Hidegágy, melegágy, melegtalp

Amikor a nappalok rövidülni kezdenek, egyre gyakrabban gondolunk arra, hogy jó lenne egy kicsit meghosszabbítani a nyarat, hiszen a paradicsomon, paprikán ott vannak a terméskezdemények, és a saláta sem volt soha ilyen ízletes, mint most. Egy kis technológiai és biológiai trükkel egész télen friss kerti zöldséget termelhetünk.

A dolog nyitja, hogy előre tervezünk, és egy kis extra védelemben részesítjük növényeinket. Kevesen vannak tisztában azzal, hogy egy kis odafigyeléssel is csodákat lehet tenni. Hiszen télen növényeink kifagynak a nagy hidegtől, a jeges szelektől. A gyökérzöldségek további védelme érdekében alkalmazhatunk talajtakarást, használjunk szénát, szalmát, vagy összegyűjtött őszi leveleket. Ám a kert védett, déli fekvésű részein már egy műanyag tábla is mediterrán mikroklímát teremthet, ha növényeink hidegágyban telelnek, és a hidegágyat egy újabb műanyag táblával lefedjük. Téli termesztésre ajánlott a spenót, póréhagyma, fodroskel, évelő kakukkfű, koriander, borsfű, zsálya.

Korai szezonelő, késői szezonutó

A hidegágy tulajdonképpen egy átlátszó, nyitható tetővel ellátott keret, amely mini üvegházhoz hasonlítható. A szezonkezdést meggyorsítja, a végét kitolja. A hidegágy a napenergiát hasznosítja. A hidegágyban a hőmérséklet magasabb, a széndioxid-koncentráció nagyobb a szabadtérinél. Méretét szükségleteink, valamint a benne nevelendő növények száma és mérete határozzák meg. Szélvédett helyen állítsuk fel. A keret nézzen déli irányba, és ugyanebbe az irányba lejtsen. Fontos a szellőzés biztosítása, ezért kell, hogy a tető kitámasztható, felnyitható vagy levehető legyen. A hagyományos hidegágy jellemzője a magasított hátulsó rész, lejtős, üveges tetővel. A lejtős tető sok napfényt enged át, és nem gyűjti össze az esővizet, nem áll meg rajta a hó. A kertészeti szaküzletekben is kapható hidegágyak leggyakrabban alumínium vázasak. Ilyenkor a melegágy minden fala üvegből készül.

A sok fény a saláták és magoncok számára nélkülözhetetlen. A túlzott téli lehűlés ellen a hidegágyat műanyag lapokkal szigetelhetjük. Nyáron a túlmelegedés ellen árnyékolással védekezhetünk, ám az öntözésre is gondot kell fordítani. Ügyeljünk arra, hogy a növény talaja viszonylag száraz legyen napnyugtáig, ezzel is csökkentve a fertőzésveszélyt.

A hidegágyat használhatjuk korai palánták nevelésére (korai zöldségek), a bentről (szobából, verandáról, melegházból) kikerült palánták edzésére, szoktatására. Továbbá nyáron dugványok, őszi kiültetésű évelő palánták előnevelésére is alkalmas. Ősszel zöldségeket nevelhetünk benne, hogy minél tovább jussunk friss táplálékhoz. Télen védhetjük benne érzékeny konténeres növényeinket, tárolhatjuk benne gyökérzöldségeinket, szalmával takarva, és hagymások hajtatására is megfelelő.

A mini melegházat vagy hidegágyat megvásárolhatjuk, de magunk is elkészíthetjük. A mini változat valójában átlátszó tetejű doboz, vagyis az ágynak alja is van. Jellemzője a könnyű szerkezet. Bárhová helyezhetjük, így a túlmelegedés elleni védelem is könnyen megoldható. Használhatjuk kertben, teraszon, balkonon. A nagyobb hidegágyak tartóelemei készülhetnek téglából vagy betonból, ám ha a faváz mellett döntünk, akkor a fát tartósítani kell. Olyan tartósító pácot vagy festéket használjunk, amely a növényre nem mérgező.

Ha a hidegágyat nem konténeres növényeknek, edényben nevelt palántáknak szántuk, hanem a magvakat közvetlenül a talajba vetjük, a keret alatti talajt időben elő kell készíteni. Ilyenkor különösen ügyeljünk a kiválasztott hely talajának minőségére. A jó vízvezető képesség alapfeltétel. A leendő hidegágy alatt ássunk ki egy, az üvegezett vagy fóliázott ablak méretéhez illő szélességű és hosszúságú, 40-50 centiméter mély gödröt. A gödröt töltsük föl komposzttal, földkeverékkel, amely megfelel a benne nevelt növény igényeinek. Helyezzük fölé az előre összeállított keretet. Ültetés, illetve hajtatás előtt tegyünk a beüvegezett ablakkeretre például kukoricaszárból takarót majd borítsuk le zsákokkal.

