Emelni kell a zene színvonalát

Lacza Gergely, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesületének (röviden: SZMAZE) elnöke, akit a szervezet tevékenységéről, céljairól, terveiről faggattuk.

Lacza Gergely: „Egy olyan honlapot indítottunk be, amelyen idővel az összes regisztrált zenekarról, illetve zenészről kellő mennyiségű információt találhatnak az érdeklődők”Horváth Iván felvételeBevallom, én csak néhány hete figyeltem fel az egyesületre az interneten. Mikor is alakultatok?

Még 2004 végén polgári társulásként bejegyeztettük az egyesületet a belügyminisztériumban, de igazából csak akkor szerettük volna bevinni a köztudatba, amikor már az internetes honlap is elkészül. Úgy gondoltuk, a huszonegyedik században már egy valamit magára adó egyesület nem létezhet saját honlap nélkül. Majdnem egy éven át tapasztalatok nélküli, induló egyesület voltunk, ennek ellenére mégis kidolgoztunk néhány projektet, és pályáztunk, ami végül is tapasztalatszerzésre jó volt.

Mi volt az indíték, amiért létrehoztátok ezt a szervezetet?

Először csak úgy indult az ötlet, hogy jó lenne valamilyen közös internetes portál, amelyen megtalálható az összes szlovákiai magyar zenekar honlapjának linkje és néhány információ, hír a zenekarokról, tehát az eredeti tervünk alapján egy gyűjtőhelyet szerettünk volna kialakítani az interneten, amely esélyt adna az amatőr zenekaroknak a bemutatkozásra. Gyakran az a legnagyobb gond, hogy hiába tehetséges egy formáció, ha egyszerűen nem ismerik, és így nagyon nehéz elindulni. Később továbbvittük a gondolatot, és polgári társulást alapítottunk, mivel rájöttünk, a szlovákiai magyar zenészeknek, legyen az profi vagy amatőr, nincs semmiféle jogi alapon működő egyesületük, amely minden szlovákiai magyar zenészt és együttest összefogna. Természetesen az egyes irányzatok képviselőinek van néhány szervezetük, sőt fórumuk vagy fesztiváljuk is. Először mi is az itteni magyar muzsikusoknak és zenekaroknak csak egy szegmensére, a rockzenészekre, rockzenekarokra gondoltunk, mivel ez a legmostohábban kezelt műfaj, de aztán rájöttünk, hogy nem kellene leszűkíteni a kört, így elhatároztuk, más zenei stílus vagy más műfaj képviselőit is szívesen látjuk (pl. jazz, blues, népzene, komolyzene, régi zene, énekelt vers, világzene), egyetlen kitételünk van csupán: élő zenéről legyen szó! A polgári társulás adta jogi forma pedig lehetővé teszi, hogy pályázzunk, és ezáltal megvalósítsuk elképzeléseinket.

Melyek ezek az elképzelések? Foglald össze röviden az egyesület terveit, céljait!

Legnagyobb tervünk egy nyári SZMAZE fesztivál megrendezése és lebonyolítása, ahol egyaránt bemutatkozhatnának a kezdők, a legígéretesebb formációk, s a már befutott SZMAZE zenekarok, hiszen a szervezetnek már több együttes is a tagja lett időközben, továbbá terveink szerint külföldi sztárvendéget is hívnánk, ezenkívül lenne hangszeres oktatás, bemutató és örömzenélés is, persze egyéb kísérőprogramokkal fűszerezve. Szívesen együttműködnénk más szervezetekkel is, akik támogatják gondolatunkat, továbbá szeretnénk felvenni a kapcsolatot magyarországi zenei egyesületekkel, internetes portálokkal is. Időközben már sok szervezettel, klubbal és egyéb csoportosulással alakítottunk ki jó viszonyt, és továbbra is nyitottak vagyunk mindenki előtt. Terveink között szerepel egy zenés „utazó cirkusz” létrehozása is, amivel körbejárnánk Szlovákia magyarlakta területeit, és a helyi művelődési központokban, vagy ahol van erre lehetőség, néhány SZMAZE-zenekar és az éppen odavalósi együttes(ek) fellépése mellett szólnánk az egyesületet érintő történésekről.

Kik lehetnek tagok?

Bárki lehet tag, aki egyetért a polgári társulás alapszabályzatával, tehát aki szlovák állampolgár, és valamilyen köze van az élő zenéhez. Önálló tagok azonban nemcsak zenészek, hanem zenekarok is lehetnek! Sőt, aki egy regisztrált zenekar tagja, az külön, individuálisan is tag lehet, mint zenész. Hogy mire jó ez? Mint önálló muzsikus is népszerűsíttetheti magát a honlapon, továbbá részt vehet a SZMAZE-értekezleteken, és indítványokat is tehet. Tagok lehetnek tehát: zenekarok, szólisták, zenészek és zenei producerek, hangmérnökök, dalszövegírók, koncertszervezők, hangosítók, zenei honlap szerkesztői. Az aktuális taglista a SZMAZE honlapján (www.zene.sk) lesz elérhető. Aki a honlapra szeretne kerülni, az az említetteken kívül rövid életrajzot, fotót is küldjön, továbbá fogalmazza meg zenei, esetleg egyéb célkitűzéseit, és küldje el a www.zene.sk e-mail címére ([email protected]). A tagságról több információt a SZMAZE honlapon olvashatnak az érdeklődők. A SZMAZE természetesen nem tiltja meg, hogy tagjai más zenei és egyéb szervezetek képviselői, illetve tagjai legyenek, hiszen nem konkurálni szeretnénk, hanem éppen fordítva, összefogni a szlovákiai magyar élő zenével foglalkozó egyéneket és a szlovákiai magyar zenei együtteseket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?