Egy cigi nem a világ?

A dohányzás elleni világnap remek alkalom arra, hogy mélyebben elgondolkodjunk a füstölés okozta problémákról és azokról a betegségekről, amelyeket az aktív vagy passzív cigizés okoz.

A győztes csapat a diákotthon vezetőjével, Mészáros ÉvávalA szerző felvételeA megfigyelések, a tudományos kísérletek sora, s a mindezeket összegző adatok alapján biztonsággal állítható, hogy a dohányzás káros az egészségre. A fiatalkori dohányzás legkorábbi következményei légzőszervi vonatkozásúak. Több tízezer fiatalkorú vizsgálati adatai bizonyították, hogy kifejezett az összefüggés az e korban jelentkező „köhögéses, köpetürítéses, nehézlégzéses” panaszok és a dohányzási magatartás között.

Egészségnevelő munka

A dohányzás elhagyása, a tünetek, a funkcionális eltérések, a kóros elváltozások csökkenését, megszűnését eredményezi! Miért dohányoznak az emberek? A kérdésre nem könnyű válaszolni. Nem könynyű azért, mert még napjainkban a tudomány mai fejlettségi szintjén sem tisztázott teljes mértékben, hogy ki, miért, mikor, hogyan, milyen indíttatásból, milyen pszichés és szociális viszonyok hatására, milyen körülmények következményeként nyúl végül is az első cigarettához. Ez a tény teszi szükségessé, indokolttá a fiatalok körében végzendő dohányzás elleni egészségnevelő munkát.

Vetélkedő a megelőzésért

A Karvai Összevont Kertészeti és Mezőgazdasági Szakközépiskola diákotthonában az ott dolgozó nevelők már harmadik alkalommal szerveztek vetélkedőt a dohányzás nélküli világnap alkalmából. A diákotthonban lakó 105 tanuló közül 4 háromtagú csapat versenyzett. A versenyzőknek 8 feladatot állítottak össze a szervezők. Az első feladatra 10 percet kaptak, a dohányzás ártalmasságáról kellett beszélniük. Amíg a versenyzők felkészültek, a nézők (tanulók) cigarettás dobozokat és cigarettavégeket gyűjtöttek a diákotthon parkjában. Az egyes folyosók közti helyezés végeredményét a cigarettavégek mérlegelése és a dobozok száma döntötte el.

A kísértő ördög

Mészáros Éva, a diákotthon vezetője elmondta, hogy az elmúlt évben az összegyűjtött dobozok és a cigarettavégek 21 ezer koronát értek. A továbbiakban a tanulóknak olyan feladatokra kellett válaszolniuk, mint egy cigaretta során hány liter füst keletkezik, melyek a füst legfontosabb összetevői, mit tudsz a nikotinról, a dohány legnagyobb hatású alkotóeleméről, melyek a függőség jelei, hogy lehet leszokni a dohányzásról, sorolják fel a leszokás pozitív hatásait. Az utolsó feladatkörben a csapatoknak villámjeleneteket kellett előadniuk két témakörben: „A dohányos és a kísértő ördög” és „Képzelt riport egy dohányos tüdejével” címmel.

A nevelőkből – Zsíros Katalin, Bábi Erzsébet, Rácz Anna, Legárd Márta – álló bírálóbizottság értékelése alapján az idei vetélkedő győztesei: a Nagy Ákos, Sebő Péter és Villám Gergely összetételű csapat lett. A díjakat Mészáros Éva főnevelő adta át a versenyző tanulóknak, amelyeket a Pázmány Péter Alapítványtól, pályázat útján nyert pénzből vásárolták. Elmondta továbbá, hogy minden iskolaévben több felvilágosító ismeretterjesztő vetélkedőt szerveznek nemcsak a dohányzás élettani hatásairól, hanem az AIDS, kábítószer és az alkohol negatív tulajdonságairól is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?