Búrák, alagutak

A nap melegét felhasználó hidegágyak akkor is hasznosak, ha nem az üvegházból kikerült növények akklimatizálására használjuk, lévén, hogy nincs is üvegházunk. A hidegágy nyáron a zöldségtermesztésben használható, télen pedig megóvja a kevésbé fagytűrő növényeket. A növényszaporítás során a palánták, bujtások védelmében is fontos a szerepe.

A búrák a talaj felmelegítésére szolgálnak, segítik a korai termények megfelelő fejlődését. Vásárolhatunk üveg vagy átlátszó műanyag búrákat. A magasított falú, levehető tetejű változatok előnye, hogy a bennük nevelt növények az egész szezonban benne maradhatnak. ĺgy részesülhet extra védelemben a paprika, padlizsán, vagy a késői ültetésű őszi saláta esetleg az áttelelésre szánt petrezselyem.

A búra alá ültetett növény vízellátását csak az oldalról beszivárgó víz biztosítja, ezért sokszor öntözésre is szükség lehet. Egyes búrákon vízbevezető nyílás is található. A legtöbbször azonban a búra alatt szivárogtató csövet kell végigvezetni, hogy csöpögtető öntözéssel biztosítsuk a vízellátást.

A folyosóbúra rövid, alagútszerű, egy darabból áll, könnyen eltávolítható, áthelyezhető. Kialakítása folytán viszonylag tág teret biztosít a terebélyesebben fejlődő zöldségféléknek, míg a nála kisebb sátor alakú búrák inkább csak a talaj felmelegítésére, palántanevelésre alkalmasak.

Az alagútszerű búra szükség szerinti hosszúságú. A konyhakertek talajának felmelegítésére, egyes zöldségek, például a sárgarépa előnevelésére kiválóan alkalmas. Szamócát, vágott virágot termeszthetünk alatta. Oldalfalai felcsavarhatók, így a szellőzés is könnyen megoldott, és a terményekhez is könnyen hozzáférhetünk. Vásárolhatók merev műanyagból készült alagút formájú, rövidebb búrák is. Ezek végeit összeillesztve azonban bármilyen hosszúságú alagút kialakítható. Speciális végelzáró lemezzel védekezhetünk a szélcsatorna kialakulása ellen.

Vásárolhatunk a kereskedelmi termesztésben is használatos, speciális, görbített keretre rögzített műanyag alagutat is, amely jól véd a szél és az időjárás viszontagságai ellen. A fagyok elmúltával dísznövénynevelésre is kiváló. Az alagút akkor szellőzik jól, ha mindkét végén kinyitható vagy felhajtható ajtó van elhelyezve.

Melegágy és melegtalp

A melegágyhoz a talajt fűtjük. Ehhez termosztáttal ellátott melegítőkábeleket használhatunk. Azonban a fűtésre a komposztálásnál is aktív mikroorganizmusok hőtermelése is megfelel. Ilyenkor azt mondjuk, hogy melegtalppal fűtünk.

A melegtalp begyullasztása

A nedves lombot, trágyát vagy a szalmás trágyát prizmába rakjuk, kétszer alaposan átforgatjuk. Ezután letakarjuk és megvárjuk, amíg begyullad. A mikroorganizmusok a szerves anyagok széntartalmát oxidálják, és miközben a szén CO2 formájában felszabadul, jelentős hő keletkezik. A komposztálódó anyag 65-70 fokra felmelegszik, azaz „begyullad”. Csak ezután terítsük szét az anyagot a gödör alján, majd szórjunk rá 20 centiméter vastagon virágföldet vagy komposztos földet. A termőrétegnek szánt laza szerkezetű, morzsalékos és humuszban (szerves anyagokban) gazdag földnek mintegy 18-20 fokra kell felmelegednie. Ebbe vessük a zöldségfélék, az egynyári virágok magvait vagy a kis szikleveles palántákat. Néhány nap elteltével ellenőrizzük, hogy a gödörben bomló melegtalp elegendő hőt termelt-e. Legalább 40-50 fokos hőmérsékletű legyen a melegtalp belseje.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?