A fogyasztás emelkedése főként a fiúknál tapasztalható

A fiatalok manapság a drogok szélesebb köréhez férhetnek hozzá és egyre többen vannak azok, akik alkohollal együtt fogyasztják a kábítószereket – állapította meg az uniós és a norvégiai droghelyzetről az Európai Kábítószer és Drogfüggő Megfigyelő Központ (EMCDDA) éves jelentésében.

A fiatalok manapság a drogok szélesebb köréhez férhetnek hozzá és egyre többen vannak azok, akik alkohollal együtt fogyasztják a kábítószereket – állapította meg az uniós és a norvégiai droghelyzetről az Európai Kábítószer és Drogfüggő Megfigyelő Központ (EMCDDA) éves jelentésében.

A központ figyelmeztetett arra, hogy az unió fiataljai egyre több alkoholt fogyasztanak, és emelkedik a drogok, főként a marihuána fogyasztása is. Az unió egyelőre messze van attól, hogy a kitűzött célnak megfelelően, 2006-ig viszszaszorítsa a drogfogyasztást a fiatalok körében. A marihuána (vadkender) fogyasztása, amely egyre masszívabban terjed és széles körbe szinte megszokott dologként kezelik, már valóságos népegészségügyi problémává vált. Németországban, Spanyolországban, Franciaországban, ĺrországban, Nagy-Britanniában a 15 és 25 év közötti korosztály több mint húsz százaléka élt a szerrel az elmúlt tizenkét hónapban. A rendszeres fogyasztás emelkedése főként a fiúknál tapasztalható. Az uniós monitoring központ első alkalommal mérte fel az alkoholhoz kapcsolódó problémákat, és azt állapította meg, hogy az alkoholfogyasztás is komoly fenyegetést jelent. Egy tíz városra kiterjedő felmérés szerint a 20 évesnél fiatalabb korosztály több pénzt költ alkoholra, mint más szabadidős élvezetekre. Portugáliában a 15-16 évesek 26 százaléka Dániában 89 százaléka ismerte el, hogy volt már részeg. A drogmegelőzésben a médiakampányok továbbra is fontos állomást jelentenek, annak ellenére, hogy kevés adat igazolja hatásosságukat, ráadásul igen költségesek is.

Csak néhány EU-tagállamban: Spanyolországban, ĺrországban és Nagy-Britanniában működik országos iskolai prevenciós program. Egyedül ĺrország, Hollandia és Nagy-Britannia rendelkezik célzott megelőző programokkal a veszélyeztetett családok és a hátrányos helyzetű negyedek számára. A központ közlése szerint a kábítószer 1990 és 2000 között közvetlenül 3103 halálesetet okozott a húsz év alatti korosztályban. 1990-ben 161 halálesetért 2000-ben, pedig 349 halálesetért volt felelős. Az elmúlt évtizedben évente 7-9 ezer olyan haláleset számoltak össze az EU-ban és Norvégiában, amely közvetlenül összefüggésbe hozható a drogfogyasztással. Az áldozatok többségében harmincas és húszas éveikben járók. Az AIDS-vírussal való fertőzöttség előfordulása az intravénás drogosok között országonként igen eltérő az EU-ban. Nagy-Britanniában mintegy 1 százalék, Spanyolországban viszont 30 százalék. 1999-ben az EU tagállamok és Norvégia 2,3 milliárd eurót költött a megelőzésre és a kockázatcsökkentésre, ami az EU egy felnőtt korú lakosára vetítve 5-10 euró közötti összeget jelent. A lista elején a nem EU-tag Norvégia áll, amely a GDP 0,1 százalékát áldozza erre. Bizonyos országok, így Finnország, Luxemburg, Ausztria egyértelműen az élen járnak a kábítószereseknek nyújtott szolgáltatások színvonalában Görögországhoz, Portugáliához, Franciaországhoz és Nagy-Britanniához képest. (d, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?