Az igény teremtette nyelviskola

Egy zsákutcában, befejezés előtt áll a ház, Gálik Attila öt évvel ezelőtt alapított nyelviskolája. Ennek ellenére mindazoknak, akik itt tanulják az angol és az olasz nyelvet, egyenes utat nyithat a nagyvilágba.

Gálik Attila öt évvel ezelőtt alapította nyelviskoláját A szerző felvételeAzok, akik néhány hónapot diákként külföldön töltöttek, vagy pályakezdőként egy nemzetközi cégnél szeretnének elhelyezkedni, már tudják, miért olyan fontos az idegen nyelv alapos ismerete. Sokan azonban csak idővel, deresedő fejjel ébrednek rá, hogy egy kis nyelvtudással jobban boldogulnának. Ők az öregdiákok, akik nem restellnek tanulni a fiataloktól.

A nyersfa illata, az iskola frissen festett osztályai egyfajta üdeségről, és Éva, az ifjú restaurátor feleség ízléséről árulkodnak. Az épületben jelenleg is zajlanak az utómunkálatok, ezért a zaj miatt alig halljuk egymás szavát, amikor az iskola apró tanárijában beszélgetni kezdünk. „Egy volt osztálytársammal évekkel ezelőtt úgy határoztunk, hogy nyelviskolát nyitunk. Csakhogy ő ezt követően kiment Angliába, én pedig munka nélkül maradtam. Ez nem tartott sokáig, mivel Érsekújvárban ma még kevés a szakképzett angoltanár. ĺgy 1997-ben létrehoztuk az iskolát, ahol 1998-ban már harminc diákkal foglalkoztunk. Mára kicsinek bizonyult az iskola, hiszen jelenleg 400 diákunk van. Jóformán a legkisebbektől, az alapiskolás korú gyermekektől az alkalmazásban levő felnőttekig mindenkivel foglalkozni tudunk. Korosztályok, illetve tudásszint szerint tizenkét fős csoportokban folyik az oktatás a nyelviskolában, és a város négy alapiskolájában“ – tájékoztat Gálik Attila. Megtudom tőle, hogy ez esetben nem a nyelvtanárok csoportja keresett magának tanítványokat, hanem a nyelvet tanulni szándékozók keresték fel őket. Tudják, vidékről is volnának érdeklődők, de ma még nem áll módjukban megoldani az ezzel járó kiutazást. Magántanulókat azonban nem fogadnak, ugyanis a csoportos foglalkozásoknál a diákok kénytelenek betartani a megbeszélt időpontokat, míg egyéneknél ez hoszszas egyeztetéseket kívánna, ami olykor a tanórák elmaradását okozná.

Az iskola megálmodója és létrehozója elárulja, idén egy csoport diákjuk komoly kihívással néz szembe. Megpróbálkozik a nemzetközileg elismert Pitman Qualifications angol nyelvvizsgával. Szeretnék elérni, hogy a diákjaik ne csak a saját jó érzésükért tanuljanak. A tanulmányaik végén egy, Magyarországon mára államilag elismert nemzetközi nyelvvizsga letételével oklevelet kaphatnak. Ezt a vizsgát azok számára is elérhetővé akarják tenni, akik nem náluk tanulnak angolul, de szeretnék megszerezni az oklevelet. Az újvári nyelviskolában kereskedelmi adminisztrációt, üzleti kommunikációt is oktatnak a járási hivatal, a banki kirendeltségek, illetve érsekújvári és párkányi cégek alkalmazottai számára.

A párkányi Pathó Ildikótól, a nyelvvizsgaközpont szlovákiai képviselőjétől megtudtuk, hogy az említett nyelvvizsgát Szlovákiában jelenleg hat bejegyezett vizsgahelyen lehet megszerezni, többek közt Párkányban két helyen is. „Az elképzelésünk, hogy a diákok a megszerzett szakvizsga mellé egy nemzetközileg elismert bizonyítványt kapjanak a nyelvtudásukról. Hiszen az Európai Unió felé haladva ez a diákok számára előnyt jelenthet majd. Magyarországon a nyelvvizsga kiváltja a középiskolai angol nyelvi érettségit, e vizsgával rendelkezők többletpontot kapnak a főiskolai és egyetemi felvételin, és mivel a főiskolák és egyetemek a diploma megszerzést államilag elismert nyelvvizsgához kötik, ezt a feltételt is teljesítik” – tájékoztatott az ugyancsak okleveles nyelvtanár, aki ma már a pedagógusszövetség tagjaként is szorgalmazza, hogy a nemzetközi nyelvvizsgát szlovákiai viszonylatban éppúgy elfogadják, mint a szomszédos országban. Véleménye szerint, ha a jelenlegi iskolarendszert megreformálják, a folyamat majd egy új, nyelvvizsgákat elismerő törvényt hozhat magával. „Nem holnapra kell diákjainknak, dolgozóinknak ez a nyelvvizsga, de holnaputánra már feltétlenül!“ – hangsúlyozta Pathó Ildikó, szerinte a multinacionális cégekben a kommunikációs nyelv sok helyütt már ma is az angol nyelv. Fizetésbeli különbséget jelenthet, vagy egy óhajtott pozíció elnyerését teheti elérhetőbbé, ha a fiatal pályakezdő bizonyítottan jól beszéli a kért nyelvet.

„Ám, ha valaki bekopogtat hozzánk az utcáról, mégiscsak jobb, ha legalább három héttel a vizsgatétel időpontja előtt teszi, mivel ha hosszabb ideje nem beszélte, gyakorolta a nyelvet, szüksége lesz egy kis előkészítésre. A nyelvvizsga mellett egyéb nemzetközi képesítéseket nyújt a brit intézet több területen is, mint például számítástechnika, idegenforgalom, vagy nemzetközi menedzsment “ – jegyezte meg Attila. Az iskolában tett látogatás során azt is megtudhattuk, hogy a vizsga eredményeire bizony legalább két hónapot kell várni, hiszen a javítása a londoni központban történik. A helyi nyelviskolák levezénylik a vizsgákat, és postán küldik az anyagot a nemzetközi képesítő intézetnek. Talán hihetetlen, de a szóbeli vizsgákat is magnóra rögzítik, és Angliában értékelik. Nem csak a diákot, hanem a pedagógust is értékelik ilyen módon, hiszen a tanítvány felkészültsége az ő munkáját is dicséri.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?