Hogyan tároljunk?

Csak egészséges, sérüléstől, rágástól, fertőzéstől mentes terményt raktározzunk. A még a kertben lévő zöldségfélék betakarítását ne halogassuk tovább. A már tárolt gyökérzöldségeket válogassuk át, ne hagyjuk a fertőzött, rothadó gyökereket, gumókat az egészségesek között.

Csak egészséges, sérüléstől, rágástól, fertőzéstől mentes terményt raktározzunk. A még a kertben lévő zöldségfélék betakarítását ne halogassuk tovább. A már tárolt gyökérzöldségeket válogassuk át, ne hagyjuk a fertőzött, rothadó gyökereket, gumókat az egészségesek között. A gondos válogatásra azért van szükség, mert a hosszú raktározási idő alatt több, a rothadást is előidéző kórokozó akadálytalanul tovább fertőz és szaporodik. Ugyanakkor a késői termékek (cékla, téli retek, bimbóskel, sütőtök) felszedése után haladéktalanul hozzuk rendbe az ágyasaikat, távolítsuk el a fertőzött növénymaradványokat és ássuk fel a területet. A baktériumos lágyrothadás (Erwinia carotovora) a gyökérzöldségek gyakori, főleg a raktározás idején felszaporodó kórokozója, de egyre gyakrabban szabadföldön is károsít. A baktérium fertőzése következtében rothadnak a gyökerek, a gumók sárgulnak, majd elszáradnak a növény föld feletti részei. Az elrothadt gyökérrész barna, nyálkás, pépszerűvé válik. A betegséget előidéző baktérium a beteg növénymaradványokon telel. Elsősorban nedves környezetben fertőz. A baktérium leggyakrabban már a szabadföldön fertőzött gyökerekkel kerül a raktárba. Ha ott a levegő meleg, párás, fülledt, gyorsan szaporodik és rövid idő alatt súlyos károkat okoz. A kórokozó tehát a termőhelyről kerül a tárolóba, ahol 10 C fok alatti tárolásnál gyakorlatilag nincs jelentősége, kártétele. (Legjobb, ha a tároló hőmérséklete 0 fok körül van.) A 10 fok fölötti tárolásnál már be tud hatolni a répatestbe, amelyet 2–4 hét alatt teljesen elrothaszt, 21 fokon esetében viszont a kórokozó már szervesanyag nélkül is a répatestbe hatol. Ezért ajánlatos a gyökérzöldségeket a betárolás előtt megszárítani, ami a sebek száradását is elősegíti. Nedves vagy mosott sárgarépagyökereket nem szabad tárolni.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?