Egyelőre nem dőlt el a vita

A kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezete értelmében ha a jelenlegi formájában, tehát a módosító javaslatok figyelembevétele nélkül fogadná el a parlamenti képviselők többsége, tandíjkötelessé válna a főiskolai és egyetemi szintű távutas képzés.

A kormány javaslatával nem mindenki ért egyet, a törvénytervezet még jelentősen módosulhat. Hogy bevezetik-e a tandíjat, arról Peter Plavčant, az oktatási minisztérium egyetemi és főiskolai szekciójának igazgatóját kérdeztük.Hogyan vélekedik a tandíjkötelesség tervéről?

A kérdésben még az oktatási minisztériumban sem egységesek az álláspontok. A képviselők a napokban tárgyaltak a kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezetéről. Ebben csupán a távutas oktatási modell tandíjkötelessége szerepel. A parlamenti képviselők többsége elutasítja a kormány javaslatát, mondván: Szlovákia polgárainak egyenlőtlenségére épít, tehát a távutas hallgató köteles lenne tandíjat fizetni a képzésért, a nappali tagozaton tanuló egyetemistának pedig nem kellene megtérítenie a tanulmányainak költségét. Szlovákiában jelenleg hozzávetőlegesen 20% a munkanélküliek aránya, az állampolgárok jelentős hányada él nehéz anyagi körülmények között. A szociálisan hátrányos helyzetű családokból származó hallgatójelöltek, noha intellektuális képességeik lehetővé tennék számukra az egyetem elvégzését, az anyagi nehézségek miatt kénytelenek lennének lemondani az egyetemi tanulmányaikról. Úgy gondolom, tekintettel a lakosság döntő többségének szerény anyagi körülményeire és szociális helyzetére, az egyetemi képzésnek továbbra is ingyenesnek kellene maradnia.Milyen konkrét előnyökkel járna a tandíj bevezetése?

Mindenképpen felerősödne a konkurenciaharc az egyetemek között, amely már rövid távon is a felsőoktatás minőségi változásához vezetne. Részben kiegyenlítődnének az állami és a magánegyetemek közti különbségek a finanszírozásukat illetően. De egyéb előnyökkel is járna a tandíj bevezetése. Világszerte kimutatások igazolják, hogy a tandíj motiválja a hallgatókat, ugyanis komolyabban veszik az egyetemi tanulmányaikat. A tandíj egyfajta befektetésként is felfogható. Az egyetemi diploma hozzásegítheti a pályakezdőket a könnyebb érvényesüléshez, és jobb esélyeket biztosít számukra az munkaerőpiacon.A jogosultak mindegyike kaphat szociális támogatást?

Azok az egyetemisták, akik megfelelnek az előirt követelményeknek, jogosultak a szociális ösztöndíjra. Szociális támogatást azonban csak a nappali tagozaton tanuló hallgatók kérhetnek.Elegendőnek tartja a szociális kompenzálás mértékét?

Jelenleg a hallgatók havi létfenntartási költségei 3500-4000 koronára rúgnak. Ezzel szemben a szociális ösztöndíj maximális összege csupán havi 1500 korona. Az oktatási minisztérium éppen ezért módosítani kíván a szociális ösztöndíjak elosztásának és mértékének jelenlegi rendszerén.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?