Valóban a jobb oldalon kell kerítkezni?

kerites k

Az egyes parcellákat rendszerint kerítés választja el egymástól. Vajon kinek kell a kerítést megépítenie, és milyen magas lehet? Kell-e hozzá építési engedély? E sokakat foglalkoztató kérdéseket – olvasói levélre reagálva – ifj. Mészáros Lajos jogász válaszolja meg.

Érdekes

Egy kisvárosi új lakónegyedben vásároltam építkezésre alkalmas telket. Első dolgom az volt, hogy körbekerítettem egy modern drótkerítéssel, amely ellen a városi építésügyi hivatalnak sem volt kifogása. Jött azonban a baloldali szomszédom, aki már egy ideje osztozkodik velem, hogy bontsam le a kerítés azon részét, amely telkeinket határolja, mert az szerinte nem is az én tulajdonom, hiszen „már száz éve” létezik egy olyan szabály, amely szerint mindenki a jobboldali határon köteles keríteni. Szomszédom pedig előregyártott 2,5 m magas betonelemekből szeretné elkeríteni telkeinket, és azzal fenyegetőzik, hogy ha nem bontom le a drótkerítést, akár a drótkerítés mellett párhuzamosan a beleegyezésem nélkül is felhúzza az ő betonkerítését. Valóban mindenki csak a jobb oldalon kerítheti el a telkét? Lehetséges az, hogy nem én vagyok a drótkerítés tulajdonosa, vagy, hogy beleegyezésem nélkül felépítsenek szomszédságomban egy 2,5 m magas falat?

Válaszunk elején le kell szögezni, hogy jelenleg nem létezik olyan jogszabály, amely alapján minden telektulajdonosnak (a telek főbejáratát tekintetbe véve) a jobb oldalon kell kerítést létesítenie. Olvasónk szomszédjának téves véleménye jogi népszokáson, ill. szokásjogon alapszik, amely vidékünkön is mértékadó volt évszázadokon keresztül, bár voltak kivételek is. Ilyen volt, amikor valaki egész telkét, földjét akarta kerítéssel körülvenni, elhatárolni: megtehette, de a kerítés oszlopait a saját telkére kellett tennie. Voltak régiók, ahol a „keleti” szomszéd volt köteles kerítést telepíteni. A több szokásjogból eredő megoldást 1811-ben az Osztrák Általános Polgári Törvénykönyv bevezetésével egységesítették, és a jobb oldalon való kerítés kötelezettsége viszonylag hosszú időre törvényerőre is emelkedett.

A ma hatályban lévő Polgári Törvénykönyv (Ptk.) azonban nem tartalmazza ezt a „jobbkéz szabályt”, sőt, nem tartalmaz konkrét, közvetlen rendelkezéseket sem a kerítés tulajdonával kapcsolatban. A Ptk. általános és idevágó szakaszaiból és elveiből kiindulva azonban megállapítható, hogy a kerítés annak a személynek a tulajdonát képezi, aki azt létesítette, építette. A szóban forgó drótkerítés tehát olvasónk tulajdonát képezi.

A kerítés a Tt. 50/1976 sz. építési törvény 139b/8/b §-a és 55/2 §-a alapján kisméretű építménynek számít, ezért a létesítéséhez általában még csak építkezési engedély és a szomszéd beleegyezése sem kell. Az ilyen kisméretű építményt be kell ugyan az építésügyi hivatalban jelenteni, de ehhez a bejelentéshez elég csak egy egyszerű vázrajzot csatolni a telekről, és esetleg vázlatrajzot a kerítésről. Ha a szomszéd egy 2 méternél alacsonyabb, akár betonkerítést építene a saját telkén párhuzamosan a drótkerítéssel, megtehetné ezt egyszerű bejelentéssel, olvasónk beleegyezése nélkül is. A 2 méternél magasabb fal esetén azonban a törvény és a joggyakorlat szerint az építésügyi hivatal határozhat úgy, hogy a kerítéshez építkezési engedély szükséges, és ilyen esetben már a szomszéd (adott esetben olvasónk) beleegyezése is kellene.

Természetesen a párhuzamos kerítések létesítése a legfeleslegesebb dolgok kategóriájába tartozik, ezért elsősorban a jószomszédi kapcsolatokra kell törekedni, azért is, mert a szomszédok a telkeiket elválasztó kerítést gyakran egy életen át közösen kell, hogy használják, és együtt kell, hogy karban tartsák, függetlenül attól, hogy ki létesítette azt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?