ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓÉrtékpapírt örököltek az elhunyt családtagjuk után, és nem tudják, mit tegyenek vele? Ha már semmi értékük, akkor a legjobb megoldásnak természetesen az számít, ha átruházzák a vagyonalapra, hiszen így nem kell fizetniük a számlavezetési díjat.
Nem kívánt hagyaték
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Értékpapírt örököltek az elhunyt családtagjuk után, és nem tudják, mit tegyenek vele? Ha már semmi értékük, akkor a legjobb megoldásnak természetesen az számít, ha átruházzák a vagyonalapra, hiszen így nem kell fizetniük a számlavezetési díjat. Ennek is megvan azonban a pontos menete. Elena Osuská, az RM-S Market vezérigazgatója szerint az elhunyt birtokában lévő értékpapírokat is fel kell tüntetni a hagyatéki eljárásról szóló igazolásban. Ha ezt korábban elmulasztották, akkor először is a hagyatéki eljárás megnyitását kell igényelni. A hagyatéki eljárásról szóló igazolás eredetijével vagy a hitelesített másolatával fel kellene keresniük a Központi Értékpapír-nyilvántartót, igényelve az értékpapírtok átruházását. Az igazolásban fel kell tüntetni, hogy az örökösök közül kire szállnak át a papírok.
Példaként egy olyan nyugdíjast említhetünk, aki az elhunyt testvére után örökölt értékpapírokat. Neki, mint örökösnek, elsősorban az elhunyt számlájáról át kell utaltatnia a papírokat a saját számlájára. Ezeket csak ezt követően ruházhatja át az államra. A számlanyitásért és a papírok saját számlájára történő átírásáért ugyan külön illetéket kérnek, ezt az összeget azonban a vagyonalap megtéríti, ha az örökös igazolni tudja a kiadásait. Az alap ugyanakkor nem állja a hagyatéki eljárás megnyitásával kapcsolatos kiadásokat és a közjegyzőnek fizetett díjakat sem. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.