A villamosszék története

Ki hinné, hogy immár száztizenhat éves múltra tekint vissza a legendás kivégzőeszköz, a villamosszék? A visszataszító eszközt a 19. század végén alkották meg, és 1890. augusztus 6-án használták először, New York északi részén, Auburn városkában.

Ki hinné, hogy immár száztizenhat éves múltra tekint vissza a legendás kivégzőeszköz, a villamosszék? A visszataszító eszközt a 19. század végén alkották meg, és 1890. augusztus 6-án használták először, New York északi részén, Auburn városkában. Az első ember, akin alkalmazták, egy zöldségárus, William Kemmler volt, akit gyilkosságért ítéltek halálra. Mivel ekkor használták először a széket, nem tudták biztosan, hogy milyen erősségű áram szükséges a halálhoz, így az áldozat testébe 1780 voltnyi villanyáramot vezettek. Az illetékesek azt állították, hogy a halál azonnal beállt, és Kemmler semmit sem érzett, ez viszont nem így volt. Egy szemtanú elmondása szerint, amikor a hóhér elcsavart egy gombot, az elítélt teste szoborrá merevedett, csupán bal kezének mutatóujja mozgott. Anynyira belenyomta a tenyerébe, hogy abból kiserkent a vér. Kemmler szenvedése nyolc percig tartott, csak ilyen hosszú idő eltelte után állt be nála a halál. A New York Times másnapi, augusztus 7-i számában felháborodottan számoltak be a kivégzésről. Kijelentették, hogy ez a cselekedet szégyen az egész civilizációra nézve.

A villamosszék általi halált azonban nem vetették el, és kikísérletezték, hogy milyen erősségű áramütésre van szükség a gyilkossághoz. Váltóáram nem öl 300 volt alatt, de 60 hertzen már 110 volt is halálos lehet. Amerikában 1972-ben eltörölték a halálbüntetést, de 1977-től ismét érvénybe léptették. Egy felmérés szerint az amerikaiak 61 százaléka pártolja a halálbüntetést. Manapság az USA egyes részein kívül Kínában és a Fülöp-szigeteken használnak villamosszéket, de leginkább kötéllel és méreggel hajtják végre az ítéletet a bűnösökön.

A villamosszék több mint százéves „élete” során számos filmest és írót ihletett meg. Ezzel az eszközzel a lehető legborzasztóbb hatást tudták kiváltani, és helyenként elérni, hogy a néző, illetve az olvasó elgondolkodjon rajta, vajon helyes dolog-e ilyen borzasztó módon igazságot szolgáltatni? Lehetséges, hogy unokáink már csak úgy fognak beszélni az Öreg Szikráról, mint mi a guillotine-ról, ma azonban még aktív eszköze a halálbüntetésnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?