A multimédia technológiák új távlatokat nyitottak az oktatás minden területén, beleértve az óvodai nevelést.Meseországunkban, a nagyfödémesi Magyar Tanítási Nyelvű Óvodában olyan folytonosan megújulni kész csapat állt össze az évek során, melynek tagjai mindent megtesznek azért, hogy az oda járó gye
A multimédia technológiák új távlatokat nyitottak az oktatás minden területén, beleértve az óvodai nevelést.
Meseországunkban, a nagyfödémesi Magyar Tanítási Nyelvű Óvodában olyan folytonosan megújulni kész csapat állt össze az évek során, melynek tagjai mindent megtesznek azért, hogy az oda járó gyermekek érzelmileg kiegyensúlyozott, értelmileg és szociálisan felkészült tagjaivá váljanak társadalmunknak. Ezért szinte minden továbbképzésen, szakmai napon igyekszünk részt venni, minden új eszközzel, módszerrel sietünk megismerkedni. Így volt ez néhány éve a modern technika eszközeivel is, először a számítógép, majd az interaktív tábla működésével ismerkedtünk meg behatóbban. Gyakran meséltünk pozitív tapasztalatainkról, sikereinkről az SZMPSZ Óvodai Társulása elnökének, Berky Angelikának, aki egy idő után arra kért bennünket, osszuk meg tapasztalatainkat más óvónőkkel.
Így óvodánk lett a helyszíne annak az SZMPSZ által szervezett módszertani napnak, melyen kolléganőnk, Karácsony Ildikó adott elő. Ildikó az elmúlt két évben több képzésen is részt vett, különböző táblák és többféle program kezelését ismerte meg, mégis a legtöbbet önképzéssel tanult meg, és erre biztatta a módszertani napon részt vevő 38 kolléganőt is. Az interaktív tábla és a különböző jelzések, ikonok megismerése csupán az első lépés, azok felhasználási lehetősége azonban olyan sokrétű, hogy azt egy képzésen lehetetlen elsajátítani. Kolléganőnk, hogy felkeltse az óvónők érdeklődését, igyekezett sokrétű bemutatót tartani. Számos olyan ötletet mutatott, melyek használatával nemcsak felkelti, hanem viszonylag hosszú időn át fenn is tartja a gyermekek érdeklődését egy-egy feladat iránt. Nem beszélve a sajátos nevelési igényű gyermekekről, akiket az interaktív tábla segítségével sokkal hatékonyabban lehet ösztönözni az aktivitásokra. Az interaktív táblára vetített kép előtt mozoghat, ugrálhat a gyerek, nem kell egy helyben ülni, sőt, kimondottan mozgást, interaktivitást igénylő játékokat is lehet az elektronikus táblára vetíteni. Ahhoz, hogy valóban hatékony, képességfejlesztő és tudásbővítő tevékenységeket kínálhassunk a kommunikációs technológiák révén az óvodások korcsoportjában is, elengedhetetlen az óvodai pedagógusok felkészítése a technika alkalmazására, valamint az új módszertani kultúra befogadása, elsajátítása. Hangsúlyozni kell azonban, hogy nem az általános számítógép-használati ismeretekkel rendelkező óvodapedagógusokra van szükség, hanem a számítógépet kreatív fejlesztőeszközként és a személyes kommunikációt támogató médiumként hasznosítókra. Ehhez azonban teljes szemléletváltásra kell törekedni, mely magába foglalja azt a fajta nyitottságot, amely lehetővé teszi az innovatív oktatási módszerek befogadását. A sikeres alkalmazás feltételét azok az érdeklődő, lelkes, az új iránt fogékony, innovatív pedagógusok jelentik, akik tudnak és képesek folyamatosan megújulni, egymástól tanulni. Mi ezt tettük a nagyfödémesi óvodában. Úgy éreztük, nem volt hiábavaló ez a nap, hiszen az óvónők mosolyogva, az előadónknak gratulálva indultak haza. Reméljük, sok új ötletet vittek magukkal saját munkájukhoz.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.