COVID-19 vírussal összefüggő szaglászavar
A szaglászavar különböző mértékben alakulhat ki, beszélhetünk teljes szagláshiányról, illetve csökkentett vagy torz szaglásról is. A COVID-19 fertőzés előtt ez a betegség a lakosság csak egy elenyésző részét érintette, azonban a koronavíruson átesettek 50-70%-ánál figyelhető meg a szaglásvesztés. Habár a szaglás és az ízérzékelés függetlenek egymástól, mégis van köztük kapcsolat, így gyakran a szaglászavarral ízérzékelési zavarok is párosulnak.
A koronavírusból felépültek zöménél a szaglás normalizálódott a betegséget követő hetekben, azonban az érintettek 20-30%-ánál több hónap, akár fél év elteltével sem áll helyre a szaglásképesség. Előfordulhat az is, hogy a beteg kellemetlen szagokat érez, ezt nevezzük torz szaglásnak.
Kihez forduljunk?
Először is, szükséges megállapítani, hogy biztosan koronavírus okozza-e a tüneteket. Szagláspanasszal a CMC Déli Klinika fül-orr-gégészeti szakrendelését érdemes felkeresni, ahol orrendoszkóppal és teljes körű anamnézis felvételével történik a vizsgálat. Az alapos kivizsgálásnak a rejtett alapbetegségek diagnosztizálása miatt van jelentősége, ilyen alapbetegség lehet a krónikus orrmelléküreg-gyulladás vagy az idegrendszeri megbetegedések.
Lehetséges gyógymódok
A szaglászavarokat különböző módon lehet kezelni, többet között a vitaminok, nyomelemek fogyasztásával, orrmosás és lokális szteroidos orrspray alkalmazásával. Ide tartozik a szaglástréning is, mely során a szaglóhám és a szaglópálya regenerációja történik meg.
Hogyan zajlik a szaglástréning?
A szaglószervünk regenerációját rövid és intenzív szagimpulzusokkal segítik elő, amelyek stimulálják a szaglást érzékelő sejteket és idegeket.
A CMC Déli Klinikán foglalkoznak szaglástréninggel. A sikeres folyamat minimum 12 héten át tart, amely során négy alapillat segítségével rövid szagexpozíciót végeznek. A négy alapillat közé tartozik a rózsa, a citrom, a szegfű és az eukaliptusz. A hyaluronsav is ajánlott a gyulladáscsökkentő és immunmodulátor képessége miatt.
A szaglásvesztés vagy szaglászavar napjainkban a COVID-19 betegség egyedi tünetei közé sorolható, ezért semmiképpen nem szabad félvállról venni. Amennyiben a betegség elmúlásával a szaglás nem normalizálódik, mindenképpen jelentkezzen a fül-orr-gégészeti szakrendelőben kivizsgálásra, hogy az életminősége helyreálljon.
(PR)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.