ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓSokan talán már nem is emlékeznek arra, hogy egyáltalán vannak valamilyen értékpapírjaik a vagyonjegyes privatizációból. Az első sokk akkor érheti őket, ha jövő januárban megérkezik a számla a Központi Értékpapír-nyilvántartótól a tavalyi számlavezetési díjról.
Sokan az értékes papíroktól is megváltak
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Sokan talán már nem is emlékeznek arra, hogy egyáltalán vannak valamilyen értékpapírjaik a vagyonjegyes privatizációból. Az első sokk akkor érheti őket, ha jövő januárban megérkezik a számla a Központi Értékpapír-nyilvántartótól a tavalyi számlavezetési díjról. Ezt ugyan ki kellene fizetni, azonban nem szabadna pánikba esni, és azonnal az értékpapírok vagyonalapra történő átutalásáról gondolkodni. Könnyen megtörténhet, hogy a papírjaink még sokat érnek, az átruházáson így vesztenénk, az államot ajándékozva meg.
Mivel a vagyonalapra bármilyen értékpapírokat átutalhatnak az emberek, az alap az elmúlt időszakban így olyan cégek papírjaihoz is hozzájutott, amelyek értéke akár több ezer euró is lehet. Elena Osuská, az RM-S Market vezérigazgatója szerint ugyanakkor a vagyonalapra átruházott papírokat már nem igényelhetik vissza. „Alaptalanok azok a vádak, hogy az embereket a papírjaik értékéről senki sem tájékoztatta. A vagyonalap és az érintett szervezetek kezdettől fogva óvatosságra intették az embereket. Azt is tudni kellene, hogy az átruházás az emberek joga, és nem kötelessége” – vallja Osuská.
Fontos a tájékozódás
Mindebből az a legfőbb tanulság, hogy az értékpapíroktól nem szabadna elhamarkodottan megszabadulnunk, az átruházás előtt még tájékozódnunk kellene az aktuális értékéről. Hogy sokan ezt elmulasztják, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a vagyonalap tavaly ilyen formában a Slovnaft, az Általános Hitelbank (VÚB), az UniCredit Bank, az OTP Banka, a Tatra banka, az Allianz – Szlovák Biztosító, a Biotika és a Doprastav értékes részvényeihez is hozzájutott. Az állam így saját akaratán kívül újra részvényessé vált több nagy szlovák magáncégben is.
Kevés a biztos kapaszkodó
„Ha az illető számláján olyan értékpapírok vannak, amelyek valóban értékesek, csak tőle függ, hogy ezzel mit tesz. Meghagyhatja, de akár el is adhatja. Ez esetben az ehhez szükséges engedéllyel rendelkező értékpapír-kereskedőhöz kellene fordulnia” – vallja Róbert Kopál, az Értékpapír-kereskedők Szövetségének igazgatója. Szerinte a hitelválság miatt rendkívül bizonytalan időket élünk, így ha részvényekbe fektetjük a pénzünket, nem szabad egy társaság papírjaira esküdni, érdemes minél szélesebb részvénykört igénybe venni. „Ma már az sem állja meg a helyét, hogy az államkötvények teljesen biztos befektetésnek számítanak. A kockázat mindenütt ott van, és ezzel minden körülmények között számolni kell” – állítja Kopál. (mi, HN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.