A Vasszűz tizennegyedik dobása

A londoni Steve Harris hosszas hezitálás után 1977-ben a kibontakozóban lévő futballpályafutása helyett a zenélést választotta. A basszusgitáros együttest alapított Iron Maiden (Vasszűz) néven. Azóta bizony sok víz lefolyt a Temzén. Focistaként már rég a feledés homályába veszett volna, zenészként azonban mindmáig rendkívül aktív.

Az Iron Maiden a metálzene egyik legaktívabb koncertzenekara, tájainkon is számtalanszor fellépett márSITA/AP-felvételAz Iron Maiden a zenetörténet egyik legfontosabb és legnépszerűbb metálzenekara. A zenészek az ötödik iksz küszöbén sem fáradnak, és szerintem – különösen mostanában – fel sem merül bennük a visszavonulás gondolata.

A Maiden metáltörténelme

Az együttes fénykora a nyolcvanas évek első felére tehető – nem véletlenül, ezt az időszakot tartják a metálzene aranykorának. A kilencvenes évek elején, a jócskán megváltozott zenei körülmények közepette, a metál háttérbe szorulásával Harriséknél is jött a látványos visszaesés. A válság Adrian Smith gitáros távozásával kezdődött, majd Bruce Dickinson énekes kiválásakor a feloszlás is komolyan felmerült. Szerencsére sikerült túllépniük a válságon, a viták megoldódtak, a hűtlen zenészek meggondolták magukat: Smith és Dickinson visszatérésével ‘99-től új éra vette kezdetét a zenekar karrierjében. Ezt eddig három stúdióalbum fémjelzi, a legutóbbi augusztus végén került a boltokba A Matter Of Life And Death címmel.

Tizennegyedik stúdiólemez

A korong Németországban az eladási lista élén debütált, Nagy-Britanniában a negyedik helyre iratkozott fel, az Egyesült Államokban pedig a Maiden a pályafutása során először került be az összesítés első tízes mezőnyébe, a kilencedik helyet szerezte meg. Az együttes szemmel láthatóan friss és energikus – ugyanezzel a két jelzővel illethető az album is. Tíz dalt vonultat fel, többsége hét-nyolc perces, összjátékideje hetvenkét perc, ez Harrisék eddigi leghosszabb munkája. A zenészek haladnak tovább a Smith és Dickinson visszatérése óta megkezdett úton, hangzásviláguk még inkább a progresszív metál felé tolódik, szintetizátorok kíséretében. Instrumentális tétel nincs a lemezen, több hosszabb hangszeres rész viszont hallható a dalokban, amelyek – főként Harris jellegzetes gitárjátéka miatt – eltéveszthetetlenek. Az albumot maxi CD-n beharangozó, háborús utalásokkal megtűzdelt The Reincarnation Of Benjamin Breeg még a többi felvételnél is energikusabb. A téma további daloknál is előjön: megjelennek – egyebek közt – a szövegekben szó van többi közt a háborús övezetben szolgáló katonákról, az atombombáról, a normandiai partraszállásról és Istenről szóló gondolatok.

A klasszikus metál ősrégi rajongóit szerintem ez a lemez sem fogja meggyőzni, de akik az évek során hűségesek maradtak a Maidenhez, bizonyára nem csalódnak benne. Az A Matter Of Life And Death jól felépített, erős album. (péjé, o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?