a rektornak. A rektor akkor változtatja meg a döntést, ha törvénytelenséget állapít meg, vagy a döntés nem egyezik meg az oktatási intézmény belső rendszabályával. Más esetben a döntés változatlan marad, és a kérvényt elutasítja. A döntésről a hallgatót harminc napon belül értesíteni kell. Az a hallgató, aki nem nyert felvételt az általa választott felsőoktatási intézménybe, jogosult arra, hogy belenézzen a felvételi eljárását dokumentáló iratokba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?