A szlovák parlament múlt év decemberében utalta második olvasatba a kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezetét, tehát úgy döntött, hogy tovább tárgyalja a javaslatot. A parlamenti bizottságok a múlt héten ültek össze, hogy megvitassák a törvénytervezetet.
Nincs egységes álláspont
A szlovák parlament múlt év decemberében utalta második olvasatba a kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezetét, tehát úgy döntött, hogy tovább tárgyalja a javaslatot. A parlamenti bizottságok a múlt héten ültek össze, hogy megvitassák a törvénytervezetet. Az oktatási minisztérium az új törvény hatályba lépésétől lényegi változásokat remél. A szlovákiai felsőoktatás egészének tervezett reformjához elengedhetetlenül szükséges egy új törvény megalkotása. A kormány tervezete jelenlegi formájában és tartalmában még korántsem végleges. A képviselői vélemények lényegesen eltérnek vele kapcsolatban. Egyebek mellett a távutas felsőfokú tanulmányok tandíjkötelessége bevezetésének terve osztja meg a hazai politikusokat. Az oktatási minisztérium képviselőinek sem egységes az álláspontja az ügyben. Az oktatási tárcán belül két alapvetően különböző nézet ütközik egymással. Martin Fronc, az oktatási minisztérium államtitkára, egyben a KDH képviselője szükségesnek tartja a tandíj bevezetését. Véleménye szerint nemcsak a távutas hallgatóknak, hanem a nappali tagozaton tanuló egyetemistáknak is tandíjat kellene fizetniük. Ha ez nem valósítható meg, mindkét oktatási formának térítésmentesnek kell maradnia. Milan Ftáčnik oktatási miniszter, a Demokratikus Baloldal képviselője a szociálisan hátrányos helyzetű hallgatójelölteknek is biztosítani szeretné a továbbtanulás lehetőségét, ez pedig a tandíj bevezetése miatt hatékonyan működő szociális támogatási rendszert feltételez. A jobboldali képviselők általában a költségtérítéses felsőoktatás mellett teszik le a voksukat, a baloldaliak viszont a felsőfokú tanulmányok térítésmentességét szorgalmazzák. A kormány korábban mindenesetre kijelentette, hogy ebben a választási ciklusban, amennyiben a parlament igent mond a tandíjkötelesség tervére, a távutas hallgatóknak még nem kell fizetniük az egyetemi és főiskolai képzésért. Milan Ftáčnik oktatási miniszter többször kijelentette, hogy csak abban az esetben lenne elfogadható a tandíjkötelesség bevezetése, ha az a hallgatók szociális támogatásával párosul. A hallgatói támogatás egy működőképes szociális ösztöndíjrendszer kiépítését és a diákkölcsönök folyósítását jelentené.
A Főiskolások Tanácsa módosítások nélkül támogatja a kormány felsőoktatásról szóló törvénytervezetét, egyetért annak jelenlegi formájával és tartalmával. Ezért a múlt héten, a bizottsági tárgyalások idején felszólította a parlamenti képviselőket, hogy mielőbb fogadják el a kormány javaslatát. Renáta Králiková, a Főiskolások Tanácsa elnökének véleménye szerint a tandíjmentes távutas képzés idővel a távutas képzés megszűnéséhez vezetne. A parlament közoktatás-, tudományügyi és sportbizottsága, mely a törvénytervezet megtárgyalása során a védnöki bizottság szerepét tölti be ezen a héten ült össze, hogy megvitassa a képviselők által benyújtott módosító javaslatokat. Mivel a védnöki bizottságnak csaknem száz képviselői módosító javaslatot kell megtárgyalnia, vélhetőleg még a jövő héten is ülésezni fog. (ervé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.