Albérleti körkép diákoknak

Az új tanév kezdete sokak számára egyet jelent a költözéssel: ki kollégiumba, ki albérletbe költözik egyeteme, főiskolája közelében. Albérleti körképünkkel segíteni szeretnénk azoknak, akik nem jutottak kollégiumhoz. Cikkünkből megtudhatják, mennyibe kerül az egyes egyetemi városokban a lakások bérlése.

A fiatalok jellemzően az olcsó, kis alapterületű ingatlanokat keresik – figyelembe véve anyagi lehetőségeiket, illetve életvitelüket, ez egyáltalán nem meglepő. A nagyobb egyetemi felsőoktatási intézmények nem tudnak minden hallgatónak kollégiumi szállást biztosítani. Nagyszombatban például az egyetemi hallgatók fele nem kapott szállást, a pozsonyi Comenius Egyetem hallgatóinak pedig mintegy egyharmada kénytelen albérletet keresni a diákszállók alacsony létszáma miatt. A többi egyetemi városban csak szeptember végén, esetleg októberben derül ki, hányan kénytelenek albérletet fizetni.

Bár majdnem minden nagyobb városban sok a kiadó lakás, a tulajdonosok nem szívesen adják bérbe egyetemistáknak tulajdonukat, ugyanis állításaik szerint rossz tapasztalatokat szereztek a hallgatókkal kapcsolatban. Az egyik ingatlanközvetítő munkatársa elmondta, a lakástulajdonosok tudják, az egyetemi hallgatók kevesebb pénzzel rendelkeznek, mint a már keresők, ezért többen laknak kisebb lakásokban, ami az ügynök szerint magával hozza azt, hogy jobban leélik a szobát, éjszaka is zajonganak.

Pozsony

A fővárosban sem rózsás a helyzet, nincs elég szálláshely a diákok számára. Andrej Pagáč, a malomvölgyi kollégium igazgatója azt nyilatkozta, a kérvényt benyújtók közül mintegy háromezer hallgatónak nem áll módjukban diákszállói helyet biztosítani. Pozsonyban van elegendő kiadó lakás, a háromszobásba a tulajdonosok leggyakrabban három-öt hallgatót szállásolnak el. Inkább fiatal párokat, lányokat részesítenek előnyben. A fővárosban egy háromszobás lakásért a diákok legkevesebb 15 ezer koronát fizetnek, ehhez hozzájön még a 2500 korona villanydíj.

Nagyszombat

Nagyszombatban sokkal kisebb a lakáskínálat, és mivel a hallgatók mintegy fele nem jut kollégiumi szálláshoz, a kereslet is jelentős. A Nagyszombati Egyetem az 1124 jelentkező közül csak 593-nak tud diákszállót biztosítani. A városban és környékén jelentős ipari beruházások történtek, megugrottak az ingatlanárak és a bérleti díjak is. Egy nagyszombati lakótelepi háromszobás lakás bérleti díja jelenleg 12 ezer korona (+ villany) körül van.

Kassa

Kassán a főbérlők éppen a diákokat részesítik előnyben a fiatal gyerekes családokkal szemben, ám a városban nincs jelentős gond az egyetemisták elszállásolása terén. A Kassai Műszaki Egyetem diákszállójának igazgatója, Kamil Podolan szerint a kérvényezők több mint nyolcvan százalékának áll módjukban szállást biztosítani. A többiek pótágyon alhatnak, de eziránt az igazgató szerint nincs nagy érdeklődés. Egyébként Kassán jelenleg egy lakótelepi háromszobás lakás bérleti díja 12 ezertől 15 ezer koronáig (ebben az árban már benne van a villany) mozog.

Besztercebánya

Besztercebányán kicsit jobb a helyzet, ott a Bél Mátyás Egyetem hallgatóinak 75 százaléka jut kollégiumi szálláshoz, ám azok, akik nem kapnak, 7500 koronától 11 ezerig (plusz villany) bérelhetnek egy háromszobás lakást. (p, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?