<p>A galántai Kodály Zoltán Gimnázium II.A osztályos diákjai heteken át izgatottan készültek egy szerepcserére, nevezetesen arra, hogy vendégekből vendéglátókká váljanak.</p>
Budai diákok Galántán
BERGENDI MÓNIKA
A 2013. március 14–17-i sikeres budapesti kirándulás után május 30. és június 2. között fogadták Galántán a budai Szent Margit Gimnázium 11.E osztályának diákjait.
Csütörtökön este érkezett meg az autóbusszal 32 diák és két kísérőjük. A gimnázium ablakaiból kandikáló fejek várták, hogy lekászálódjanak, majd üdvrivalgás kíséretében köszöntsék egymást. Az iskola aulájában került sor a vendégek fogadására, mely Puchla Nikolett zongorajátékával kezdődött. Ezt követően Marsall János, a galántai gimnázium igazgatója mutatta be az iskolát a kezdetektől napjainkig, kitért Kodály Zoltán munkásságára, Galánta nevezetességeire.
Jančík Filip zongorajátéka adott végső keretet a fogadásnak. Az iskola névadójának földszinti szobránál a margitosok koszorút helyeztek el. A mátyusföldi diákok ezután vendégeiket saját otthonukban fogadták, ill. szállásolták el.
Pénteken reggel autóbusszal Pozsony felé vették az irányt, a budai diákokkal tartott nyolc galántai gimnazista is. A séta a pozsonyi Vigadó előtti térről indult, a szemerkélő eső sem akadályozta a fiatalokat és kísérőiket abban, hogy az óváros nevezetesebb épületei előtt meg-megálljanak.
A Szent Márton-székesegyházhoz kötődő múlt megbeszélése után megtekintették a templomot és a kiállított kegytárgyakat, kincstárt és kriptát, majd a várba vették az irányt. Kellemes sétát követően a parlamentbe is ellátogattak. A kora délutáni órák az óvárosi sétával folytatódtak, megtekintve a Prímási palota épületét, illetve a kiállítást. Dévény vára alatt a két folyó, a Duna és a Morva találkozásánál a június 4-i nemzeti összetartozás napja alkalmából emlékeztek a diákok és tanáraik.
Szombaton reggel Pázmány Péter nyomában indultak Nagyszombatba, s egy helyi magyar ajkú idegenvezető segítségét igénybe véve ismerkedtek meg a várossal, nevezetességeivel. Nyitra felé tartva útközben Zoboralja népdalaiból kaptak ízelítőt. Vágsellyén Novák Veronika, a Pázmány-kastélyban működő levéltár igazgatónője fogadta a vendégeket, lendületes, tartalmas előadása rendhagyó történelemóraként is minősíthető.
A történelmi kalandtúrát a deáki templom megtekintésével folytatták egy helytörténeti előadás kíséretében. A közeli vágkirályfai temetőben megálltak Janics Kálmán sírjánál, megismerkedtek életútjával, majd koszorúzással zárták az emlékezést. Az esti órákban a vágkirályfai stadionban a két osztály labdarúgó-mérkőzést játszott. A vendégek tiszteletére a helyi kultúrházban fogadás volt, melyet kötetlen beszélgetés, szórakozás követett.
Vasárnap reggel a két osztály együtt elsétált a galántai Esterházy-kastély parkjába, körbejárta az évtizedek óta felújításra váró épületet, Kodály Zoltán szobránál pedig közösen énekelt el egy népdalt.
A vasárnapi programot az úrnapi körmenettel egybekötött szentmise zárta, melyen mindkét osztály tanulói részt vettek. Kellemes meglepetésként ért mindenkit a helyi esperes-plébános, Józsa Attila, gimnáziumunk volt diákjának a budai és galántai gimnazistákhoz intézett köszöntő szavai, majd a Szent István-plébániatemplom bemutatása.
A csereprogram keretében megvalósult kirándulások szervezését nagyban megkönnyítette a két intézmény és a szülők a pozitív hozzáállása. Rengeteg baráti, intézményi és szülői segítséget, illetve önzetlen támogatást kaptunk, melyet ezúton is köszönünk!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.